Onko kokemuksia tilanteesta jossa perheessä on kilttejä koiria ja sitten perheeseen otetaan muutaman kuukauden ikäinen kissa. Asumme maalla ja kissa saisi ulkoilla vapaasti. Mitä ongelmia mahdollisesti tiedossa?
koirat ja kissa
7
117
Vastaukset
Jos koira on kiltti, eikä häslää liikaa kissan ympärillä niin eiköhän ne totu toisiinsa. Minun kissa on kotoisin perheestä, jotka ottivat sen kun heillä oli isoja lapinkoiria pari. Toinen koirista alkoi kiusata kissanpentua, eikä laskenut sitä alakertaan. He joutuivat antamaan sen kissan meille, mikä oli tietysti meidän onni :)
- ...
Jos koira on kiltti toivottavasti se kissa ei ala raapimaan koiraa silmään. Kissa voi muutenki pelästyä
- äpouj
Oma koirani oli toooooosi alistuva, ku kissa tuli taloon. Pari päivää katti kulki seinän vieriä ja mietti et raapiakko koiraa vai ei. mutta koira tajusi pysyä tarpeeksi etäällä kissasta ja nykyään ne onkin erottamaton parivaljakko :) Ja jos kissasta tulee ulkokissa, niin tuskin kahnauksia pääsee syntymään. Ja olen huomannut, että hyvinkin monessa kodissa, jossa eläinten välillä on ollut kahnauksia, niin ne on selvinnyt omalla painollaan ja lopulta lauman hajun saanut uusi jäsen hyväksytään perheeseen.
- kissaleipoja
mulla on hyvin alistuva rauhallinen kiltti ja just vähä sellanen tossukka koira... kissa ku tuli, kissa oli jo 10v kissa eli vanhus... kissa haisteli ku avasin kantokopan oven ja koira makas kantokopan vieressä ku ne tapas ensi kerran... kissa haisteli hetken ja meni puskee koiraa :) ja siis kissa ei ollu tottunu ees koiriin :) ehkä ne kissatki vasitoaa energian ja kaiken, kissa huomas että tuo koira ei tee mitää.. kaikki kyllä hämmästeltii koska oletettiin että kissa varmaa antaa tassusta koiralle... eli kyy se siit, nyt ollaa 4kk täs oltu kissan ja koirnan kanssa ne nukkuu nii et kissa koiran kainalos ja kissa on kova ns.leipomaan koiraa :)
- problems, no hätä
Otat kissan, laitat yhteiseen tilaan, ja valvot koko ajan tilannetta.
Kylllä ne toimeen tulee.
Ongelmina mahdollisesti, että kissa raapaisee koiraa, mutta se ei oikeasti taida tapahtua.
Koira syö kissan ruoan.
Kissa juo koiran veden.
Kissa tuo hiiren sisään ja koira syö sen. - kissakoira2
Kiitos vastauksista :) Tilanne muuttui niin että nyt on 10 viikkoinen kissanpentu talossa. Meidän 7 v. newfoundland uros ei ollut moksiskaan ja peli selvä mutta ranskanbulldog uros 3 v. ei näytä hyväksyvän alkuunkaan. Yritettiin juuri varovasti tutustuttaa koiran ollessa remmissä mutta ei oikein onnistunut, meinaa mennä liian lähelle kissaa. Ei murise tms mutta näyttää siltä että tulee ottamaan aikaa... Jos on kokemuksia niin edelleen tosi mielelläni luen :)
Meillä auttoi kun laitoimme uuden kissan paikkaan mihin koira ei päässyt. Sai kissa rauhassa katsella sitä ja tulla sitten omia aikojaan katsomaan lähempää kun siltä tuntui. Tosin koira on tottunut kissoihin ja hyvin rauhallinen, eikä yrittänytkään lähestyä pentua ennen kuin kissa itse alkoi tehdä tuttavuutta lähempää.
Tuo mitä nimim. broblems, no hätä sanoi, on tuttua meilläkin, ja lisäisin siihen ne hiljaiset rauhalliset hetket, jotka äkkiä katkeavat, kun kissa yhtäkkiä päättää että nyt on hyvä hetki sinkaista jonnekin syystä X, ja koirat pinkaisevat perään. Yhtäkkiä vasta siivotussa talossa käy pyörremyrsky joka laantuu yhtä äkkiä kuin alkoikin - elikot ovat kuin mitään ei olisi tapahtunutkaan, talo näyttää kaikkea muuta kuin siivotulta ja itse huomaa istuvansa sohvalla miettimässä, mitä oikein tapahtui.
Kun talossa on kissa, elämä tuskin ehtii käydä pitkäveteiseksi! Jos koirat eivät keksi mitään neronleimauksia, niin kyllä kissa keksii. Äläkä milloinkaan erehdy ajattelemaan, että nyt on kaikki nähty. Ei todellakaan ole! :D
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?
Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin2619368IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!
"IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its3176544Verinen koira
Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?691534Mira Luoti, Vain Elämää
kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?61371Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa
Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.921185- 1091141
Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?
Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut72993Mopokeulija
Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin42841Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !
Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus23736MUISTATTEKO SEN?
Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk311718