Opintotuen lakkauttamisesta ilmoittaminen

entiedamitatekisin

Opintotukilautakuntaani on erittäin hankala saada yhteyttä, joten tulin tänne kyselemään jahka jollain on tietoa asiaani liittyen.

Eli sain selvityspyyntökirjeen lokakuussa viime vuoden opinnoistani. Opintoja minulta puuttuu huikeat 20 opintopistettä. Kaksi kuolemantapausta perheessä varjostivat lähes koko vuottani, niiden mukana tuli niin paljon murhetta ja perhesuhdeongelmia.

Mikäli nyt opintotukeni lakkautetaan, niin minulle kuulemma ilmoitetaan tästä vasta vuoden lopulla? Mikä tarkoittaa siis sitä, että saan ilmoituksen vasta silloin kun opintotuki oikeasti lopetetaan. Asun asunnossa jossa on sellainen vuokra, että en sitä pysty maksamaan ilman opintotukea. Minulla on kaikenlisäksi velkataakkaa tieto- ja pesukoneen verran, joita maksan osamaksulla. Osamaksu on kuussa melkoisen suuri. Käyn nyt jo töissä ja tuntuu etten selviä kuin juuri ja juuri henkisesti, sosiaalista elämää ei juuri kerkeä minkään muun ohella olemaan. En tiedä yksinkertaisesti mitä teen, jos joudun tekemään puolet enemmän töitä tammikuusta lähtien. Olen teknillisessä korkeakoulussa enkä mikään luonnonlahjakkuus, eli joudun oikeasti tekemään töitä opinnoissa edistymisen eteen. Työnteon lisääminen olisi opintojen edistymisen kannalta erittäin huono asia.

On vain hieman käsittämätön ajatus, että opintotukilautakunta roikottaa opiskelijoita tietämättömyydessä ja mahdollinen pommi pudotetaan niskaan viime hetkellä, eli sillä hetkellä kun opintotuki lakkautetaan?

Toivon asiallisia vastauksia, kiitos :)

1

169

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • /856

      Jos olet toimittanut asianmukaiset selvitykset Kelaan ja suorittanut tässä jo hyvän aikaa syksyn mittaan opintoja, niin huoltahan ei pitäisi olla. Nuo nyt vaan on sellasia asioita, että vaikka kuinka kurjalta tuntuu, niin pitää sitten joko jaksaa hoitaa niitä opiskeluita tai hakea sairaslomaa ja pistää opinnot katkolle sairasloman ajaksi. Korvauksenhan siltäkin ajalta saa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      223
      5052
    2. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      191
      2715
    3. Nimikirjaimet

      Kuka kaipaa ketä 🥰
      Ikävä
      67
      1582
    4. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      52
      1500
    5. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      9
      1302
    6. Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?

      Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?
      Ikävä
      104
      1291
    7. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      132
      1247
    8. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      159
      1202
    9. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      109
      1184
    10. Mies, ajattelemmekohan toisiamme juuri nyt?

      Olet mielessäni, vanhempi mies
      Ikävä
      83
      1170
    Aihe