Terve!
Hommasin tossa kuukausi sitten toisen 80 gigasen kovalevyn, entisen 80 gigasen kaveriksi... Nyt oon huomannu, että aina silloin tällöin kone ikään kuin jumii... jos esimerkiksi avaa jonkun kansion, se saattaa jämähtää muutamaksi sekunniksi.
Oon kuullut että tuuletuksella saattais olla jotain tekemistä asian kanssa, eli onko nyt käynyt niin, että uuden kovalevyn myötä lämmöt on noussu niin korkeelle, että alkaa tökkimään?
tämänhetkisistä lämmöistä mulla ei ole mitään hajua... Koneessa on 2,6mhz prossu ja muistia 512mt, noin vuoden vanha koko paketti.
kone tökkii
5
1304
Vastaukset
- jason-blue
millaset tuulettimet sulla on etu/taka.
Noi lämmöt koneen sisällä ei sais tosiaan nousta kovinkaan paljoo ja kyllähän se kovalevykin lämpöä tuottaa, mutta muistin tuplausta suosittelen jo ihan käytännön syistä.
mut kun nyt eka annat tietoa niin voin sit antaa vähän parempia vinkkejä. - vikavika
Muistitko laittaa sen uuden kovon jumpperit slave-asentoon?
- meikkis
Hmm, no en mä niistä tuulettimista oikeen tiedä... virtalähteen kohdilla siellä nyt ainakin näyttäis jokin hilavitkutin olevan, ja koneen etuosassa missä kovotkin on, ei taida olla mitään... Siis mun atk-taidothan ovat vasenkätisen, kouluttamattoman simpanssin luokkaa:)
Mä en niistä kovoista löytänyt mitään merkintää, missä olis lukenyt etä "tämä on nyt se slave paikka, ymmärsitkö? SLAVE!!":), mikä olis ollut kyllä aika hyvä juttu, koska olen aika amatööri noitten juttujen suhteen:) mutta vaihtoehtoja sulkemalla sain sellaisen käsityksen, että kyllä se tais oikeeseen paikkaan mennä... en nyt muista että mitkä ne vaihtoehdot oli...
Avasin muuten eilen toisen puolen koneen seinästä, ja ihan kuin se olis auttanut tohon ongelmaan... kuvittelenkohan mä vaan? voiko se jäähdyttää tarpeeksi?
Noh, jos mä sen uuden tuulettimen hommaan, mikä olis varmaan hyvä tehdä joka tapauksessa(?), niin sehän ei kait mikään suuri operaatio ole?
Tuuletin vaan ruuvilla kiinni jonnekkin sisälle, sitten katotaan se pyörimissuunta ja pistetään sähköihin (näin helpolta mä olen sen itse saanut kuulostamaan)... löytyykö koneista muuten ylimääräisiä virtapiuhoja tuulettimiin, vai tarviiko se alkaa värkkäämään niitten y-palojen avulla - meikkis
Dodii, imuroin aida32:n, ja katoin siitä lämpötilat....
Emo:41c
Suoritin:46c
Aux:42c
Niltäs noi lämmöt vaikuttaa? onko paljon vai vähän? kone on nyt ollu päällä 4 tuntia.- jason-blue
oon heränny kolmelta yöllä ja näin 18 tunnin jälkeen neljän tunnin unilla en oikein muista mikä on paljon ja mikä normaalia.
MUTTA sanoisin että alhasemmat noi vois olla. hanki vaan sinne eteen yks tuuletin lisää, jos ei emossa oo pistoketta, niin sä voit ostaa sellasen piuhan pätkän, sellasesta mullakin etuviipotin saa virtansa.
toinen vaihtoehto on et hankit sellasen 5.25 paikkaan menevän boksin mistä on virta ulostulot monelle tuulettimelle ja siinä on myös lämpöanturit, et sä näet mikä on missäkin lämpötila ja kai siitä pysty säätään pyörimisnopeuksiakin.
johdot ei mielel. sais roikkua vapaana (lisää melua).
mun kaverin kone lopetti sekoilun kun se otti kuoret irti, ei viittiny ostaa laitetuulettimia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eroa Orpo! Orpo eroa!
Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa1182772SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa
Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän241761Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!
Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava621744Naiset ei halua kilttejä miehiä
Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,2721638Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti
Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --161600Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat
Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue281291Ainoastaan 10 aloitusta ekasivulla yhdeltä henkilöltä
Kovasti on vaivaa, ei oo muuta tekemistä tällä henkilöllä päivisin ja öisin... Taas märehtimistä ja samaa jankutusta.281174Menettämisestä
Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?971098Kiinteistökauppoja
Onko totta ettö haapaveden kaupunki on ostanut vanhan kesoilin kiinteistön? Kuulemma siihen muuttaa autokorjaamo vanhan411082RAAMATULLINEN KASTE ON SAPATTI-LAUANTAI, EI SUNNUNTAI
Aihe, josta ehkä on eniten kiistaa kristillisten seurakuntien piirissä, on kysymys oikeasta raamatullisesta pyhäpäivästä4041042