On tarkoitus ostaa jonkinlainen videokamera aika nopeasti kun on aika kiire. Tarvitsisin sitä jo kahden viikon päästä. Minkälainen videokamera kannattaisi ostaa?
Apua kaivataan
8
166
Vastaukset
Tuon enepää tietämättä minkälaiseen kuvaukseen videokameraa tarvitset, ei voi kovin yksilöllisesti suositella. Osta kukkarollesi sopivan hintainen kamera, jota on helppo käyttää, testaa ennen ostoa. Kannattaa myös tehdä valinta tunnetumpien merkkien joukosta (Sony, Canon, Panasonic)
Tosiaan, pitäisi tietää tarkempi käyttötarkoitus ja etenkin hintahaitari.
- Liinu H
Kuvausta pääasiassa sisätiloissa ilman apuvaloja. Jonkinlainen zoom on hyvä olla. Hinta voisi olla 350-700 euroa
- ööö...
Pornoako meinasit kuvata?
Tähän vuodenaikaan sisätiloissa kuvaamisen onnistumiselle on lähes välttämätöntä että kuvaustiloissa on riittävä valaistus. Kameraan voi hankkia lisävalon, myös kameran linssin eteen laitettava laajakuma linssi voi olla tarpeellinen.
http://kuningaskuluttaja.yle.fi/node/3060
http://www.digivideo.fi/phpbb2/viewtopic.php?t=366389- Liinu H
Kyllä normaalit kattovalot on tarkoitus pitää päällä. Valojen ei ole tarkoitus olla punaiset.
Itse ostaisin varmaankin järjestelmäkameran, esim Canon 600D (http://hintaseuranta.fi/tuote.aspx/502136 ).
Järkkäreissä on isompi kenno, joten niillä saa hämärässäkin parempaa kuvaa kuin varsinaisilla videokameroilla. Lisäksi noilla saa tietenkin hyviä valokuvia.
Lisäksi tarvitset muistikortin (kannattaa ostaa samantien 32Gb niin ei täyty samantien), mahdollisesti lisämikki tuohon varustekenkään eikä laukku ja jalustakaan olisi pahitteeksi.- Liinu H
Ostin eilen Cannonin Legria hf m506. Siinä valoherkkyys on aika hyvä ja kone aika pieni. Mahtuu käsilaukkuun. Tarkoitus on kuvat lasten teatteriesityksiä ja toki jatkossa muutakin. Nyt pitäisi opetella käyttämään sitä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait873492Hei! Halusin vain kertoa.
En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso41684Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?
Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani51462- 271274
Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen
Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es50893Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän
Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 70862Oot kyl rakas
Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t35852Miten voitkin olla aina niin fiksu
...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä47810Mistä tietää, onko hän se oikea?
Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha60764Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."
Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve4757