Haluaisin varoittaa teitä nuoria, jotka olette lähteneet vaihtoon. Kysymys on aluevalvojista. Kerron tämän oman kokemuksemme perusteella. Lapsemme laitettiin 39 asteen kuumeessa kolmen tunnin koripalloharjoituksiin, vaikka koulun rehtori ja muu henkilökunta yritti estää. Hostäiti ei suostunut poisjääntiin. Tilanne kärjistyi "kotona" ja meni pattitilanteeseen. Neuvoimme lastamme olemaan yhteydessä aluevalvojaan, koska ymmärsimme, että auttaminen ja asioiden ratkominen on aluevalvojan rooli. Näin lapsemme sitten teki, eli Skypen chatillä keskusteli pitkät tovit ja uskoutui aluevalvojalle. Tultuaan kotiin koulusta, häntä odotti ovella hostäiti, jolla oli kädessään printattuna koko keskustelu ja ilmoitus, että lapsemme lähtee seuraavana päivänä Suomeen. Mielestäni tässä rikottiin jopa kirjesalaisuutta. Että se siitä aluevalvojan roolista.
Vastaukset 5
- Lapset yksin
On lukemattomia esimerkkejä siitä, että mitään STS:n lupaamaa tukiverkostoa ei ole!
Lapset ovat yksin ja aluevalvojat valvovat järjestön nimissä yksinomaan järjestön etua. Ongelmatilanteissa käy toistuvasti ilmi, kuinka aluevalvojat kaveraavat host-äitien kanssa ja syitä ongelmiin haetaan lähtökohtaisesti aina vaihto-oppilaasta.
Yksi STS:n taktiikka onkin edellyttää ongelmien hoitamista nimenomaan paikanpäällä. Onhan järjestön edustajila yhdessä helpompi saattaa ruotuun nuori, jonka pitäisi kyetä yksin pitämään puoliaan vieraassa maassa ja vieraalla kielellä.
On päivänselvää, että lähtökohta nuoren ongelmatilanteen t. murheiden käsittelyyn on näinollen täysin epäsuhtainen. Tilanteestaan huolestunutta ja hätääntynyttä nuorta vielä uhkailtaessa sopivasti järjestön taholta (varotukset, erottamiset yms.) ollaankin nuoren kannalta entistä suuremmissa ongelmissa.- Ikävät seuraukset
On täysin absurdia olettaa, että nuori (alaikäinen lapsi) kykenisi yksin puolustamaan itseään ja omaa asemaansa vieraassa maassa ja vieraalla kielellä, kun vastassa on STS:n aluejohtajaa, maajohtajaa yms. jotka käyttävät estoitta hyväksi asemaansa, psykologista painostusta ja erottamisella uhkailua.
Ikävät ja ahdistavat kokemukset ovat aiheuttaneet erilaisia pelkoja ja jopa paniikkihäiriön puhkeamista vaihdossa olleille nuorille. Yhteistä näiden nuorten kertomalle on ollut nimenomaan se tunne, että on maailmalla yksin eikä kukaan auta.
- Aluevalvojat
Aluevalvojat kaveeraavat host-äitien kanssa nimenomaan siitä syystä, että heidän oletetaan etsivän isäntäperheet kavereidensa keskuudesta. Tässä suora lainaus STS USA:n verkkosivulta:
That is when you start talking to friends, neighbors and church members about the student exchange program and inviting them to host a student. With host family candidates selected, your primary responsibility will be to visit each of the homes to insure a proper environment and then to check out the three references each family must provide. Once the screening is complete, you work with each family to help them select their student(s).
And that's it! You've placed students and the exchange program is underway. And you get paid for each placement. As the school year progresses, LCs must monitor the progress of each of his/her students and submit a brief report on a monthly basis to STSF for transmittal to the natural family.
