STS:n ns. luotettavat aluevalvojat

Näin STS USA:ssa

Haluaisin varoittaa teitä nuoria, jotka olette lähteneet vaihtoon. Kysymys on aluevalvojista. Kerron tämän oman kokemuksemme perusteella. Lapsemme laitettiin 39 asteen kuumeessa kolmen tunnin koripalloharjoituksiin, vaikka koulun rehtori ja muu henkilökunta yritti estää. Hostäiti ei suostunut poisjääntiin. Tilanne kärjistyi "kotona" ja meni pattitilanteeseen. Neuvoimme lastamme olemaan yhteydessä aluevalvojaan, koska ymmärsimme, että auttaminen ja asioiden ratkominen on aluevalvojan rooli. Näin lapsemme sitten teki, eli Skypen chatillä keskusteli pitkät tovit ja uskoutui aluevalvojalle. Tultuaan kotiin koulusta, häntä odotti ovella hostäiti, jolla oli kädessään printattuna koko keskustelu ja ilmoitus, että lapsemme lähtee seuraavana päivänä Suomeen. Mielestäni tässä rikottiin jopa kirjesalaisuutta. Että se siitä aluevalvojan roolista.

5

193

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lapset yksin

      On lukemattomia esimerkkejä siitä, että mitään STS:n lupaamaa tukiverkostoa ei ole!
      Lapset ovat yksin ja aluevalvojat valvovat järjestön nimissä yksinomaan järjestön etua. Ongelmatilanteissa käy toistuvasti ilmi, kuinka aluevalvojat kaveraavat host-äitien kanssa ja syitä ongelmiin haetaan lähtökohtaisesti aina vaihto-oppilaasta.

      Yksi STS:n taktiikka onkin edellyttää ongelmien hoitamista nimenomaan paikanpäällä. Onhan järjestön edustajila yhdessä helpompi saattaa ruotuun nuori, jonka pitäisi kyetä yksin pitämään puoliaan vieraassa maassa ja vieraalla kielellä.
      On päivänselvää, että lähtökohta nuoren ongelmatilanteen t. murheiden käsittelyyn on näinollen täysin epäsuhtainen. Tilanteestaan huolestunutta ja hätääntynyttä nuorta vielä uhkailtaessa sopivasti järjestön taholta (varotukset, erottamiset yms.) ollaankin nuoren kannalta entistä suuremmissa ongelmissa.

      • Ikävät seuraukset

        On täysin absurdia olettaa, että nuori (alaikäinen lapsi) kykenisi yksin puolustamaan itseään ja omaa asemaansa vieraassa maassa ja vieraalla kielellä, kun vastassa on STS:n aluejohtajaa, maajohtajaa yms. jotka käyttävät estoitta hyväksi asemaansa, psykologista painostusta ja erottamisella uhkailua.
        Ikävät ja ahdistavat kokemukset ovat aiheuttaneet erilaisia pelkoja ja jopa paniikkihäiriön puhkeamista vaihdossa olleille nuorille. Yhteistä näiden nuorten kertomalle on ollut nimenomaan se tunne, että on maailmalla yksin eikä kukaan auta.


    • Aluevalvojat

      Aluevalvojat kaveeraavat host-äitien kanssa nimenomaan siitä syystä, että heidän oletetaan etsivän isäntäperheet kavereidensa keskuudesta. Tässä suora lainaus STS USA:n verkkosivulta:

      That is when you start talking to friends, neighbors and church members about the student exchange program and inviting them to host a student. With host family candidates selected, your primary responsibility will be to visit each of the homes to insure a proper environment and then to check out the three references each family must provide. Once the screening is complete, you work with each family to help them select their student(s).

      And that's it! You've placed students and the exchange program is underway. And you get paid for each placement. As the school year progresses, LCs must monitor the progress of each of his/her students and submit a brief report on a monthly basis to STSF for transmittal to the natural family.


      Toki tuossa korostetaan perhetarkastuksen ja suositusten merkitystä, mutta näin se tosiaan menee, että perheet on tarkoitus saada hankittua aluevalvojien tuttavista ja että näille maksetaan perheiden hankkimisesta.

