kertopaaka mulle

nodiin

Mitä hienoo jalkapallossa on? Miks sitä pidetään kuningaslajina? Miks se on parempi harrastus kun jääkiekko lätkä on kallista mutta huomattavasti suositumpi suomessa.

2

129

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • F o I

      Ei kai sitä voi sanoa että mikä on parempaa kun toinen mutta itse tykkään vaan enemmän jalkapallosta. Jalkapalloa kai sanotaan kuningaslajiksi koska se on ylivoimaisesti suosituin urheilulaji maailmassa.

    • futisssssss

      Jalkapallossa tarvitaan kokonaisvaltaisempaa taitoa kuin esim.jääkiekossa tai koripallossa. Jos katsot palloon kun kuljetat, et näe kenttää, jos et katso palloon sinun on hallittava sitä 100%. Koripalloa kuljettaessasi näet pallon kokoajan.

      Jos olet hidas, voit harjoitella syöttöjä ja korvata hitaus tarkoilla syötöillä. Jos olet nopeampi kuin kukaan muu, voit kehittää pallotekniikkaa ja hallita kenttää paremmin kuin kukaan muu. Mielestäni pelkästään tämä vaihtelevuus ja monipuolisuus pelaajissa tekee jalkapallosta kuningaslajin.

      Myös se, että uskonnosta ja varallisuudesta huolimatta se yhdistää ihmisiä joka puolella maailmaa. tekee siitä parhaan lajin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP haluaa LISÄÄ veroja bensa-autoille!

      Sdp:n vaihtoehtobudjetti esittää polttomoottoriautoille lisää veroja Sdp esittää tuoreessa vaihtoehtobudjetissaan verot
      Maailman menoa
      144
      17292
    2. Riikka se jytkytti BKT:stä nyt 0,3 prosenttia pois

      Ja vain kolmessa kuukaudessa! Vuositasollahan tuo tarkoittaa reilun prosentin pudotusta. Pärjäisi varmaan lasketteluss
      Maailman menoa
      44
      9953
    3. Vasemmistoaate on aatteista jaloin

      Kaikki saavat ja kukaan ei jää ilman. Kuka tuollaista voisi vastustaa?
      Maailman menoa
      29
      5113
    4. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

      Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
      Perussuomalaiset
      37
      3156
    5. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

      Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
      Maailman menoa
      14
      2850
    6. Brittiläinen vasemmistolehti: Sanna Marin oli vihdoin rehellinen

      Nyt tulee pahasti lunta tupaan Seiskan tähtitytölle. Ex-pääministerin kirjaa arvostellaan latteuksista ja itsekehusta.
      Maailman menoa
      25
      2762
    7. "Purra löylytti oppositiota", sanoi naistoimittaja Pöllöraadissa

      Kyllä, Purra tekee juuri sitä työtä mitä hänen tuossa asemassa pitää tehdä, hän antaa oppositiolle takaisin samalla mita
      Maailman menoa
      52
      2638
    8. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      76
      2533
    9. Alexander C. G. riisti demari-Veijolta arvonimen

      "Stubb myönsi 66 arvonimeä ja peruutti yhden arvonimen. Presidentti Tarja Halonen myönsi Baltzarille kulttuurineuvoksen
      Maailman menoa
      34
      1777
    10. Kenen luo menisit nyt

      jos se olisi mahdollista?
      Ikävä
      120
      1684
    Aihe