Opintotuen lakkauttamisesta ilmoittaminen

entiedamitatekisin

Opintotukilautakuntaani on erittäin hankala saada yhteyttä, joten tulin tänne kyselemään jahka jollain on tietoa asiaani liittyen.

Eli sain selvityspyyntökirjeen lokakuussa viime vuoden opinnoistani. Opintoja minulta puuttuu huikeat 20 opintopistettä. Kaksi kuolemantapausta perheessä varjostivat lähes koko vuottani, niiden mukana tuli niin paljon murhetta ja perhesuhdeongelmia.

Mikäli nyt opintotukeni lakkautetaan, niin minulle kuulemma ilmoitetaan tästä vasta vuoden lopulla? Mikä tarkoittaa siis sitä, että saan ilmoituksen vasta silloin kun opintotuki oikeasti lopetetaan. Asun asunnossa jossa on sellainen vuokra, että en sitä pysty maksamaan ilman opintotukea. Minulla on kaikenlisäksi velkataakkaa tieto- ja pesukoneen verran, joita maksan osamaksulla. Osamaksu on kuussa melkoisen suuri. Käyn nyt jo töissä ja tuntuu etten selviä kuin juuri ja juuri henkisesti, sosiaalista elämää ei juuri kerkeä minkään muun ohella olemaan. En tiedä yksinkertaisesti mitä teen, jos joudun tekemään puolet enemmän töitä tammikuusta lähtien. Olen teknillisessä korkeakoulussa enkä mikään luonnonlahjakkuus, eli joudun oikeasti tekemään töitä opinnoissa edistymisen eteen. Työnteon lisääminen olisi opintojen edistymisen kannalta erittäin huono asia.

On vain hieman käsittämätön ajatus, että opintotukilautakunta roikottaa opiskelijoita tietämättömyydessä ja mahdollinen pommi pudotetaan niskaan viime hetkellä, eli sillä hetkellä kun opintotuki lakkautetaan?

Toivon asiallisia vastauksia, kiitos :)

1

205

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • /856

      Jos olet toimittanut asianmukaiset selvitykset Kelaan ja suorittanut tässä jo hyvän aikaa syksyn mittaan opintoja, niin huoltahan ei pitäisi olla. Nuo nyt vaan on sellasia asioita, että vaikka kuinka kurjalta tuntuu, niin pitää sitten joko jaksaa hoitaa niitä opiskeluita tai hakea sairaslomaa ja pistää opinnot katkolle sairasloman ajaksi. Korvauksenhan siltäkin ajalta saa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      47
      4581
    2. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      18
      4469
    3. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      64
      3523
    4. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      44
      3503
    5. En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä

      Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛
      Ikävä
      14
      3357
    6. Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd

      Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai
      Maailman menoa
      90
      3350
    7. Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa

      Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl
      Maailman menoa
      167
      2885
    8. Onnettomuus

      Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?
      Kuhmo
      5
      2620
    9. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      25
      2489
    10. Köysi alkaa kiristyä putinin kaulalla....

      Putin pelkää eniten juuri omaa porukkaansa, ja siihen on varmasti syytä kun sota ei ole mennyt hyvin, tappiot ovat valta
      Maailman menoa
      22
      2090
    Aihe