      • Näin STS USA:ssa

        Meidän lapsemme ollessa USA:ssa kävi vielä niinkin "hauska" tapaus, että aluevalvoja laittoi nuorten facebook -sivuille kyselyn tietäisikö kukaan lämmintä ja huolehtivaa kotia tulossa olevalle vaihtarille! Tyttäremme ylipuhui yhden tutuistaan ottamaan tämän vaihtarin, mutta ei tyttärelle mitään maksettu. Että tämä niistä huolella valituista perheistä. Tämä kyseinen vaihtari ei vieläkään tiedä tätä valintaprosessia, vaan luulee, että aluevalvoja tosissaan teki töitä sen eteen, että tyttö pääsisi hyvään kotiin. Miksipä sitä unelmaa murskaamaan...ssa USA:ssa kävi vielä niinkin "hauska" tapaus, että aluevalvoja laittoi nuorten facebook -sivuille kyselyn tietäisikö kukaan lämmintä ja huolehtivaa kotia tulossa olevalle vaihtarille! Tyttäremme ylipuhui yhden tutuistaan ottamaan tämän vaihtarin. Että tämä niistä huolella valituista perheistä. Tämä kyseinen vaihtari ei vieläkään tiedä tätä valintaprosessia, vaan luulee, että aluevalvoja tosissaan teki töitä sen eteen, että tyttö pääsisi hyvään kotiin. Miksipä sitä unelmaa murskaamaan...


    • Epärehellinen STS

      STS:n aluevalvoja lupautui hoitamaan lapsemme kännykkälaskun paikalliselle teleoperaattorille omalta pankkitililtään, koska lapsemme ei ala-ikäisenä saanut avattua sikäläistä tiliä, joka oli edellytys maksusuoritukselle. Lapsemme antoi liki 200€ käteisenä aluevalvojalleen, joka lupasi maksaa laskun verkkopankin kautta. Hämmästykseksemme liittymä kuitenkin suljettiin. Useita viikkoja myöhemmin STS:n maajohtaja Helsingistä ilmoitti, että lasku oli jätetty maksamatta. Hänen mukaansa lapsemme oli itse syypää liittymän sulkuun, kun ei ollut maksanut laskuaan..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      51
      871
    2. Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?

      Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍
      Ikävä
      92
      838
    3. Martina Aitolehti veti kohtalokkaat hääkännit - Alttarilla ikävä temppu Esko Eerikäiselle

      Ex-pariskunta Aitolehti ja Eerikäinen pitävät yhdessä Martina & Esko podcastia. He ovat kertoneet kansalle mm. hääaamust
      Kotimaiset julkkisjuorut
      15
      716
    4. Vappu Pimiä lataa suorat sanat TTK-lähdöstään - Yksi asia elämässä muuttui pysyvästi

      Vappu Pimiä astui pois Tanssii Tähtien Kanssa -juontajan pallilta viime syksynä. Pimiällä oli pitkät perinteet TTK:ssa,
      Suomalaiset julkkikset
      3
      670
    5. Vain elämää: Silmiinpistävä muutos heti ekassa jaksossa - Onko tämä hulppeampi kuin entinen?

      Vain elämää on totuttu näkemään Hirvensalmella sijaitseva Satulinna. Uudella kaudella kuvauspaikka muuttuu Calliolaksi.
      Vain elämää
      1
      564
    6. Jos oltais joskus samoissa bileissä

      Niin lähdettäiskö yhdessä ”jatkoille?”
      Ikävä
      56
      551
    7. Onko naisten "ahdisteluhysterian" kulttuuria kritisoivat miehet itse ahdistelijoita?

      Tällaisen kuvan saa, kun tästä aiheesta tekee aloituksia: aina luullaan, että "ahdisteluhysteriaa" kritisoiva mies on it
      Sinkut
      184
      539
    8. Meinasin tukehtua juomaan :D

      ihan jäätävä maha sulla 🤣🤣🤣 m-n ihmekö kun oot sinkku
      Ikävä
      61
      533
    9. Ehkä taidat

      Luovuttaa.
      Ikävä
      70
      533
    10. Sinulle jota kaipaan!

      Tunnen sinua kohtaan jotain, mitä en enää osaa selittää pelkällä ihastumisella. Se on kiintymystä, kaipuuta, romanttista
      Ikävä
      24
      506
    Aihe