Mun tytön pianonopettajalla on monta kymmentä piano-oppilasta. Kun maksan tunnit, niin en saa kuittia. Maksaako ketään yksityinen soitinopettaja veroja? Ajatuksia?
Mitä te muut maksatte lapsenne soittotunneista? Minä maksan puolesta tunnista 13 euroa niin, että menemme hänen kotiinsa
verot plus soitinopetus
6
1435
Vastaukset
- Turo___
Itse en valittaisi, musiikkiopistolla n. 35e kerta 30 min.. Jos opettajalla on yli 20.000 eur flyygeli ( esim. yli 7 jalan pituinen Yamaha, Bösendorfer, Fazioli tai Steinway) ja on ilmiselvästi yli keskituloinen, eli ansaitsee yli 30t e / v, ni sit vois ehkä kysellä vero-moraalin perään.. Jotkut tajuavat tämän vasta eläkeikäisenä: jos voisin tehdä työkseni oikeasti sitä mitä haluan, voisin tehdä sitä mieluusti verottomana alipalkattuna.. Jos yrittäjän pitäisi ansaita nettona 10e/h, niin käsittääkseni laskutettavan tuntipalkan oltava lähemmäs 2,5 kertainen..
- bbb
Kiitos mielipiteestäsi. Missä vaiheessa musiikkiopinnot tulevat noin kalliiksi? Kyllä mun ystävät juttelevat, että heidän lastensa soittoharrastus musiikkiopistolla tulee halvemmaksi kuin yksityisellä.
Kyllä tällä opettajalla on "normaali" päivätyö. Sen lisäksi hänellä on aivan älyttömästi soitto-oppilaita. Olen vaan ajatellut, että hänellä täytyy olla ihan älyttömät tulot...
Onko teillä muilla kokemusta verottomien ja/tai verollisten soittotuntien hinnoista?
- yksi ope
Heips,
Kyllä käsittääkseni iso osa maksaa mutta sinun hintasi on niin alhainen että ehkä ne verot jää tuossa maksamatta - mutta, eipä hän saa sitten itselleen kerättyä myöskään eläkettä ainakaan normaalin yrittäjäeläkkeen muodossa.
Minä annan nykyisin tunteja vain parille oppilaalle sivutoimisesti ja ilmoitan tulot verottajalle. Minäkään en kyllä anna vanhanaikaisia kuitteja oppilaille, mutta maksavat rahat tililleni, eli heille jää kuitenkin tiliotteeseen "jälki", niinkuin minullekin.
Niin juu, ja mun hinta on 25 eur/30 min. - kyllähän tuo aika joskus vähän venähtää - usein vähän pidemmälle ehtineillä aika on 45 min ja hinta siitä 35 eur.
Kannattaa muistaa että tuosta jää käteen se 50%.- yksi ope
Vielä tuli mieleeni tämä kysymyksesi kun tänään selailin nuotteja ja mietin että mikä joululaulu olisi sopivan oloinen oppilailleni. Käytännössä käytin taas 30 minuuttia aikaani soittaessani noita läpi ja vielä nappaan niistä kopiot heille, eli jos opetus pitää sisällään jotakin muutakin kuin pelkästään yhden pianokouluvihkon läpikäyntiä niin aikaa menee myös tuntien valmisteluun, ei paljon mutta vähän kuitenkin.
Nyt kun minulla on vain kaksi oppilasta niin kirjanpidon vääntämiseen ei mene enää kovasti aikaa mutta jos oppilaita on paljon niin siihenkin menee jonkinverran aikaa kuukausittain.
Sitten kerron vielä yhden jutun, jota ei varmaan moni tule ajatelleeksi: soitinopetus on työtä, jota tehdään tyypillisesti samoihin aikoihin kun lapset käyvät koulua, eli rahaa ei tule kesällä, syyslomalta, joululomalta eikä talvilomalta. Sivutoimisella opettajalla tällä ei ole niin kovasti väliä mutta jos joku tekee tätä työtä päätoimisesti niin aika paljon pitää saada rahaa haalittua kasaan (= paljon on oltava oppilaita) että nuo loma-ajatkin pystyy elämään.
Tämä kuulostaa melkein valitukselta, en nyt osaa tätä muuten kirjoittaa. Tykkään opettamisesta tosi paljon, enkä halua sitä kokonaan lopettaa vaikkei se taloudellisesti olekaan enää välttämätöntä. On aivan upea tunne kun huomaa että joku alkaa innostua musiikista ja tulee tunnille janoten lisää. - bbb
yksi ope kirjoitti:
Vielä tuli mieleeni tämä kysymyksesi kun tänään selailin nuotteja ja mietin että mikä joululaulu olisi sopivan oloinen oppilailleni. Käytännössä käytin taas 30 minuuttia aikaani soittaessani noita läpi ja vielä nappaan niistä kopiot heille, eli jos opetus pitää sisällään jotakin muutakin kuin pelkästään yhden pianokouluvihkon läpikäyntiä niin aikaa menee myös tuntien valmisteluun, ei paljon mutta vähän kuitenkin.
