223.rem linnun- ja kauriinpyyntiin

dsffdf

Mites tehoaa 223.rem kauriille? Mihin asti tohtii kokeilla? Ja entäs teerelle.

Olen ostamassa kyseistä kaliberia kyseisiin pyynteihin. Ehdotelkaas malleja. Aseen tulisi olla kevyt.

6

1017

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Latausmiäs

      Tehoaa kauriille ja teerelle hyvin.. Matkat on pitkälti kiinni siitä miten osaat ampua ja millainen on keli, mutta kyllä me maksimi matkat alkaa olemaan sielä 250-300m kohdalla.. Kevyt luoti on herkkä tuulelle.

      Ihan vaan kysymyksenä.. Mikset ota samantien vaikka 6.5x55 kaliberia? Suorempi lentorata, vain hieman suurempi luoti joka on raskaampi ja vähemmän herkempi tuulelle. Lihahukka molemmissa eläimissä samaa luokkaa tai pienempi.

      Jos haluat kevyttä, kestävää ja tarkkaa sekä kohtuu hintaista niin HOWA Lightning cal. 223 tai sama merkki mutta cal. 6.5x55 ;)

      • Juu.

        Komppaan tätä. Mulla on just toi Howa Lightning .223 ja hyvin toimii.


    • .243win

      .243win

    • gsdgsdgsd

      vastauksia? Ehdotelkaa malleja....

    • sdsd1

      Kaikki 222, 223 ja 6.5 ovat hyviä. Nuo 222 ja 223 ovat todella tuuliherkkiä. Itse kannan vanhaa 222 selässä ja turvallisella passipaikalla 7mm rem mag. Sakon aseista olen pitänyt, mutta onhan nuita muitakin hyviä.

    • 23de2ew 270win

      270win erinomainen cal, suoralentonen ei tuuliherkkä
      vallankin jos lataat itse..valikoimaa vaikka kuinka..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa

      Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m
      Maailman menoa
      437
      6210
    2. Kohdataanko me

      Enää?
      Ikävä
      87
      5490
    3. Rakkaalle miehelle

      Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest
      Ikävä
      51
      4507
    4. Olipa turha tämä

      Rakkaustarinamme
      Ikävä
      83
      4033
    5. Eräs on taas viettänyt kokoyön täällä!!

      Etkö sä nuku koskaan??
      Ikävä
      54
      4006
    6. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      3
      3636
    7. SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo
      Maailman menoa
      193
      3559
    8. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      125
      3293
    9. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      71
      3261
    10. Mitä tapahtuu

      Sitten keväällä ja kesällä
      Ikävä
      43
      2319
    Aihe