Minkälaisia vaatteita käytätte kun liikutte, minun tyyli ei paljon poikkea normaalista katukuvasta.
Muoti satanismissa
11
815
Vastaukset
- Typhon
Inhoan muotitietoisia ja trendikkäitä ihmisiä. Minusta vaatteiden tulee suojata ja lämmittää, ei näyttää Kiasman taideteoksilta.
Nykyään parhaimmatkin muoviprinsessat ja hilpeät gigolot ostavat vähintään muutaman uuden vaatekappaleen kuukaudessa, kun pitää yrittää näyttää niin helvetin hyvälle. En ole muutenkaan ymmärtänyt koskaan trendin ideaa. Joku Pariisilainen juippi päättää, että tämän viikon muotiväri on turkoosin oranssi ja siinä samassa koko maailma on polvillaan ja pyrkii noudattamaan sääntöjä. Tai sitten Seppälä julkaisee jonkun helvetin typerän mainoksen, jossa muija keikistelee narutangoissa, neonvihreissä meikeissä, vitivalkoisessa afrossa, läpinäkyvissä kumisaappaissa ja oksennuksenkeltaisessa topissa, niin PAM. Heti jokainen nuori meikkipossu yrittää pyrkiä samaan lopputulokseen. Tuntuu joskus, että tuo muoti on oma uskontonsa.
Itse pidän päälläni mitä haluan. Se poikkeaa normaalista katukuvasta jonkin verran, sillä oma tyylini menee lähinnä moottoripyöräjengin ja roudarien välissä. Ei mitään positiivisen kirkasta, eikä todellakaan mitään mitä joku voisi luulla minun ostaneen Seppälästä tai jostakin muusta hippitrendiliikkeestä.- Daadaa
itsellä menee kaikenlaista verkkareista aina pukuun ja kravattiin. Useimmiten siltä väliltä jotain "tavallista". Farkut, mustat, siniset; reisitaskuhousut, t-paita, flanellipaita, poolopaita...whatever.
- Holopainen
No se nyt vähän riippuu! Jos olen raksalla niin pukeudun haalariin. Olenhan työmiehen roolissa, joka on raskas ies. Kotona olen isän ja aviomiehen roolissa. Tavallisesti kalsarit jalassa ja nautin kaljaa ja koskenkorvaa. Uimahallissa olen tsimmareissa eli uikkareissa.
Joskus vedän ihan vain huvikseni naisten kuteet päälleni jättäen takamuksen paljaaksi. Seison päälläni keittiössä ja luen kovaa pornoa. Sitten kun lähden, tiedättehän, "hommiin" niin laitan parhainta päälle.
Minulla on viisi pukua, sopivan väljää. Veitset, sauvat, sakset ja Waltteri ovat vyötettynä kupeisiini. Kissan otan joskus mukaan, jos jaksan. - Mika
Oikeastaan ostan (tai siis minulla ostatetaan) vaatteita noin kerran parissa vuodessa. Minulla on hyllyllinen valkoisia T-paitoja (osa alkaa olla hieman kutistuneita, kröhöm) ja sitten muutamia muun värisiä T-paitoja joista mieleeni tulee harmaa ja sitten se yksi toinen. Värien nimistä tiedän sinisen, mustan, oranssin, punaisen, vihreän, violetin, valkoisen ja keltaisen. Muut ovat jotain niiden väliltä eikä niillä ole merkitystä. Jos joku on oranssi niin silloin sanon sitä oranssiksi, en "appelsiinin oranssiksi" tai "hilpeäksi kultapiiskun kutinaksi".
Jalkani pyrin peittämään käytännön syiden mukaan, eli kotona istun boksereissani (ihanan silkkiset, että aah) ja jos lähden kalalle, pistän jalkaani mustat colleget. Jos taas pitää esiintyä "edukseen" niin yritän ängetä itseni noihin housuihin joita jotkut kutsuvat "reisitaskuhousuiksi". Minulle ei ole paskankaan väliä, että onko minulla valkoiset vai mustat sukat jalassani, onko paitani 5 päivää vai 5 vuotta vanha, haiseeko välilihahikeni vai ei. Minä olen. - Usva
Minunkin mielestä ei välttämättä minkään tietyn uskonnon tai elämänfilosofian pidä määrätä miten pukeudutaan, vaikka sellaisiakin suuntauksia on.
