rahti on rajua . Muistelkaa ketä rekka yrittäjiä oli/on jämsässä.
rahti on rajua
ratissa
134243
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
No ensimmäisenä tulee itselle mieleen kytöojan tallit jämsänkoskelta. Tallithan sijaitsi tehtaan nykyisen paloaseman vieressä... purettu jo tosin pois.
Martikaisella oli säiliöauto. Toimi siinä hallintien varrella.
Mihin se Sipri Toivosen vielä Unionin väreissä oleva vanha Magirus-säiliöauto häipyi sieltä nykyisen Diiselin takapihalta alle 10-vuotta sitten? Maskin läpi siitä paistoi valtava jäädyttimen puhaltimen propelli... ihan oli kuin viljankuivurin seinässä oleva puhallin kokonsa puolesta.
saattoipa olla magirus ihan ilmajäähdytteisellä v8 diesel moottorilla ,siittä syystä suht iso ol ropelli...
Sipri Toivonen oli aikoinaan jämsän seudun suurin kuljetusyritys..
kunnes ressu repes
http://www.youtube.com/watch?v=bbdig53m7VY
Ei taida muita vanhoja rekka firmoja olla kuin Jokinen oy
Eikka loi hyvät pohjat mistä jatkaa.Hyvin on jatkettu.
Naarajärvi on Ja jatkaa kans Antin perintönä..ja hyvin on menestynykin..
Tässä lisää listaa, otetaampa Jämsänkoski mukaan myös.
Pitkäniemi Martti öljyautoja TB / PB.
Kangas ? TB öljyauto.
Nieminen / Hagren PB oljyauto / lavetti.
Kataja Matti Kaukokiito / PB säiliöautoja.
Kataja Veikko kappaletavara autoja.
Kataja Rane ulkomaan liikenne.
Salminen Matti kappaletavaraliikenne
Piki Trans ajaa vieläkin kaiketi.
lisätkää listaa muistinne mukaan.
Vaan mikäs auto ja kenen se oli tämä epäonnen säiliöauto, joka tappoi 1960-luvun lopulla kaksi miestä? Ensin kuoli hitsaaja auton säiliön räjähtäessä, kun sitä hitsattiin Olkkolassa siinä hallissa, mikä on ihan siinä tien vieressä vieläkin. Jonkun ajan päästä sama auto oli tulossa Helsingistä päin Harjunsalmelle, kun taisi kuljettaja nukahtaa yöllä rattiin ja auto painoi lepikon läpi vasemmalle juuri ennen kaiteen pään alkamista suoraan järveen ihan upoksiin ja näkymättömiin. Paikka on siinä, missä järvi alkaa heti vasemmalla etelästä päin Harjunsalmelle tultaessa. Se autohan kerkisi olla siellä järven pohjassa tuntitolkulla upoksissa, kun eihän sen ulosajoa yöllä kukaan nähnyt. Vasta seuraavana päivänä joku hoksasi, että mikäs tuosta lepikon läpi on painunut suoraan järveen? Sen upotuksen jälkeen se auto lopullisesti romutettiin, kun oli jo kaksi miestä tappanut, vaikka autolla ei minun silloisen koulupojan muistini mukaan ollut ikää vielä kovinkaan montaa vuotta.
Nimet voin kertoa, tunsin molemmat uhrit henkilökohtaisesti.
Turhan nuorina joutuivat lähtemään, molemmat ahkeria työmiehiä.
Hitsari oli Leppänen ajeli jo myös edesmenneen Arvo Aaltosen taksikäytöstä poistuneella Cevrolet Impalalla rekisterinumero 500
kirjaimet olen unohtanut.
Pihlajajärveen päätynyt säiliöauton kuljettaja oli Liljeström Jyväskylästä,
tietääkseni auton tai perävaunun teli lepää edelleen järven pohjassa.
Kyseessähän oli P. Kytöojan raskaan polttoöljyn kuljetukseen käytetty täysperävaunu yhdistelmä, joka ajoi öljyä Porvoosta Kaipolaan.
Tapauksella oli silminnäkijänä Viitasaaren silloisen sahan lankkuauton
kuljettaja, keskustelin hänen kansaan kevättalvella asiasta.
Kertomuksessa saattaa olla virheitä, onhan tapahtumista kulunut jo useita vuosikymmeniä.
Tarkentakaa jos muistatte lisää asioita liittyen tapahtumaan.
rahti ruokkii, mut paikalliset ei tajua.