Yhteiskunta kannustaa rikollisuuteen !

yksinkertaiseksi....

Yhteiskunta on täynnä köyhille tarkoitettuja sääntöjä ja sosiaalisia rangaistuksia jotka ajavat köyhän rikoksen polulle ja seuraava ovi vankilaan, missä se tulee veronmaksajille kalliimmaksi kuin perusturvan maksaminen ilman ylitsepääsemättömiä paperinippuja ja pykäläviidakkoa. KELA, SOSIAALITOIMISTO ja TYÖVOIMAVIRANOMAISHOITOLAITOS pitäisi olla saman luukun takana.

6

665

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kaikki tappioo

      "vankilaan, missä se tulee veronmaksajille kalliimmaksi kuin perusturvan maksaminen"

      Joo ajattelepa asiaa näin. Mies A ryöstää mieheltä B rahat. A tekee rikosilmoituksen ja miehen syyllisyys todetaan lopulta tuomioistuimessa. Nyt mies tuomitaan vankilaan.

      Seuraa, että A kahteen kertaan kärsii rikoksesta. Ensin miehen ryöstäessä ja sitten yhteiskunta ryöstää... korjaan "verottaa" häneltä rahat tuon hänet ryöstäneen ylläpitoon.

      Koita nyt nähdä jotain järkeä tuossa...

    • Samaa mieltä1

      Näin se menee muutama vuosi sitten kun menetin työpaikkani samalla loppuivat harrastukset ja sosiaaliset suhteetkin kun ei ole varaa käydä missään eikä ylläpitää suhteita. Kaikki kun maksaa.

      Sen olen huomannut, että eipä ole tässä maassa ahdinkoni ketään muuta kuin tyttöystävääni kiinnostanut vuosiin, mutta voipi olla, että suhdekin tässä päättyy koska ei ole rahaa.

      Saa nähdä, että mitä sitten käy kun ei ole enää mitään syytä miksi ei rötöstelisi vähän. Sellaisia rangaistuksia ei ole keksittykään millä sellainen millä ei vuosiin ole ollut mitään hävittävää pakotetaan kumartelemaan vielä enemmän rikkaiden edessä.

      Päteä voi myös sillä kuinka monta ihmistä on motannut turpaan elämänsä aikana. Pilluakin saa väkivaltaisuudella enemmän kuin nössöilemällä. Vaikka ei saisikaan niin ainakin kaiken maailman kusipää vammaiset joutuvat kärsimään jos tulevat tielle.

      Mitäs olivat niin hölmöjä, että veivät kaiken ja sattuivat vielä tulemaan sellaisen vastaan kenelle ei enää ole mitään hävittävää tässä elämässä.

    • Anonyymi

      Somali ryöstää mamuilta tavrat jotka sossu on maksanut näin yhteiskunta pyörii.

      • Anonyymi

        Kyllä mamujen kakarat on hyvätuloisia kun merkkilaukkuja käyttävät vai ostaako sossu laukut ja merkkivaatteet. Joutaa varastaakin mamuilta siinä näkevät kultaisia kavereita. Kyllä sossu ostaa uusia merkki tuotteita ei kun anomus vetämään.


    • Anonyymi

      Asia oiisi tutkimuksen arvoinen. Alin sosiaaliturva on kriittinen ainakin terveydelle, mutta voi se alkaa vaikuttaa asenteisiinkin. Helpoin tapa korjata omaa taloutta on turvautua lähiomaisiin. Syntyy riippuvuuksia, joista voi kehittyä hyväksikäyttöä, mikä alkaa olla kuulua rikosoikeuden piiriin.

      Enempää en uskalla kirjoittaa, koska asiantuntijat vastaavissa ministeriöissä ja laitoksisa eivät sulata liikaa tietoa, tai eihän tämä tietoa ole vaan oletuksia. Myöskään politiikassa ei juuri useamman kuin yhden tai kahden lauseen totuudet kehity laeiksi tai korjaa niitä. Omaksumiskylky riittää yhteen asian lauseeseen kerrallaan.

      En tiedä, miksi yleisen sosiaaliturvan puutteita ei ole tilastoitu rikosten motiiveiksi. En muista että sitä olisi koskaan julkisuudessa käsitelty. Vähän samalla tavalla kuin ei ole itsemurhienkaan mahdolisia syitä julkistettu. Koska alin sosiaaliturva on kuitenkin seurannut elinkustannusindeksiä, on helpottavaa päätellä että sen merkitys ymmärretään. Nyt siihenkin on tullut pieni särö ainakin työttömien näkökulmasta.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      225
      17134
    2. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      169
      12184
    3. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      41
      5970
    4. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      64
      4852
    5. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      13
      4756
    6. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      19
      3947
    7. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      84
      3575
    8. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      133
      2997
    9. 258
      1405
    10. Mitä toivot joululahjaksi ja

      mitä antaisit kaivatullesi? 😃
      Ikävä
      85
      1011
    Aihe