riitapukari

Mitä ihmettä teen ragdoll-tytön kanssa (8kk) joka on muuten ihan kiltti kissa mutta harjaamis/kampaamistuokio on yhtä tahtojen taistelua. Olen yrittänyt totuttaa sitä alusta asti kampaamiseen mutta koko ajan on taistellut vastaan, nyt jo sähisee ja murisee minulle ja koko homma on ikävää. Haluaisin kuitenkin kammata sitä vaikka puolipitkäkarva onkin, kun karvaakin lähtee melkoisesti.
Toinen nyt vartuttuaan vastaantullut ongelma on sellainen että se käy "tappamaan" silittävää kättä kun saa kai tarpeekseen hyväilystä. Se on valtavan ikävä piirre varsinkin kun lapsenlapsi on olemassa.
3<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Jos kissa tekee jotain ilkeää / sopimatonta ihmisiä kohtaan, rankaise kissaa jotenkin, muttei niin että sitä sattuu. Esimerkiksi voit pukata kissaa niin, että se hoksaa sen, muttei se satu. Ja kissan harjaamisesta sen verran, että otat kissan syliin ja annat sille samalla pieniä herkkuja vähän väliä että se hoksaisi, että harjaaminen on vain hyvä että saa herkkuja. Älä anna liikaa kuitenkaan ettei kissa liho!

Äänestä

Onko kissa leikattu? Alkava murkkuikä eli kiimojen alkaminen tai hormonitoiminnan lisääntyminen voi olla syynä. Siihen auttaa sterilointi ja mitä nopeammin sen tekee, sitä paremmin se ärtyily jää pois. Opitut tavat jää yleensä loppuelämäksi riesaksi.

Muita syitä kampaamisen aikaiseen äksyilyyn on kipureaktio. Se voi johtua ihon herkkyydestä, se voi olla jonkin muun sairauden aiheuttamaa. Varsinkin se silittämiseen liittyvä pureminen voi aiheutua kipureaktiosta.

Suosittelisin leikkauttamaan naaraan ja samalla pyytäisin lääkäriltä tutkimuksen jossa selvitettäisiin mahdollisia syitä. Hyvin voisi samalla rauhoituksella ottaa verikokeen ja ennen nukutusta tehdä palpoinnin sisukaluille. Avauksessahan sitten näkisi sen, onko kohdussa jotakin outoa (kystia, kasvaimia, tulehdusmerkkejä yms.).

Jos vielä leikkauksen jälkeen tuota esiintyy, on mietittävä mitä muuta se voi olla. Toki pahimmillaan kyseessä voi olla jopa aivoperäinen vaiva, mutta kun se liittyy selkeästi tiettyyn asiaan, niin ehkä se ei ole ilmeisin syy. Kampaamisen yhteydessä ilmenevää murinaa ja sihinää voit yrittää saada karsittua. Mieti miten emo pentujaan kohtelee jos ne alkaa sille ärhennellä, emo todennäköisesti painaa pennun maahan tassullaan ja murisee itse sille tai ottaa niskasta hellästi hampailla kiinni ja pitää aloillaan - tämän voit tehdä kädellä, ei tarvita omistajan hampaita ;) Et käytä voimaa, vaan hellyyttä. Toisaalta palkitseminen kampaussession jälkeen (heti) on hyvä keino ja siihen voit käyttää esim. Nutriplus geeliä joka on monien kissojen herkku. Se on vitamiinivalmiste, joten sitä voit hyvin käyttää kunhan et ylettömiä määriä anna - pieni nokare sormenpäästä riittää.

Äänestä
  • Pentu on menossa viikon päästä sterilisaatioon jonka toivon auttavan propleemaan. Aiempien kissojemme kanssa ei moista ollut, tosin kolleja ovat olleet ja viimeisin leikattu. Meillä on ollut 3 kollia tätä ennen. Herkkupaloja olen käyttänyt palkintona.
    Sittenhän se nähdään vaikuttaako. Muuten tosiaan kissa on mitä suloisin olento.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


murkkuikäkö syynä? kirjoitti:

Mitä ihmettä teen ragdoll-tytön kanssa (8kk) joka on muuten ihan kiltti kissa mutta harjaamis/kampaamistuokio on yhtä tahtojen taistelua. Olen yrittänyt totuttaa sitä alusta asti kampaamiseen mutta koko ajan on taistellut vastaan, nyt jo sähisee ja murisee minulle ja koko homma on ikävää. Haluaisin kuitenkin kammata sitä vaikka puolipitkäkarva onkin, kun karvaakin lähtee melkoisesti.
Toinen nyt vartuttuaan vastaantullut ongelma on sellainen että se käy "tappamaan" silittävää kättä kun saa kai tarpeekseen hyväilystä. Se on valtavan ikävä piirre varsinkin kun lapsenlapsi on olemassa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu