JEEE

Tämä on totuus lukiossa on ylimielisiä paskoja enemmän kuin amiksessa. Lukiolaiset luulevat että heistä tulee parempia ihmisiä kuin amislaisista kun pääsevät korkeampiin arvoihin. Yleensä ne tyypit ketkä ovat korkeammissa arvoissa ovat itsekkäitä.
6196
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

"Lukiolaiset luulevat"
Lukiolaiset tietävät. Amikset luulevat.

"heistä tulee parempia ihmisiä kuin amislaisista"
Lukiolaiset OVAT parempia ihmisiä kuin (m)amikset.

Äänestä
  • Oot varmaa junnu vielä? Kukaan henkisesti kasvanut, etenkään lukiolainen ei käytä mitään pikkulasten sanoja kuten "mamis". Viisivuotias serkun tyttö käyttää vielä sanoja kuten "mami".

    AP selvä provo tai sitten vaan tietämätön. Nimimerkki "Lukiolainen." on vielä hieman lapsenomainen ja kapeakatseinen. Jokainen fiksu lukiolainen tietää, että kummatkin ovat hyviä jatkokoulutus paikkoja, paitsi näköjään sinä. Tai sitten vain koetat provosoida niitä muutamaa amista, joita täällä joskus liikkuu. Todella kypsää.

    Äänestä

Lukiolainen. taas painelemas tääl plussia ja miinuksia -__-

Äänestä

Sinulla taitaa olla vähän rajoittunut ymmärryskyky. Aivan outoja yleistyksiä! Ajatteletko niin, että parempi oppimiskyky, älykkyys ja motivaatio sekä kaikkien niiden käyttäminen tekee ihmisestä ylimielisen paskan?

On sitä paitsi aivan hölmöä väittää, mitä joku muu luulee. Vain omista luuloistaan voi puhua mitään - et näe toisten ihmisten pään sisälle!

Ylimielisiä, itsekkäitä paskoja on kyllä ihan kaikissa yhteiskuntaluokissa. Olet ilmeisesti peruskoulun rimaa hipoen läpäissyt (et siis paljonkaan kouluttautunut) ja silti kuulut kommentistasi päätellen mainittuun kategoriaan.

Äänestä

Tiedän, että vanha topic, mutta pakko sanoa..

Ylimielisyys on ihmisen persoonaan ja luonteeseen kuuluva piirre, se ei määriydy sen mukaan, onko amiksessa vai lukiossa. Niin lukiossa kuin amiksessakin on ylimielisiä ja kunnianhimoisia, eikä kumpikaan vaihtoehto ole huono. Monet ajattelevat, että lukiossa on rauhallisempaa, mutta onhan lukiossakin niitä jotka meluaa ja pelleilee. On oma valinta, meneekö amikseen vai lukioon, eikä minusta toisen valintaa saa haukkua ja alentaa. Kyllä, itse olen vielä peruskoulussa, mutta ei, en ole niin epäkypsä, että lähtisin suorilta käsin haukkumaan ihmistä sen mukaan, mitä koulua hän käy.

Äänestä
  • Katos fiksu koulupoika/tyttö siinä, paljon fiksumpi kuin mitä moni täällä.
    Vaikka moni täällä viesteistä taitaa olla provoja ja trolleja niin varmaan moni on myös ihan tosissaan.
    Kuten esim. tuo nimimerkki "Lukiolainen." on aika alikehittyneen oloinen hemmo.
    Nyt tänä keväänä valmistuneen ylioppilaan silmin täytyy sanoa, että kyllä hävettäisi ihan tuommoisten puolesta jos livenä näkisin ja kuulisin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


totuus2 kirjoitti:

Tämä on totuus lukiossa on ylimielisiä paskoja enemmän kuin amiksessa. Lukiolaiset luulevat että heistä tulee parempia ihmisiä kuin amislaisista kun pääsevät korkeampiin arvoihin. Yleensä ne tyypit ketkä ovat korkeammissa arvoissa ovat itsekkäitä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu