Hei! Hankimme noin7 kk sitten kääpiösnautserin, joka on kasvanut ainakin 5 cm korkeammaksi kuin pitäisi (säkäkorkeus). Siitä ei siis tule näyttelykoiraa. Se on kuitenkin ostettu täydestä hinnasta. Kuuluuko myyjän hyvittää osa hinnasta jos pentu ei vastaa odotuksia ja rotumääritelmää? Jos kyllä, niin kuinka paljon myyjän kuuluisi hyvittää hinnasta? Pentu maksoi 1300 e.
Ylisuureksi kasvanut "kääpiö"
2
216
Vastaukset
- rotuyhdistys auttaa
Koirasi on vielä kasvuiässä eli säkäkorkeus kasvaa vielä.
Hyvitys kannattaa kysyä rotuyhdistykseltä. Kannattais selvittää samasta yhdistelmästä olevien koirien koko. Ja ennekaikkea selvitä saman pentueen korkeus. - chromecoma
Riippuu varmaan siitä, että oliko teillä puhetta nimenomaan näyttelykoiran ostosta. Koirat on loppupeleissä ihan eläviä luontokappaleita, joiden kehitystä ei välttämättä pysty ennustamaan. Aina voi tietenkin kysyä. :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat956484Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur4096220SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden1614531Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien883424Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal963391Kun täällä kysytään aina vaan naisilta
Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en643216Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr103092Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!
Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.02820Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen
Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil31625Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?
Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema141237