Moni kuulemma noituu Laurean opiskelumenetelmiä liiketaloudessa, että kaikki on ryhmätöitä. Pitääkö paikkansa, onko ihan peestä semmoinen meininki?
Vastaukset 8
- on se perseestä
Jokaisella kurssilla on ryhmätöitä.
Jos et tule ryhmän kanssa toimeen, et sovellu tradenomiksi etkä voi hakea työpaikkaa palkanlaskijana, vaikka se onkin itsenäistä työtä eikä nykymuotoinen tradenomin koulutus liippaa edes läheltä noita työhommia. - Kierrä kaukaa
Kyllä ne on joskus tosi hirveitä. Osa opettajista ei näe, ei edes halua nähdä mitä ryhmissä tapahtuu. Monesti pahat tyypit (narsistit) kerää itselleen hovin, jossa pääsee pomoiksi ja teettää hommat muilla ja tekemisessä vallitsee muutenkin ihan viidakon laki. jos pullikoit vastaan, niin nosku pomo osaa mustamaalata sinut niin että kukaan ei enää ota sinua ryhmään ja opettaja katsoo, että olet yhteistyökyvytön riitapukari. Näitä tapauksia on matkan varrella nähty mutta ei niihin kukaan uskalla puuttua ettei itse joudu syrjityksi.
Mistään todellisista yhteistyötaidoista noissa ryhmissä ei tosiaankaan aina ole kyse. Normaali sopuisa ja rauhallinen kaveri katsoo usein helpommaksi tehdä hommat vähin äänin pois alta, niin saa opintopisteet kasaan mahd pian eikä joudu yhteistyökyvyttömän riidanhaastajan maineeseen.
Varsinkin kirjanpitäjä-tyypit on hiljaisia ja kilttejä, joita on helppo kiusata ja joilla on helppo teettää kaikki vaikeat työt ja ottaa sitten niiden tekemästä työstä kunnia itselleen. Jos voit valita niin älä mene Laureaan vaan ota joku normaaleja opetusmenetelmiä käyttävä koulu, jossa on myös ahkerat ja osaavat oepttajat. - yks vaan
Onhan ne perseestä, toisaalta ne työt mitä pitää tehdä on oikeasti aika simppeliä peruskauraa. Yleensä liittyvät johonkin yritykseen ja opettajat eivät tiedä niistä mitään, muutama sivu kaikennäköstä satuilua ( itse asian käsittelyyn riittää yksi kappale) ja se on siinä. Kaikki vaikuttaa ja tehdään vaikuttamaan suurelta ja monimutkaiselta mutta oikeasti se todellinne sisältö näissä töissä on naurettavan vähäistä.
Muuta ei tarvitsekaan sitten kuin käydä tentissä. Läsnäolo ei ole pakollista. - Late34
Edellinen osui naulan kantaan! Amk;ssa todellinen tekeminen on kaunana. Asiat saadaan näyttämään suurilta, hienoilta, tärkeiltä ja monimutkaisilta.
Useat- jollei kaikki ryhmätyöt ovat pelkkää näpertelyä ja todellisuudessa hyvin kaunana todellisesta työelämästä.
Amk:ssa (Lohja Laurea) opiskelleena voin sanoa että ryhmätyöt olivat pääsääntöisesti juuri kaikkea tätä mitä viestiketjussa kerrotaan. Itse en niistä oppinut oikein mitään. Lopulta kyllästyin koko touhuun ja etenkin pakkoruotsiin ja katsoin viisaammaksi itseopiskelun. Olen saanut opiskella sitä mitä itse haluan ilman sairasta pakkoruotsia. Mutta se on sitten kokonaan toinen aihe. - Kierrä koulu kaukaa
Kierrä koulu kaukaa. Tässä vanha keskustelu samasta aiheesta http://keskustelu.suomi24.fi/node/6029451
- pasilanpavarotti
Niillä ryhmätöillä on kyllästetty tämä koulutusohjelma muuallakin. Onhan se kiva kun ei tarvi mitään luentoja kuunnella, vaan vähän googlata ja läimästä tiedot powerpointtiin niin "työ" on siinä ja aikaa meni 20 minuuttia. Ei ole niin väliä onko tieto oikeaa, tuoretta tai onko lähde wikipedia, iltalehden juorupalsta vai suoli24:n chat. Mitäänhän näistä ei juuri opi tai hyödy.
- Anonyymi
On se vähän haastavaa. Miten näitten arvostelu, saako ryhmätyötä helposti hyväksytyksi vaikka tekisi vähän sinnepäin?
- Anonyymi
Kaiken, ihan kaiken, saa hyväksytyksi, sillä koulun on saatava opiskelijat valmistumaan. Hirveitä raakileita tulee työelämään, mutta paljon palkkaa halutaan korkeakoulutettuina asiantuntijoina.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1091310
- 45901
Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi
Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....50726Perhoseni (miehelle)
Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r129674- 70666
- 67616
- 53597
- 55555
Onko Sofia jälleen jätetty?
Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.93473Mies, näetkö minut myös
Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?20470- 34457
Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?
Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?115453Voiko se ikinä toimia
Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het32448- 51445
Mitä jos...
Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät142443- 5438
- 49437
Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .
EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuusongelmien vuoksi, sanoo alan e83434- 52403
- 42400