Olen tyttäreni kanssa suunniteluut matkaa Ruotsiin katsomaan erästä bändiä. Kumpikaan meistä ei ole koskaan ollut Ruotsissa, ja ongelmana onkin liikenne Tukholmassa. Emme tiedä miten pääsemme Tukholmasta Solnaan. Kulkeeko metrot sinne? Bussit? Ja jos kulkevat, mistä ostaa liput?
Toinen kysymykseni on sellainen, että onko laivalla mahdollista matkustaa esimerkiksi Turusta Tukholmaan ilman hyttiä? Mikäli on, mistä kyseisiä lippuja voi ostaa? Olen miettinyt pääni puhki ja surffaillut pitkin internettiä etsimässä tietoa, mutta mistään en ole löytänyt..
Toinen kysymykseni on sellainen, että onko laivalla mahdollista matkustaa esimerkiksi Turusta Tukholmaan ilman hyttiä? Mikäli on, mistä kyseisiä lippuja voi ostaa? Olen miettinyt pääni puhki ja surffaillut pitkin internettiä etsimässä tietoa, mutta mistään en ole löytänyt..
Vastaukset 10
Vanhimmat
Miksi oletat, että laivayhtiö ei tiedä, mitä se myy. Joten kysy sieltä. Sieltä voit kysyä myös noita jatkoyhteyksiä.
En ole olettanutkaan.
Päivälaivalla pääsee ilman hyttiä. Lippuja voi ostaa laivayhtiöiden sivuilta.
Voisitko linkata jonkun sivun? En itse löydä mistään!
http://www.tallinksilja.com/fi/trips/routeTrips/tur-sto/RouteTkuStoDay.htm
Reittimatkoja siis eikä risteilyjä.
Paljon kiitoksia!!
Hmm....vastaan ehkä trolliin, mutta jos osaaminen on tuolla tasolla, pysy kotona.
Jos meet viikkarilla niin satamasta viikkarin bussilla t-centraleniin ja siitä sinisellä metrolinjalla solnaan.
Vaihtoehtoisesti kävely slusseniin ja siitä metrolla t-centraleniin ja vaihto siniseen...
Taksilla jos meette niin kävelkää ulos terminaalialueelta => hinta tippuu.
Jos taas siljalla niin gärdetistä metrolla t-centraliin ja vaihto...
Tai vaihtoehtoisesti siljan bussilla t-centraleniin.
Takseissa hinta ikkunassa (vaihtelee suuresti)
Friends Areenalle matka?
Sinne kulkevat niin bussit kuin maanalainenkin. Lähimmäksi pääsee pendeltågilla, eli keskustasta hyppäätte Mästaan menevään paikallisjunaan, ja jäätte pois Solnassa. On heti cityn jälkeen ensimmäinen pysäkki. Ja sitten seuraatte viitoitusta kohti areenaa (tai seuraatte kaikkia muita sinne valuvia ihmisiä).
Ilman hyttiä Turusta Tukholmaan voi matkustaa ainoastaan päivävuorolla.
Korjaan, siis Märstaan menevään paikallisjunaan.