kihlaus

tavallinen

ollaa seurusteltu koht kaks vuotta ukkoni kans ja se hinkuu kokoaja kihloihin..mut mä en haluu..musta se on lupaus avioliitosta eikä siitä ole tietoakaa. =) sit mua ihmetuttää että mitä seki muuttais? musta se on ihan sama ollaanko kihlois vai (koskaan), jos rakastaa toista ni mitä se sormus siin todistaa..yhä useampi menee kihloihin jos on seurustellu esim 2kk..sitten viikon pääst erotaa.. ni musta koko asia on menettäny sen jonkun..

mein porukat ei ikin ollu kihlois. meni naimisii ja on rakastuneita. mutsi ei halunnu mennä kihloihin, koska iskä oli ollu kahen kans kihlois enne äitii. toinen on tappanu ittensä ja toinen on muuten vaa hullu kai:d et mitäs siitä ajattelette. mutsi sano et eihä kihlaus todista mitään. oon ihan samaa mieltä....ei porukat oo mitää hulluja. se oli vaa joskus silloi hippiaikaa heh:D

10

1343

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • minä vaan

      Meillä on toisin. Minä tahtoisin kihloihin mutta ukkeli vitkastelee. Aikaisemmin hän ilmoitti, että kosii minua mutta sitä päivää ei ole tullut vieläkään. En kuitenkaan usko että hänen tunteensa minua kohtaan olisi muuttuneet, sillä olemme puhuneet kihlauksesta, naimisiin menosta sekä lapsista. Itse olen sitä mieltä että miehen on kosittava ja jollei hänestä ole siihen niin sitten eletään ilman kihlausta.

      Olen ihan samaa mieltä siitä, että kihlaus on merkki avioliitosta. Mutta myös se merkitsee paljon muutakin. Omasta mielestäni se on merkki myös uskollisuudesta, rakkaudesta ja monesta muusta pienestä seikasta parisuhteessa.

      Se sormus ei ole sitä varten, että sitä esiteltäisiin kavereille. Onhan se totta, että se on näkyvä merkki yhdessäolosta mutta mitä sitä peittelemään jos toista rakastaa.

      Itse ajattelen eläväni avopuolisoni kanssa vielä pitkään toivottavasti loppuelämäni sekä saisin ihanan pikku taapertajan...ehkä enemmänkin =)

    • Amor

      Niin... vaikea vastata, kun moni on niin eri mieltä siitä, että mikä ylipäätänsä on kihlaus!

      Pitääkö kosia? Pitääkö olla sormukset jne.

      Joku kirjoitti, että kihloihin ei "mennä" vaan silloin ollaan kihloissa, kun on ajateltu mennä naimisiin joskus (sen nykyisen kumppanin kanssa).

      Eli silloinhan kaikki, jotka on nyt naimisissa ovat ainakin olleet kihloissa! Vanhempasikin!

      Työkaveri meni naimisiin ja ei mielestään ollut kihloissa. Samoin yksi kaverini. Tai jälkimmäinen oli sitä mieltä, että olivat salakihloissa. 4 kk kosinnasta häihin.

      Ja kyllä moni puhuu, että "me menimme kihloihin", "ai te ootte mennyt kihloihin?".

      "Kihlaus oli pitävä avioliittosopimus. Jos kihlaus jostain syystä purkautui, setvittiin asiaa usein käräjillä." (Kalevalakoru) Näin ennen vanhaan, miten nyt?

      Naimakaupat.com sivuilla on esim. asiaa kihlauksesta

      Omasta mielestäni kihloihin mennään jos yhdessä niin sovitaan ja naimisiin voi mennä hyvin ilman kihlausta. Mielestäni voi hyvin seurustella vaikka vuosia ilman, että on kihloissa. Kihlaus ei tosiaan muuta suhdetta mihinkään.

      • Meri

        Avioliittolaki 1 §:
        Nainen ja mies, jotka ovat sopineet menevänsä avioliittoon keskenään, ovat kihlautuneet.
        Avioliitto solmitaan vihkimisellä.

        http://www.trasek.net/lakiasiat/Avioliittolaki.htm

        Eli voit ajatella ihan miten tykkäät mutta tuossa on mitä Suomen laki asiasta sanoo.


      • Amor
        Meri kirjoitti:

        Avioliittolaki 1 §:
        Nainen ja mies, jotka ovat sopineet menevänsä avioliittoon keskenään, ovat kihlautuneet.
        Avioliitto solmitaan vihkimisellä.

        http://www.trasek.net/lakiasiat/Avioliittolaki.htm

        Eli voit ajatella ihan miten tykkäät mutta tuossa on mitä Suomen laki asiasta sanoo.

        Mutta jos se onkin niin, että kun on sopinut menevänsä naimisiin on AINA "automaattisesti" kihloissa. Mutta kihloissa voi olla muutoinkin?

        Avioliittolaki on muuten vuodelta 1929 (tosin vielä voimassa) ja on ehkä vanhanaikainen.

        Mutta itse kyllä olen siis sitä mieltä, että kihlaus on lupaus avioliitosta. Ei muuta, ainakaan itselleni.


    • Amor

      Mielestäni ei kannata mennä kihloihin, jos itse ei halua. Ja toisen on tyhmää painostaa. En itse ainakaan olisi kovin onnellinen kihlauksesta, jos tiedän että toinen on mennyt siksi kihloihin, että olen painostanut! Ilmeisesti ukkosi haluaa siis mennä naimisiinkin?

