Meidän kissa on 8kk vanha narttu. Hän maukuu nykyään aika usein ilman syytä ja välillä hän huutaa matalalla äänellä. Olen miettinyt, onkohan hänellä alkamassa kiima? Muita kiiman oireita ei ole näkynyt. Hänelle on varattu aika 3 päivän päästä sterilisaatioon. Eli voiko siis olla, että on alkamassa kiima ja jos on, niin haittaako se sterilisaatiota?
Kissani tekee outoja ääniä
3
116
Vastaukset
Kiiman oireet vaihtelee yksilöittäin hirveesti. Olisin taipuvainen väittämään, että teidän kissa on jo kiimassa; meidän kissalla ainoo oire oli ympärivuorokautinen äänekäs naukuminen, mitään muita oireita ei ollut.
Mutta ei. Kiima ei haittaa sterilisaatiota. Meilläkin leikattiin kesken kiimaa vasta reilu pari viikkoa sitten. Varautukaa siihen, että kissa saattaa syödä tosi huonosti viikon tai pari. Meillä alettiin jo huolestua kun söi niin säästeliäästi, mutta kasvattaja sano että on normaalia monilla kissoilla.- peikkopäinvastoin
Väittäisin toisin...
Olen kuullut, että kiiman aikana ei saisi leikata mielellään, koska kohtu on silloin hauras ja voi vaikeuttaa leikkausta. Eli parempi olisi odottaa että kiima menee ohi. Mikä on tietysti hankalaa, jos kissa on kohta taas kiimassa.
Kysy mielipide sieltä eläinlääkäristä, jonne olet ajan varannut! Meille ainakin el sano (ennen leikkausta) että ihan hyvin voi leikata vaikka oliskin kiima. Mutta samaa mieltä edellisen kanssa siitä että parempi varmistaa. Saattaa nimittäin riippua lekuristakin mitä mieltä on.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 666421
- 715858
Vimpelin liikuntahallilla tulipalo?
Katsoin, että liikuntahallista tuloo mustaa savua. Sitten ovet pärähti hajalle, ja sisältä tuli aikamoinen lieska. Toise1365145- 624045
- 143905
- 383329
- 733128
- 642967
- 812753
- 492037