Musalukioon Vaskivuoreen/Sibelius-lukioon...

musalukioon

Hei! Olen kasiluokkailainen Oulusta, ja käyn musaluokkia. Toiveeni/haaveni olisi jatkaa musalukioihin. Olen valmis myös muuttaamaan eri kaupunkiin, mikäli siellä asuu sukulaisia. Ensimmäisenä aion tietenkin hakea Madetojalle. Kysymys kuuluukin, että minkälaista on opiskella Vaskivuoressa ja Sibeliuksessa, kummassa on parempi taso, minkälaiset pääsykokeet ja yleinen ilmapiiri?

4

2731

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lukiolainen2

      Hei, olen lukion tokalla tavallisessa lukiossa (en siis musalukiossa) mutta kaverini on juuri vaskivuoren lukiossa toisella luokalla. itse myös pyrin kyseiseen lukioon toisena vaihtoehtona, pienestä jäi kiinni etten päässyt. Pääsykokeissa piti soittaa joku kappale jollain soittimella mitä osaa soittaa (itse ja kaverini soitimme pianoa), sitten pitää laulaa vapaavalintainen laulu, esim. joku suomalainen kansanlaulu. Viimeiseksi ne kyselee miksi haet tänne ja oletko kiinnostunut kuorosta, bändistä, orkesterista tms. Omasta mielestäni jos musiikkilukioon haluaa, kannattaa sinne hakea ensimmäiseksi, jotta pääsee varmimmin. (itse halusin sen vain varasijalle).
      Vaskivuoressa tehdään joka vuosi musikaali, ihan ammattitasoa, ja ne ovat oikeasti todella hyviä ja suosittuja, tuttuja musikaaleja. Muutenkin olen kuullut ja huomannut että porukka on siellä hyvin yhtenäistä ja kiinnostunut samoista asioista!
      Sibeliuksesta en osaa sanoa muuta kuin, että siellä painotetaan ehkä enemmän klassiseen musiikkiin, kun taas vaskivuoressa vähän kevyempäänkin. Toki
      vaskivuoressakin on klassista musiikkia, mutta sibeliuksessa se on sitten ehkä vähän tasokkaampaa.
      Tsemppiä sinulle lukion valintaan ja tuleviin lukiovuosiin, vaskivuorta voin vain suositella! :)

      • ex sibisläinen

        Aika vanha aihe, mutta kommentti kuitenkin tohon Sibelius-lukion klasaripainotteisuuteen: Siellä on koulunsa käynyt mm. Elastinen, Rasmuksen Eero ja Lauri, Finntrollin ja Moonsorrown jäseniä, Tuomo Prättälä, Emma Salokoski, Kwanin jäseniä, jne, jne. Lukuisia metallimusiikin, rockin, popin, jazzin ja mm. lauluyhtyemusiikin kärkinimiä. Klasaripainotuksen voi vetää vaan tosta nimestä. Sekä klasariin, että kevyeeseen musaan on hyvää opetusta tarjolla ja paljon historiaa takana. Tuntematta Vaskivuorta uskon molempien olevan hyviä paikkoja musiikin opetuksen tasoltaan.


    • rasmund

      Moro!
      Itse opiskelen Vaskiksessa musiikkilinjalla.
      Yleinen ilmapiiri todella positiivinen ja kannustava :D Päivät vaan kuluu musiikin ja kavereiden kanssa. Nytkin ollaan tekemässä musikaalia. Suosittelen hyvin lämpimästi. Sibelius-lukio on myöskin kova. En voisi sanoa, että se olisi nyt niin klasaripainotteinen, tulee sieltä kovia jazzmuusikoita. Oli päätöksesi kumpi tahansa, musiikkilukiot on aina namnam. Onnea kokeisiin!

    • Anonyymi

      Moikka veljeni kävi vaskivuoren lukion ja edistyi sieltä musiikki-tapahtumasuunnitteliaksi kannattaa hakea vaskivuoreen veljeni löysi sieltä kavereita ja perusti koulupäivinä joka suureni ja on nyt suht kuuluisa metalli bändi Northwind hän perusti myös toisen pändin Exigencedin vaskivuoren lukiossa on myös taide ala ja se on täydellinen koulu sinne vaaditaan ainakin 9 keskiarvo ajon sinne hakea kanssa sitten kun on aika t:11vuotias tyttö

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      256
      45582
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      44
      11349
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      221
      10961
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      38
      9775
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      89
      8606
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      277
      6654
    7. Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen

      Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti
      Maailman menoa
      2
      2525
    8. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      44
      2350
    9. Perussuomalaisiin minä luotan

      Bensaa raaskii taas tankata ja ensi vuonna laskee ruoan verotus. Nämä muutokset parantavat pienituloisten asemaa.
      Maailman menoa
      12
      2334
    10. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      45
      2154
    Aihe