Hei.
Ostin hiljan vähän käytetyn Qashqai 1,6 bensan. Auton ilmoitettu kulutus pitäisi olla yllättättävän pieni. Ajoin itse ensimmäisen tankillisen reilu 800 km n. 200 km kaupunkia ja 600 km rauhallista matka-ajoa, jonka jälkeen mitattu kulutus oli 7,49 l/100km (tietokone näytti 7,0).
Mielestäni kulutus oli aika kova, sillä keskikulutus pitäisi olla 6,0 ja ajoni mukaan kulutus olisi pitänyt olla jopa alle tuon keskikulutuksen, mutta se olikin lähes 1,5 litraa enemmän. Onkohan Qashqaissani jotain vikaa vai kuluttaako muidenkin Qashqait noin paljon enemmän kuin luvattu kulutus?
Qashqain kulutus?
8
539
Vastaukset
- vähällä pääset
Mulla kaupunkipainotteista ruuhka ja seka-ajoa, keskinopeus reilusti alle 40 km/h, kulutus aina yli 8.
- nisukki
Riippuu käytetyistä nopeuksista eli jos paljon ajoa 100km/h niin qashqai kuluttaa enemmän kuin n.80km/h nopeudella ajettaessa. Syynä on ilmanvastus joka on sitä suurempi mitä kovemmin ajaa. Ns. tavallisissa autoissa ero on pienempi mutta qashqaissa on korkea keulamaski ja auto muutenkin korkeampi.
Olen itse huomannut tämän asian mutta en pidä kulutusseroa erityisen merkittävänä että sen vuoksi ajaisin pelkästään alemmilla nopeuksilla. Tosin olen päässyt kesärenkailla 80 km/h nopeudella alle 6 litran keskikulutukseen yhden hengen kuormalla.- Paavo53
Mul menee 2.0 bensakaskais kesäl n 7.7l ja talvel n 7.2l. enkä aja varvastossuilla.
Hei, meillä Qashqain 1,6 kulutus talvella kaupunkiajossa 6,9 ja maantiellä 6,8. Kesällä 6.
- Qassuun ihastunut
Hei naisautoilija53!
Ovatko nuo kulutuslaskelmasi todellisia tankatessa mitattuja lukemia vai ajotietietokoneen arvauksia.
Jos ne todella ovat oikeita kulutuslukemia, niin silloin tiedän, että omassani on vikaa, sillä sitä ei millään saa menemään tasan 6 litran kulutuslukemiin. Tähän mennessä ennätykseni on 6,9. Toki, jos pystyy ajamaan tasamaata/alamäkeä 70 km/h tasaisella vauhdilla niin nuo 6 litran lukematkin voi olla mahdollisia.- nisukki
Ilmoitettu kulutus on tehtaan markkinointikikka jolla yritetään päästä mahdollisimman alhaiseen CO2 lukemaan eli alhaiseen verotukseen, uusien päästönormien puitteissa. Todellinen kulutus on ihan eri asia kuin teoreettiset eli Qassussasi tuskin on mitään vikaa.
Monet automerkit vääristelevät kulutusta alaspäin samasta syystä ja viimeksi siitä kärysi Huynday amerikoissa ja joutuu nyt maksamaan korvauksia autojen ostajille kun tulivat petetyksi. Tuskin kuitenkaan suuria korvauksia.
Kulutukseen en kiinnitä paljonkaan huomiota jos auto muuten toimii moitteitta eli on luotettava. Litra sinne tai tänne ei paljon kukkaroa kevennä edes pitkillä matkoilla. Se on mielestäni vain pikkuasialla saivartelua.
- cuscus+2
Hyväksyttävänä voisi mielestäni pitää n. yhden litran suurempaa kulutusta kuin normikulutus, mutta jos sitä on kaksi litraa, niin pelkästään se toinen ylimääräinen litra tekee auton käyttöaikana, joka esim. meillä on 10 vuotta ja n. 250000 km, yli 4000 euron lisäkulun.Köyhälle sekin on iso raha. Toki kaikki on suhteellista, sillä moni laittaa pelkkään tupakkaankin 4000 euroa vuodessa.
- bensa2
1,6 juke 6,4-6,9L/100km.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1472589
En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k1541659Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K1331633Saran ökytyyli käänsi katseita.
On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.1491358- 661338
The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut131180Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä
Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall2821165- 156976
Miksi ihmeessä?
Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek22924Tiedän kaiken sinusta ja kaikesta
Tiedän miten kärsit. Tiedän millanen oikeesti oot. Tiedän miksi valehtelit, tiedän miksi satutit mua. Tiedän mitä tapaht58889