Pohjamaalaus

siivut

Onko tarpeellista tehdä pohjamaalausta erikseen. Ennenvanhaan kun maalattiin huonekaluja pintamaali vedettiin vaan päälle. Mikäli uusi pintamaali olisi vanhaa tummempaa maalia selvästi vaaleampaa lienee pohjamaalaus paikallaan. Mutta miten on. Onko syytä maalata enää erikseen pohjamaalilla ennen pintamaalia. Kallista on ja työlästäkin?

5

330

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • bofor

      No ainakin pohjamaali tarttuu paremmin ennestään maalattuun pintaan.
      Ei o kivaa kun rupee irtoamaan.

    • priimaa pukkaa

      Kallista on ja työlästäkin?

      Niin on. Mutta sinä päätät, millaisen pinnan haluat. Jos haluat hyvän pinnan, tee pohjat, pohjamaalaa, varovainen välihionta ja vasta sitten pintamaali.

      Maalauksen laatu riippuu niistä pohjatöistä eikä siitä viimeisestä pintakerroksesta.

    • suti.

      Yleensä kun esitellään vaikka vanhojen huonekalujen uudelleen maalausta niin päälle vedetään suoraan vaan uusi pintamaali. Toki karhennus ensin. TV ssä neuvotaan että maalaus on helppoa . Uusi maali vaan pintaan.

      • bofor

        Näin ainakin Tikkurilan mainoksessa.
        Fairyn mainoksessa tiputetaan yksi pisara pask eiku rasvaiseen paistinpannuun ja se räjäyttää lian pois.


      • 1......
        bofor kirjoitti:

        Näin ainakin Tikkurilan mainoksessa.
        Fairyn mainoksessa tiputetaan yksi pisara pask eiku rasvaiseen paistinpannuun ja se räjäyttää lian pois.

        Kyllähän fayryllä pesee paljon jos laittaa vain tipan. Eri asia sitten mitä emäntä sanoo siihen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      273
      2495
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      76
      2419
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1598
    4. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      9
      1589
    5. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      50
      1506
    6. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      64
      1387
    7. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      133
      1359
    8. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1250
    9. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      82
      1049
    10. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      1029
    Aihe