Nyt kun minulla on vain kaksi oppilasta niin kirjanpidon vääntämiseen ei mene enää kovasti aikaa mutta jos oppilaita on paljon niin siihenkin menee jonkinverran aikaa kuukausittain.
Sitten kerron vielä yhden jutun, jota ei varmaan moni tule ajatelleeksi: soitinopetus on työtä, jota tehdään tyypillisesti samoihin aikoihin kun lapset käyvät koulua, eli rahaa ei tule kesällä, syyslomalta, joululomalta eikä talvilomalta. Sivutoimisella opettajalla tällä ei ole niin kovasti väliä mutta jos joku tekee tätä työtä päätoimisesti niin aika paljon pitää saada rahaa haalittua kasaan (= paljon on oltava oppilaita) että nuo loma-ajatkin pystyy elämään.
Tämä kuulostaa melkein valitukselta, en nyt osaa tätä muuten kirjoittaa. Tykkään opettamisesta tosi paljon, enkä halua sitä kokonaan lopettaa vaikkei se taloudellisesti olekaan enää välttämätöntä. On aivan upea tunne kun huomaa että joku alkaa innostua musiikista ja tulee tunnille janoten lisää.Kiitos mielipiteestä. Hyödytkö sinä jotenkin veromaksamisesta. siis eläkettä ajatellen? Sinä ymmärtääkseni olet päätoimisesti töissä muualla? Maksatko sinä esimerkiksi jotakin eläkemaksua, ja näin eläkkeesi on suurempi, kuin jos et pitäisi tunteja? Toisaalta eikö ne eläkemaksutkin ole aika suuret yrittäjällä? Olen ymmärtänyt, että niitä ei kaikki pieenituloiset esimerkiksi ompelijat pysty maksamaan.
Tuleeko oppilaat sinun luoksesi, vai menetkö heidän luokseen? Toi hinta kyllä kuulostaa tosi korkealta, mutta se on juuri varmaan jotakin tota luokkaa silloin, kun verot maksetaan. Asutko pääkaupunkiseudulla? Sekin varmaan vaikuttaa soittotuntien hintaan. Kyllähän niitä kalliin hintaluokan kaupunkeja on silti ilmeisesti muuallakin. - NMKB
bbb kirjoitti:
Kiitos mielipiteestä. Hyödytkö sinä jotenkin veromaksamisesta. siis eläkettä ajatellen? Sinä ymmärtääkseni olet päätoimisesti töissä muualla? Maksatko sinä esimerkiksi jotakin eläkemaksua, ja näin eläkkeesi on suurempi, kuin jos et pitäisi tunteja? Toisaalta eikö ne eläkemaksutkin ole aika suuret yrittäjällä? Olen ymmärtänyt, että niitä ei kaikki pieenituloiset esimerkiksi ompelijat pysty maksamaan.
Tuleeko oppilaat sinun luoksesi, vai menetkö heidän luokseen? Toi hinta kyllä kuulostaa tosi korkealta, mutta se on juuri varmaan jotakin tota luokkaa silloin, kun verot maksetaan. Asutko pääkaupunkiseudulla? Sekin varmaan vaikuttaa soittotuntien hintaan. Kyllähän niitä kalliin hintaluokan kaupunkeja on silti ilmeisesti muuallakin.En usko, että tuosta 25 eurosta/tunti maksetaan mitään veroja, ELLEI opettaja anna asikallaalle laskua, jossa tarvittavat, viralliset tiedot (mm. y-tunnus). 25 e on aika normi pimeä hinta (jopa vain 30 minuttin tunnille, siis v. 2017). Pelkkiin tilitietoihin ei verottaja pääse automaattisesti käsiksi. Käteismaksu ja siitä annettu kuitti on luotettavampi merkki siitä, että verot maksetaan, kuin vain tilille maksettu palkkio.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois
Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie1143802Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia
Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta163577Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!
Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut1152469Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten782430Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää532422Purra ryöväsi Marinin Itä.-Suomelle neuvottelemat EU-rahat
Perust vihaavat suomalaisia, mutta eritoten itäsuomalaisia. "Osa kaksikäyttörahoista on alun perin Itä- ja Pohjois-Suom82370Miksi persut hyökkäävät jatkuvasti henkilöitä päin?
Miksei persut yritä lainkaan korjata asioita, vaan koko ajan haukkuvat henkilöitä? Ei tuollaisilla turvanpieksäjillä ole212327Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1572215HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a364361997Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki
Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin581921