Voinko laittaa esim. näille suomi24:n keskustelupalstoille, näillä nimenomaisilla palstoilla petoksia tekevien huijarien oikeat nimet ja osoitteet varoitukseksi muille? Tai pelkät etunimet ja kotipaikkakunnan?
Varoitus huijareista
6
756
Vastaukset
- haluan tietää
kerro tarkemmin huijrien tekosista. Paikkakunnan ainakin voit kertoa ja sukupuolen.
- Lexis
Et voi. Tietosi petoksista voivat olla vääriä tai et pysty osoittamaan niitä toteen. Tällöin syyllistyt kunnianloukkaukseen.
Nimien julkaisussa voi turvallisesti noudattaa Suomen Journalistiliiiton ohjetta tai Helsingin Sanomain käytäntöä.
Toinen tapa on se, että puhuu vain epäilyistä. Lause Matti Koponen kavalsi rahat pitää kirjoittaa muotoon: epäilen, että Matti Koponen kavalsi rahat. Tällöin ei tarvita kuin perusteltu epäily, niin et syyllisty mihinkään.- NRT
Mutta jos tiedän että pariskunnan toinen osapuoli on tuomittu oikeudessa petoksesta ihan lähiaikoina ja toinen aikaisemmin ja jotka nyt yhdessä jatkavat petoksia/huijausyrityksiä, niin silloin ei rikollisilla ole mahdollisuuksia haastaa oikeuteen tai ainakaan saada juttua etenemään, vaikka heidän nimensä ja osoitteensa julkaisisinkin?
- Lexis
NRT kirjoitti:
Mutta jos tiedän että pariskunnan toinen osapuoli on tuomittu oikeudessa petoksesta ihan lähiaikoina ja toinen aikaisemmin ja jotka nyt yhdessä jatkavat petoksia/huijausyrityksiä, niin silloin ei rikollisilla ole mahdollisuuksia haastaa oikeuteen tai ainakaan saada juttua etenemään, vaikka heidän nimensä ja osoitteensa julkaisisinkin?
Jos noudatetaan journalistin ohjeita, joiden uskon olevan tiukemmat kuin lainsäädännön, niin nimen saa julkaista. Julkaisemista puoltaa se että petos on virallisen syytteen alainen rikos ja tuomioistuin on antanut päätöksensä. Tarkoituksena on varoittaa pariskunnan uusista toimista ja tämä lienee melko mahdotonta, ellei nimiä julkaista.
Sen sijaan osoitteen julkaiseminen lienee tarpeetonta.
- ositteen tarviin
mull olis asiaa ihan kasvotusten
et tonne > [email protected]- ???
On hieman outo tässä yhteydessä?!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1552523Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1462352Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1011039- 64881
- 63789
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274707Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18697Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85690Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait202668Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22648