Mutta LaVeyn satanismissa, ei ole käsittääkseni ole mitään määräystä miten sinun tulisi pukeutua.
Ja yleensäkin VKP liittyy yksilöllisyyden korostaminen, joka voidaan soveltaa myös pukeutumiseen eli voi pukeutua siten kuin henkilökohtaisesti itselleen sopii riippuen millaisessa tilaisuudessa on.
Itse pidän yleensä tavallisia "katu vaatteita", jotka ovat käytännöllisiä säästä, tilaisuudesta riippuen. Ja kun haluan korostaa synkempää puolta itsessäni; menen black metalli konsertiin, Tuskaan tms., teen rituaalejani ja magiaa ja kunnioitan Itseäni, niin tilaisuuden vaatimalla tavalla pukeudun silloin mustaan vaatetukseen, pentagrammi koruun tai mustaan viittaan/kaapuun.
Usva- Free Man
uskontoja olisikin sellaiset, joissa määrätään tarkasti että mitä vaatetta ja minkä väristä sulla saa olla yllä!
- Mika
Free Man kirjoitti:
uskontoja olisikin sellaiset, joissa määrätään tarkasti että mitä vaatetta ja minkä väristä sulla saa olla yllä!
Eivätkös ainakin ne fransiskaanimunkit, amishit sekä musliminaiset pukeudu tietyn kaavan mukaan?
- RRR
Mika kirjoitti:
Eivätkös ainakin ne fransiskaanimunkit, amishit sekä musliminaiset pukeudu tietyn kaavan mukaan?
katoliset/ortodoksit/buddhalaiset munkit yms. mutta nyt varmaan oli maallikot mielessä. Amisheilla on vanhahtavan henkiset tummat housut, valkoinen paita, tumma takki, liivit ja sitä rataa. Jos kaikki uskovat olisi kuin amishit (vetäytyisivät omiin yhteisöihinsä) ei sekulaarilla immeisellä olisi hätä päivää. Mutta kun uskovaiset ja yleensä fundikset tunkee politiikkaan, se on pelottavaa...
- 7777777
Mika kirjoitti:
Eivätkös ainakin ne fransiskaanimunkit, amishit sekä musliminaiset pukeudu tietyn kaavan mukaan?
Vaatteilla koreilu ja "elvistely" jos se on vierasta uskontokunnan "säännöissä", silloin on hyvä vaikka kaikkien pukeutua juutti-säkkiin, ei ainakaan houkuttelevat muodot näy, eikä etumuskaan pullota.
- St Morningstar.
Tervehdys.
Satanismissa saa pukeutua ihan mihin vaan, kunhan on samaa mieltä satanismin perusaatteista.
Individualismia, itse liikun välillä mustat suorat housut päällä ja nahkatakki päällä, joskus heitän verkkarilinjalle varsinkin nyt kuumana aikana.
Pyydän anteeksi, tähän tuli vähän enemmän mielipidettä, mutta tulipaan sanottua.
St Morningstar.
"Saatanallinen Uber-lordi.!" *Ironiaa*- Wäinö
Itse olen nytki tsimmareissa ja juon lonkeroa. Välillä kossua. Illaksi laitan suorat vihreät housut. Illalla lähden toimimaan. Mukavaa tuoda niitä tänne kämpille. Katsoa mitä kaikkea saan ne tekemään. Mielikuvituksella ei ole rajoja! Ja jos onkin, niin aioin murtaa nuo rajat!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset
"Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-27399216Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta
Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir3748034Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681625813William ja Sonja Aiello ERO
Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!542397Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."
Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun62114Se siitä sitten
Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy821759Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan201705Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921470Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista
Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt71418Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4401389