Eli osaatteko kertoo millaset sakot ja lykkäytyyks mopokortti jos jää kiinni kortitta ajamisesti? Ku kamut saanu kortit aikoja sitte ja ite joutuu viel polkee fillaril perässä :/
ilman korttia ajaminen
kysymyssssssss
4160
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Jos on kortttiin enää vuos aikaa, en suosittele ottamaan riskiä.
No korttiin on jopa alle vuos mut yli puolvuotta, ni kai sitten annetaan sen mopon viel lepää tallissa. :)
Kertoisitteko mitä rangaistuksia saisi jos on 15v ja mopokortti mutta ei mopoautokorttia ja jää kinni mopoautolla..
No sehän on ajo-oikeudetta ajamista mopoautolla ja sakot tulee taikka jopa kuuden kuukauden vankeusrangaistus!
http://www.laki24.fi/riri-liikennerikokset-ajokortittaajo.html
Lisäksi tieliikennelaki on aika tyly myös ajoneuvon luovuttaneelle;
"65§
Ajoneuvon luovuttaminen toisen kuljetettavaksi
Ajoneuvoa ei saa luovuttaa sellaisen henkilön kuljetettavaksi, jolla ei ole vaadittavaa ajokorttia tai jolta 63 tai 64 §:ssä tarkoitetusta syystä ilmeisesti puuttuvat edellytykset ajoneuvon kuljettamiseen.
Ajoneuvon luovuttajan on ennen ajoneuvon luovuttamista toisen käyttöön varmistauduttava, että kuljettajalla on vaadittava ajokortti."
Joten mopoauton ajo-oikeudettomalle luovuttanut saa myös sakkoa. Joskus jotkut nokkelat laativat suunnitelman, että ajoneuvo on otettu luvatta käyttöön ja omistaja ei nosta siitä sitten syytettä, mutta... tässä tulee ongelmaksi, että tälle "luvattomalle" käyttöön ottajalle tulee vaikeuksia mm. lastensuojelu saattaa puuttua kovallakin kädellä asiaan, lisäksi tulee muitakin ongelmia opiskelupaikan suhteen.
Joten paras vaihtoehto on, kun hankkii ko. ajoneuvoon riittävän ajo-oikeuden!