Minkä merkkisen tupakki-askin kanteen on paras piirtää talonpohja, julkkarit, leikkaukset ja detskut ?
minkä tupakki-askin kanteen ?
9
598
Vastaukset
- Tuomies
työmies.
Tai jos asuntolaiva kyseessä niin ehkä saimaa - klubiaskille
Ns. pilliklubi on ylivoimaisesti paras
- Hartiapankista rahaa
Kaikki paras, kun menet johonkin talotehtaan konttoriin, jossa piirtävät koneilla sulle jonkun valmiin pohjan mukaan muokaten kuvat, jos osaat oikein puhua saa homman ilmaiseksi tai joudut vähän maksamaan. Asemapiirros vaan pitää hommata erikseen, se nyt oo kummonen tehdä itsekään.
Mä sain tällä konstilla kolmetkin piirustukset ok-taloon, eikä maksanu mitään!- Klubitalotehdas
Mahtoi tulla veikee talo, kun oiken kolmilla piirrustuksilla rakennettiin.
- Nnkkkkn
Klubitalotehdas kirjoitti:
Mahtoi tulla veikee talo, kun oiken kolmilla piirrustuksilla rakennettiin.
Eikös tuo ole juuri se tavallisin tapa rakentaa: joka urakoitsijalle vähän eri versiot kuvista. Tämä menettely takaa työmaalle kosolti hauskoja tilanteita joilla on sitten jälkikäteen kiva hauskuuttaa vieraita valmiin talon terassilla istuskellesa: "ja sit se takka kaatu viikko muurauksen jälkeen kun sen perustukset olikin kato tehty niitteen orkkiskuvien mukaiseen paikkaan eli naapurihuoneeseen. Sit mä olin sille amerikkalaiselle vieraalle ihan et ou-nou ja tsiisuskraist".
Myös urakoitsijat tykkäävät kun isäntä järjestää "säpinää" tekemällä suunnitelmiin muutoksia joka ilta ja kommunikoimalla ne muutokset vähän sattumanvaraisesti. Esim väliseinän siirtämisestä voi infota sähkäriä, sisustussuunnittelijaa ja kampaajaansa, mutta turha siitä on runkourakoitsijalle mainita.
- Bacilius Rimulus
Kanteen piirretyt talot pakkaa olemaan "kosteuseristettyjä" ja salaojitetuilla tonteilla, vieläpä maahan kaivettu kellarikin on"eristetty".Ja.
Mikäli höyrysulkuja ja kosteuseristeitä tarvitaan on tulossa hometalo.
Talon on oltava tolppien päässä ettei tarvita vuotavia "kosteuseristeitä" maata vasten.
Rakenteesta ei saa löytyä vuorivillaa eikä höyrysulkua,(takaavat homeenkasvun).
Jyrkkä harjakatto ja pitkät räystäät ovat välttämättömät. Kattopinnoite si saa olla läpinaulattu koska vuotaa varmast jossakin vaiheessa.
Rakenteen on oltava hengittävä eli kosteus kulkeutuu läpi mennen tullen eli siirtyy aina kuivemman puolen suuntaan. Olisi luettava muutama Panu Rajalan kirja - Rajala ei kumarra rakennusmateriaaliteollisuutta.
Märkätilat mieluiten parin metrin päähän erilleen asumuksesta. Putkivuodot ovat kovasti runsastuneet viimeaikoina. Muutenkaan märkätiloja ei pystytä kunnollisiksi rakentamaan.
Onnea matkaan olet henkesi kaupalla, kuin kevätjäillä. - Bacilius Rimulus
Eikö kukaan huomannut, että pitää lukea Panu Kailan kirjoja, sen Talotohtorin? Ei Rajalan kirjoja.
- Ccvgfdss
Oletat että joku olisi lukenut sepustuksesi?
- Bacilius Rimulus
Ccvgfdss, sinähän luit!
Kertokaa miten homehtuneet talot on tehty. Kun tuo tiedetään ja tehdään erilailla, tulee hyvä. Eikö?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 343996
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle131899Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom631364Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise951306Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.681195Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A51051- 47951
Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti333924Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥26911En haluaisi kaiken kuihtuvan pois
ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?39902