Heips! Olen ajatellut kouluttautua tiedottajaksi-onko kellään kokemusta alan töistä, että voisi tarkemmin kertoa työnkuvauksesta, onko mukava työ, millanen palkka yms? Entä onkohan mulla mahiksia päästä työelämään kun olen ajatellut mennä markkinointi-instituuttiin eka sille peruslinjalle(8kk) ja sen jälkeen tiedottajalinjalle? Pääseeköhän tätä kautta töihin vai onko mentävä johonkin amk:n..Tohon tiedottajalinjalle pääsyvaatimus on kans vuoden työkokemus, et mistähän sellasta sais..?? Mietin et saiskohan oppisopimuskoulutuksella..Markkinointi-instituutin lisäks haen Kauniaisten työväenopistoon tiedottajalinjalle, kellään kokemuksia siitä, onko auttanu eteenpäin?
Tiedottaja
n84
61128
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Kannattaa varmaan mennä vuodeksi sinne kansanopistoon, siellä saat aikaa miettiä onko suunta oikea. Sen jälkeen kannattais ehkä pyrkiä yliopistoon lukemaan tiedotusoppia, se on kai valikoimassa monessakin yliopistossa. Ammattikorkeaopinnoista en osaa sanoa mitään, itsellä takana journalistiikan opinnot yliopistossa.
Tiedottajia työskentelee tietenkin kaikenlaisten instanssien, yritysten, laitosten, yms. palveluksessa yksityisellä ja julkisella puolella. Tapaamani tiedottajat ovat sosiaalisia, ulospäin suuntautuneita ihmisiä, jotka ovat aina valmiita palvelemaan - sehän on heidän tehtävänsä. Tiedottaja on luonnollisesti edustamansa firman käyntikortti.
Zemppiä matkaan!
Tiedottajat lukevat usein pääaineena yhteisöviestintää. Itse olen FM pääaineena yhteisöviestintä ja olen alan töissä eli teen "ruohonjuuritason" tiedotustyötä.
Usein tiedottajan työssä sekoittuukin toimitukselliset ja tiedotukselliset työt, näkökulma vaan on eri kuin perinteisessä sanomalehtityössä. Sitäkin olen tehnyt.
Kansanopisto on tosiaan hyvä paikka vähän miettiä mitä haluaa, se oli ainakin mulle "se " ponnahduslauta ja kasvun paikka ihmisenä muutenkin..onnea matkaan. Mulla meni useampi vuosi ennenkuin pääsin sisään YOlle mutta yrittäminen ja sitkeys kannatti koska nyt saan tehdä sitä mistä pidän.
Tiedottajilta kysytään kyllä melkoista taitoa tulla kaikenlaisten tyyppien, siis toimittajienkin kanssa toimeen ;). Itse (toimittajana, tunnustan) tapaan heitä melkein päivittäin, eikä voi kuin ihailla sitä joustoa, pitkää pinnaa ja luontevaa käytöstä. Hymy pysyy kasvoilla, eikä auttamisen halu katoa, vaikka joku toimittajista heittäytyisikin niinsanotusti hankalaksi ;). Sekään ei aivan tavatonta ole ;D. Väistämättä tiedottajista tulee toimittajile paitsi ensisijaisen tärkeitä tiedonantajia, myös hyviä tuttavia.
Tiedottajan täytyy kyetä myös selkeään kirjalliseen ilmaisuun. Mikään ei ärsytä niin kuin epämääräisesti muotoiltu tiedote, josta ei löydä pääasiaa (uutista) tikulla tonkimallakaan. Semmoisiinkin törmää, jos asialla on ollut joku muu kuin ammattitiedottaja.
Meidän yrityksessä tiedottajat kiltisti julkaisevat johtoryhmän valmiiksi vääntämät värssyt.
Tiedotteet voi joskus olla tarkoituksella epämääräisiä, esim. kun pörssiyhtiön on pakko tiedottaa ikävästä asiasta, mutta se yrittää piilottaa tuon asian kaikenlaisen vähemmän tärkeän positiivisen asian sekaan. Tuli nähtyä muutama tuollainen epämääräinen sepustus työskennellessäni pörssiyhtiössä tehtävässä, johon kuului tiedottajan avustaminen (ja kyseessä oli pitkän kokemuksen omaava ammattitiedottaja).
Tiedottajan työn vaatimuksiin lisäisin vielä kielitaidon. Vieraista kielistä englanti on perusedellytys, ruotsin osaamistakin usein vaaditaan ja jos vielä osaa saksaa ja/tai ranskaa edes sen verran, että esim. puhelinkeskustelu ja yksinkertainen kirjeenvaihto onnistuu, niin aina parempi.
niin tai näin, mutta luotettavuus kärsii jos asioista ei voida puhua niiden oikeilla nimillä. Turhaa paskan veivaamista kannattaa välttää, asioiden kaunistelijat ovat sitten erikseen.