Toki tuossa korostetaan perhetarkastuksen ja suositusten merkitystä, mutta näin se tosiaan menee, että perheet on tarkoitus saada hankittua aluevalvojien tuttavista ja että näille maksetaan perheiden hankkimisesta.- Näin STS USA:ssa
Meidän lapsemme ollessa USA:ssa kävi vielä niinkin "hauska" tapaus, että aluevalvoja laittoi nuorten facebook -sivuille kyselyn tietäisikö kukaan lämmintä ja huolehtivaa kotia tulossa olevalle vaihtarille! Tyttäremme ylipuhui yhden tutuistaan ottamaan tämän vaihtarin, mutta ei tyttärelle mitään maksettu. Että tämä niistä huolella valituista perheistä. Tämä kyseinen vaihtari ei vieläkään tiedä tätä valintaprosessia, vaan luulee, että aluevalvoja tosissaan teki töitä sen eteen, että tyttö pääsisi hyvään kotiin. Miksipä sitä unelmaa murskaamaan...ssa USA:ssa kävi vielä niinkin "hauska" tapaus, että aluevalvoja laittoi nuorten facebook -sivuille kyselyn tietäisikö kukaan lämmintä ja huolehtivaa kotia tulossa olevalle vaihtarille! Tyttäremme ylipuhui yhden tutuistaan ottamaan tämän vaihtarin. Että tämä niistä huolella valituista perheistä. Tämä kyseinen vaihtari ei vieläkään tiedä tätä valintaprosessia, vaan luulee, että aluevalvoja tosissaan teki töitä sen eteen, että tyttö pääsisi hyvään kotiin. Miksipä sitä unelmaa murskaamaan...
- Epärehellinen STS
STS:n aluevalvoja lupautui hoitamaan lapsemme kännykkälaskun paikalliselle teleoperaattorille omalta pankkitililtään, koska lapsemme ei ala-ikäisenä saanut avattua sikäläistä tiliä, joka oli edellytys maksusuoritukselle. Lapsemme antoi liki 200€ käteisenä aluevalvojalleen, joka lupasi maksaa laskun verkkopankin kautta. Hämmästykseksemme liittymä kuitenkin suljettiin. Useita viikkoja myöhemmin STS:n maajohtaja Helsingistä ilmoitti, että lasku oli jätetty maksamatta. Hänen mukaansa lapsemme oli itse syypää liittymän sulkuun, kun ei ollut maksanut laskuaan..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 73893
- 113799
- 140745
- 37732
- 70637
En haluaisi sanoa tätä
Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari40619Koska Sofia kertoo totuuden, että ovat eroneet miljonääri miehen kanssa?
Eikö olisi hänelle itselleen helpotus, kun voisi kertoa totuuden. Miksi salata asiaa ja pitkittää sitä harmaan tulevaisu179546- 32539
Vasemmiston aloite
Pyhäjärvellä, ihan hyvä aloite. Toteutus ja puhdistus pitäisi alkaa ihan omasta pesästä. Näkeehän tuon sokeakin mitä ja58503Muistelen lämmöllä
Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti46502Onko suhtautuminen kaivattusi
Fyysiseen vetovoimaan muuttunut? Jos, mihin suuntaan? Tunnetko enemmän vai vähemmän vetoa häneen fyysisesti kuin silloin35484- 64474
- 69455
- 41446
Maajussille morsian: Farmiviikon voittajat ja häviäjät - Itkua ja pettymystä ei salattu
Maajussille morsian -suosikkisarjassa farmiviikolla selviää, onko ilmassa "sitä jotakin". Rakkauden etsintä on täynnä i0442Näyttää siltä ettet edes sinä.
Kukaan ei uskalla kohdata aitoa ja syvää sielun rakkautta. Hyvin harvat vain. Ihmisten on turha tavoitella sitä oikeaa31436- 45433
- 37431
Hei, alettaisko oleen yhdessä?
Miltä tuntuisi jos joku ihminen josta tykkäät sanoisi haluavansa yhteen asumaan? Ajattelisitko menettäväsi vapauden, pys74426Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi
Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks59415