Onko Laurean ryhmätyöt v****maisia?

påyt yt yt

Moni kuulemma noituu Laurean opiskelumenetelmiä liiketaloudessa, että kaikki on ryhmätöitä. Pitääkö paikkansa, onko ihan peestä semmoinen meininki?

8

1345

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • on se perseestä

      Jokaisella kurssilla on ryhmätöitä.
      Jos et tule ryhmän kanssa toimeen, et sovellu tradenomiksi etkä voi hakea työpaikkaa palkanlaskijana, vaikka se onkin itsenäistä työtä eikä nykymuotoinen tradenomin koulutus liippaa edes läheltä noita työhommia.

    • Kierrä kaukaa

      Kyllä ne on joskus tosi hirveitä. Osa opettajista ei näe, ei edes halua nähdä mitä ryhmissä tapahtuu. Monesti pahat tyypit (narsistit) kerää itselleen hovin, jossa pääsee pomoiksi ja teettää hommat muilla ja tekemisessä vallitsee muutenkin ihan viidakon laki. jos pullikoit vastaan, niin nosku pomo osaa mustamaalata sinut niin että kukaan ei enää ota sinua ryhmään ja opettaja katsoo, että olet yhteistyökyvytön riitapukari. Näitä tapauksia on matkan varrella nähty mutta ei niihin kukaan uskalla puuttua ettei itse joudu syrjityksi.

      Mistään todellisista yhteistyötaidoista noissa ryhmissä ei tosiaankaan aina ole kyse. Normaali sopuisa ja rauhallinen kaveri katsoo usein helpommaksi tehdä hommat vähin äänin pois alta, niin saa opintopisteet kasaan mahd pian eikä joudu yhteistyökyvyttömän riidanhaastajan maineeseen.

      Varsinkin kirjanpitäjä-tyypit on hiljaisia ja kilttejä, joita on helppo kiusata ja joilla on helppo teettää kaikki vaikeat työt ja ottaa sitten niiden tekemästä työstä kunnia itselleen. Jos voit valita niin älä mene Laureaan vaan ota joku normaaleja opetusmenetelmiä käyttävä koulu, jossa on myös ahkerat ja osaavat oepttajat.

    • yks vaan

      Onhan ne perseestä, toisaalta ne työt mitä pitää tehdä on oikeasti aika simppeliä peruskauraa. Yleensä liittyvät johonkin yritykseen ja opettajat eivät tiedä niistä mitään, muutama sivu kaikennäköstä satuilua ( itse asian käsittelyyn riittää yksi kappale) ja se on siinä. Kaikki vaikuttaa ja tehdään vaikuttamaan suurelta ja monimutkaiselta mutta oikeasti se todellinne sisältö näissä töissä on naurettavan vähäistä.

      Muuta ei tarvitsekaan sitten kuin käydä tentissä. Läsnäolo ei ole pakollista.

    • Late34

      Edellinen osui naulan kantaan! Amk;ssa todellinen tekeminen on kaunana. Asiat saadaan näyttämään suurilta, hienoilta, tärkeiltä ja monimutkaisilta.

      Useat- jollei kaikki ryhmätyöt ovat pelkkää näpertelyä ja todellisuudessa hyvin kaunana todellisesta työelämästä.

      Amk:ssa (Lohja Laurea) opiskelleena voin sanoa että ryhmätyöt olivat pääsääntöisesti juuri kaikkea tätä mitä viestiketjussa kerrotaan. Itse en niistä oppinut oikein mitään. Lopulta kyllästyin koko touhuun ja etenkin pakkoruotsiin ja katsoin viisaammaksi itseopiskelun. Olen saanut opiskella sitä mitä itse haluan ilman sairasta pakkoruotsia. Mutta se on sitten kokonaan toinen aihe.

    • Kierrä koulu kaukaa
    • pasilanpavarotti

      Niillä ryhmätöillä on kyllästetty tämä koulutusohjelma muuallakin. Onhan se kiva kun ei tarvi mitään luentoja kuunnella, vaan vähän googlata ja läimästä tiedot powerpointtiin niin "työ" on siinä ja aikaa meni 20 minuuttia. Ei ole niin väliä onko tieto oikeaa, tuoretta tai onko lähde wikipedia, iltalehden juorupalsta vai suoli24:n chat. Mitäänhän näistä ei juuri opi tai hyödy.

    • Anonyymi

      On se vähän haastavaa. Miten näitten arvostelu, saako ryhmätyötä helposti hyväksytyksi vaikka tekisi vähän sinnepäin?

      • Anonyymi

        Kaiken, ihan kaiken, saa hyväksytyksi, sillä koulun on saatava opiskelijat valmistumaan. Hirveitä raakileita tulee työelämään, mutta paljon palkkaa halutaan korkeakoulutettuina asiantuntijoina.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      9
      1666
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      130
      1661
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      252
      1188
    4. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1078
    5. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      207
      1053
    6. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      128
      929
    7. Salainen kastekoulutus

      Millainen on helluntailainen kastekoulutus ja kauanko se kestää ?
      Kaste
      284
      880
    8. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      3
      877
    9. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      10
      865
    10. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      49
      858
    Aihe