      Itse haluan ainakin olla aivan varma. Haluaisin mennä kihloihin vain kerran elämässäni.

      • nii

        nii eihä sitä tiedä koskaan. mut me ollaa vast molemmat 20v et musta on ihan naurettavaa jos jotai häitä suunniteltais..saisin varmaa paskahalvauksen. mä ainaki haluun viel rellestää..kerkee sitä vaik 10v pääst. et ei mun ukko nyt täs iäs mihkää naimisii haluu..heh.. ollaa nii nuorii viel. ainaki mun mielest


      • Amor
        nii kirjoitti:

        nii eihä sitä tiedä koskaan. mut me ollaa vast molemmat 20v et musta on ihan naurettavaa jos jotai häitä suunniteltais..saisin varmaa paskahalvauksen. mä ainaki haluun viel rellestää..kerkee sitä vaik 10v pääst. et ei mun ukko nyt täs iäs mihkää naimisii haluu..heh.. ollaa nii nuorii viel. ainaki mun mielest

        No ehkä ei kannata mennä kihloihin.

        Sano sille "ukollesi", että okei mennään sit kihloihin, mutta sehän sit tarkoittaa, että mennään naimisiin vuoden päästä viimeistään! Jos luopuisi ajatuksesta... (jos olet varma, ettei hän hinkua naimisiinkin!)

        Yhtä onnellisia olette varmasti vaikka, ette olisi kihloissa. Ja sitoutua voi muutenkin. Jos ukkosi sitä sormusta sen merkiksi haluaa...


    • Sussu

      Vanhempasi olivat kihloissa siitä hetkestä lähtien kun he päättivät mennä naimisiin. Kihlaus on se päätös/sopimus/lupaus, EI ne sormukset!!

      • kerro

        Musta toi ei pidä paikkaansa? ei sitä ole missään laissa määrätty. vai onko? onko se virallisesti olemassa? Missä? Haluan lukea sen! Kaikki näkee sen nääs taas erilailla ja eri uskonnois on ihan eri jujut!


      • Sussu
        kerro kirjoitti:

        Musta toi ei pidä paikkaansa? ei sitä ole missään laissa määrätty. vai onko? onko se virallisesti olemassa? Missä? Haluan lukea sen! Kaikki näkee sen nääs taas erilailla ja eri uskonnois on ihan eri jujut!

        Mutta sana "kihlaus" tarkoittaa sitä sopimusta että mennään naimisiin. Etsi jostain Kodin juhlat -oppaasta tai vaikka netistä. Ei sitä laissa ole määrätty, ja toki sinä voit kutsua vaikka perunaa porkkanaksi, et joudu vankilaan. Mutta ei se peruna porkkanaksi muutu...

        Kihlaus ei tarkoita sitä että ostetaan sormukset. Vanhempasi ovat olleet kihloissa, ilman sormuksia/juhlia tai muuta ekstrasälää.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra leikkasi alimmalta tulodesiililtä 15 %

      Muistaako kukaan Riikka Purran kovaäänisen vaalilupauksen ennen eduskuntavaaleja? https://yle.fi/a/74-20221152 "THL o
      Maailman menoa
      266
      5749
    2. Muistele nainen niitä meidän yhteisiä hetkiä

      Miltä ne tuntui? Enkö aina huokunut välittämistä, kiintymystä. Eikö sinulla aina ollut hyvä olo kanssani? Minulla ainaki
      Ikävä
      36
      3336
    3. Sofia Virta: bänet!

      Matkailuautoilija metsänomistaja puoliso on nyt entisen teeren poikia, ja Sofia tekee comebackin vapaille markkinoille.
      Maailman menoa
      143
      2607
    4. "Suomi voisi ottaa taloudessa oppia Espanjasta"

      "Espanjassa talouspolitiikka on löysempää, mutta velka-aste on kääntynyt jopa laskuun.", pohdiskelee Suomen seuraava pää
      Maailman menoa
      220
      2082
    5. Kokoomus: SDP johtaa kansalaisia harhaan

      (Umpityhmät palstademarit ovat taas uskoneet Lindtmanin höpötykset Espanjasta.) SDP harhaanjohtaa kansalaisia talouspol
      Maailman menoa
      74
      1614
    6. Otan vielä joskus yhteyttä

      Ja jos et vastaa, niin tulen sinne. Pakko puhua.
      Ikävä
      64
      1037
    7. Niin että miten

      Haluatko oikeasti olla minun kanssa oikeassa elämässä, vai onko tämä vain kirjoittelua
      Ikävä
      77
      971
    8. Ikävä tilanne rikoksen vuoksi Espanjassa - Jari Sillanpää pistää uutta matoa koukkuun

      Jari Sillanpää on ehkä yksi suosituimmista tangokuninkaallisista. Ex-tangokuningas juhli viime syksynä 30 vuotista uraan
      Suomalaiset julkkikset
      9
      825
    9. Nuoriso on tyhmää tutkijat ovat todenneet

      Nyt se on todettu ääneen mitä kaikki ovat jo pitkään epäilleet. Nuoriso on tyhmentynyt tasaiseen tahtiin. Kohta pitää ni
      Sinkut
      123
      823
    10. Tätä ei tv:ssä: Farmi-tippuja Amski rehellisenä ongelmista kuvauksissa

      Ennakkosuosikki Amskidabamski Anne-Mari Tarkkio joutui ulos Farmi Suomi -realitystä. Voimatehtävässä vastakkain asettui
      Tv-sarjat
      10
      768
    Aihe