Egypti

Luxor

Hei, kertokaas Egyptissä olleet, että voiko egyptiin viedä konjakkipullon mukanaan? Nimittäin jos yritän estää sillä sen mahataudin saamisen niin egyptistä konjakkia ei taida saada?!

7

1813

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • raksutiikeri

      Kai sinne viinaa voi viedä jos vain viitsii. Kukaan ei yleensä tutki matkatavaroita. Ja voihan sen konjakin ostaa koneestakin. Mutta suosittelen silti ostopaikaksi Egyptin lentokentän viinakauppaa. Saat paljon halvemmalla. Halvin paikka on sit tietty joku paikallinen viinakauppa, jollainen oli ainaki Sharmissa.

      Mut paras hoito vatsatautiin on paikallisen apteekin tabut. Muutamalla eurolla saa kymmenen tabua jotka tehoaa hyvin.

      Ja kun välttelee vesijohtovettä ja samalla siis salaatteja, niin pärjää...

      • ...

        Mekin välteltiin ensin, mutta sitten yhdessäkin paikassa OLUEEN oli laitettu JÄITÄ. Siitähän sen jo saa, jos on tullakseen. Ei sitten hirveesti mitään sen jälkeen vältelty ja 4 /5:stä meidän porukasta oli kuralla...Mutta kyllä se loma silläkin on pilalla, ettei mitään uskalla tehdä. Vesijohtovettä ei tietenkään pidä mennä juomaan ja Havrix kannattaa ottaa, ettei tule vakavampia tauteja.


    • käynyt

      Jos ihan virallisia ollaan niin konjakin
      tai muunkaan viinan juominen ei tutkimuksien
      mukaan mahatautia ehkäise mutta samassa tutkimuksessa
      todettiin myös että elintavoilla oli suurempi
      vaikutus. Konjakinjuojat kun eivät vettä juo
      eivätkä salaattiin koske ;-)

      Luxorissa myydään pikku puodeissa paikallisia
      viinoja jotka maistuvat kurjalta pontikalta
      ja maksaa paljon enemmän kuin Suomen Alkossa.

      Jos Luxorin kentän myymälä on mennessä auki
      niin se on halvim paikka mutta itse olen
      tavannut ostaa valmiiksi Helsingin kentältä.

      • Luxor

        Jep, niinhän se on, että tutkimuksissa sitä ei ole todettu, mutta eihän siitä haittakaan ole kun heikkovatsaisia ollaan.. ;-)

        Ostamme siis myös jo valmiiksi Helsinigin lentokentältä pullon. Kiitos!


      • ile
        Luxor kirjoitti:

        Jep, niinhän se on, että tutkimuksissa sitä ei ole todettu, mutta eihän siitä haittakaan ole kun heikkovatsaisia ollaan.. ;-)

        Ostamme siis myös jo valmiiksi Helsinigin lentokentältä pullon. Kiitos!

        On ollut myös tapana tuo konjakkiannos aamulla eikä oo viime matkoilla kuratautia tullut. Mut nyt eka kertaa lokakuussa Egyptiin ja melkein hirvittää kun näitä juttuja on lukenut. Oisko sittenkin pitänyt valita kanaria tai Thaimaa. Onko Hurghada epäsiisti paikka? Saako sen vatsataudin tosiaan melkein jokainen siellä, onko esim. vielä yleisempää kuin vaikka Intian matkalla? Ja mitä on Havrix?


      • mami
        ile kirjoitti:

        On ollut myös tapana tuo konjakkiannos aamulla eikä oo viime matkoilla kuratautia tullut. Mut nyt eka kertaa lokakuussa Egyptiin ja melkein hirvittää kun näitä juttuja on lukenut. Oisko sittenkin pitänyt valita kanaria tai Thaimaa. Onko Hurghada epäsiisti paikka? Saako sen vatsataudin tosiaan melkein jokainen siellä, onko esim. vielä yleisempää kuin vaikka Intian matkalla? Ja mitä on Havrix?

        Se vatsatauti juttu nyt on sellasta...jos se tulee niin onneks sen saa pois paikallisilla lääkkeillä, siihen ei kuole ja se ei tuu kaikille...Sul voi olla aika hyvä vastustuskyky jos oot käynny muissakin pöpöisissä maissa.
        Havrix on hepatiittirokotus ja jos reissailet ympäri maailmaa niin ota nyt hyvä ihminen rokotus (jäykkäkouristus kans) hepatiitti on sellanen veijari ettei siitä oikein pääse eroon, se voi tulla jopa ruuasta ja myös kotimaassa.
        Kallis on (50 euroa tehoste toiset 50) mutta suojan saa oikeesti koko loppuelämäksi, tietty riippuu kinka paljon sitä arvioitua loppuelämää on jäljellä, mutta on se voimassa ainakin 20 vuotta.


    • niilin näkijä

      moi!
      egyptiin voit toki viedä mitä mielesi tekee?
      konjakki ei estä vatsatautia jos se on tullakseen !
      osta heti kun pääset paikalliseen apteekkiin antinal nimistä antibiootti-valmistetta ja huolesi on ohi.noudata ohessa seuraavaa ohjetta ja voit nauttia lomastasi!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä

      Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien
      Yhteiskunta
      223
      3298
    2. Tapettu

      On joku kangaskadulla perjantaina
      Sotkamo
      58
      2786
    3. Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa

      Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk
      Maailman menoa
      17
      2429
    4. Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava

      Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I
      Maailman menoa
      20
      2409
    5. Työvoimatoimisto

      Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve
      Työttömyys
      69
      1893
    6. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

      Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
      Maailman menoa
      84
      1830
    7. Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa

      Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva
      Maailman menoa
      40
      1802
    8. Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista

      Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro
      Maailman menoa
      16
      1779
    9. Mikä aate kaiken pahan takana?

      Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.
      Maailman menoa
      84
      1622
    10. Mietin sua liikaa

      Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli
      Ikävä
      65
      955
    Aihe