kihlaus

ollaa seurusteltu koht kaks vuotta ukkoni kans ja se hinkuu kokoaja kihloihin..mut mä en haluu..musta se on lupaus avioliitosta eikä siitä ole tietoakaa. =) sit mua ihmetuttää että mitä seki muuttais? musta se on ihan sama ollaanko kihlois vai (koskaan), jos rakastaa toista ni mitä se sormus siin todistaa..yhä useampi menee kihloihin jos on seurustellu esim 2kk..sitten viikon pääst erotaa.. ni musta koko asia on menettäny sen jonkun..

mein porukat ei ikin ollu kihlois. meni naimisii ja on rakastuneita. mutsi ei halunnu mennä kihloihin, koska iskä oli ollu kahen kans kihlois enne äitii. toinen on tappanu ittensä ja toinen on muuten vaa hullu kai:d et mitäs siitä ajattelette. mutsi sano et eihä kihlaus todista mitään. oon ihan samaa mieltä....ei porukat oo mitää hulluja. se oli vaa joskus silloi hippiaikaa heh:D
101350
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Meillä on toisin. Minä tahtoisin kihloihin mutta ukkeli vitkastelee. Aikaisemmin hän ilmoitti, että kosii minua mutta sitä päivää ei ole tullut vieläkään. En kuitenkaan usko että hänen tunteensa minua kohtaan olisi muuttuneet, sillä olemme puhuneet kihlauksesta, naimisiin menosta sekä lapsista. Itse olen sitä mieltä että miehen on kosittava ja jollei hänestä ole siihen niin sitten eletään ilman kihlausta.

Olen ihan samaa mieltä siitä, että kihlaus on merkki avioliitosta. Mutta myös se merkitsee paljon muutakin. Omasta mielestäni se on merkki myös uskollisuudesta, rakkaudesta ja monesta muusta pienestä seikasta parisuhteessa.

Se sormus ei ole sitä varten, että sitä esiteltäisiin kavereille. Onhan se totta, että se on näkyvä merkki yhdessäolosta mutta mitä sitä peittelemään jos toista rakastaa.

Itse ajattelen eläväni avopuolisoni kanssa vielä pitkään toivottavasti loppuelämäni sekä saisin ihanan pikku taapertajan...ehkä enemmänkin =)

Äänestä

Niin... vaikea vastata, kun moni on niin eri mieltä siitä, että mikä ylipäätänsä on kihlaus!

Pitääkö kosia? Pitääkö olla sormukset jne.

Joku kirjoitti, että kihloihin ei "mennä" vaan silloin ollaan kihloissa, kun on ajateltu mennä naimisiin joskus (sen nykyisen kumppanin kanssa).

Eli silloinhan kaikki, jotka on nyt naimisissa ovat ainakin olleet kihloissa! Vanhempasikin!

Työkaveri meni naimisiin ja ei mielestään ollut kihloissa. Samoin yksi kaverini. Tai jälkimmäinen oli sitä mieltä, että olivat salakihloissa. 4 kk kosinnasta häihin.

Ja kyllä moni puhuu, että "me menimme kihloihin", "ai te ootte mennyt kihloihin?".

"Kihlaus oli pitävä avioliittosopimus. Jos kihlaus jostain syystä purkautui, setvittiin asiaa usein käräjillä." (Kalevalakoru) Näin ennen vanhaan, miten nyt?

Naimakaupat.com sivuilla on esim. asiaa kihlauksesta

Omasta mielestäni kihloihin mennään jos yhdessä niin sovitaan ja naimisiin voi mennä hyvin ilman kihlausta. Mielestäni voi hyvin seurustella vaikka vuosia ilman, että on kihloissa. Kihlaus ei tosiaan muuta suhdetta mihinkään.

Äänestä
  • Avioliittolaki 1 §:
    Nainen ja mies, jotka ovat sopineet menevänsä avioliittoon keskenään, ovat kihlautuneet.
    Avioliitto solmitaan vihkimisellä.

    http://www.trasek.net/lakiasiat/Avioliittolaki.htm

    Eli voit ajatella ihan miten tykkäät mutta tuossa on mitä Suomen laki asiasta sanoo.

    Äänestä

  • Meri kirjoitti:

    Avioliittolaki 1 §:
    Nainen ja mies, jotka ovat sopineet menevänsä avioliittoon keskenään, ovat kihlautuneet.
    Avioliitto solmitaan vihkimisellä.

    http://www.trasek.net/lakiasiat/Avioliittolaki.htm

    Eli voit ajatella ihan miten tykkäät mutta tuossa on mitä Suomen laki asiasta sanoo.

    Mutta jos se onkin niin, että kun on sopinut menevänsä naimisiin on AINA "automaattisesti" kihloissa. Mutta kihloissa voi olla muutoinkin?

    Avioliittolaki on muuten vuodelta 1929 (tosin vielä voimassa) ja on ehkä vanhanaikainen.

    Mutta itse kyllä olen siis sitä mieltä, että kihlaus on lupaus avioliitosta. Ei muuta, ainakaan itselleni.

    Äänestä

Mielestäni ei kannata mennä kihloihin, jos itse ei halua. Ja toisen on tyhmää painostaa. En itse ainakaan olisi kovin onnellinen kihlauksesta, jos tiedän että toinen on mennyt siksi kihloihin, että olen painostanut! Ilmeisesti ukkosi haluaa siis mennä naimisiinkin?

Itse haluan ainakin olla aivan varma. Haluaisin mennä kihloihin vain kerran elämässäni.

Äänestä
  • nii eihä sitä tiedä koskaan. mut me ollaa vast molemmat 20v et musta on ihan naurettavaa jos jotai häitä suunniteltais..saisin varmaa paskahalvauksen. mä ainaki haluun viel rellestää..kerkee sitä vaik 10v pääst. et ei mun ukko nyt täs iäs mihkää naimisii haluu..heh.. ollaa nii nuorii viel. ainaki mun mielest

    Äänestä

  • nii kirjoitti:

    nii eihä sitä tiedä koskaan. mut me ollaa vast molemmat 20v et musta on ihan naurettavaa jos jotai häitä suunniteltais..saisin varmaa paskahalvauksen. mä ainaki haluun viel rellestää..kerkee sitä vaik 10v pääst. et ei mun ukko nyt täs iäs mihkää naimisii haluu..heh.. ollaa nii nuorii viel. ainaki mun mielest

    No ehkä ei kannata mennä kihloihin.

    Sano sille "ukollesi", että okei mennään sit kihloihin, mutta sehän sit tarkoittaa, että mennään naimisiin vuoden päästä viimeistään! Jos luopuisi ajatuksesta... (jos olet varma, ettei hän hinkua naimisiinkin!)

    Yhtä onnellisia olette varmasti vaikka, ette olisi kihloissa. Ja sitoutua voi muutenkin. Jos ukkosi sitä sormusta sen merkiksi haluaa...

    Äänestä

Vanhempasi olivat kihloissa siitä hetkestä lähtien kun he päättivät mennä naimisiin. Kihlaus on se päätös/sopimus/lupaus, EI ne sormukset!!

Äänestä
  • Musta toi ei pidä paikkaansa? ei sitä ole missään laissa määrätty. vai onko? onko se virallisesti olemassa? Missä? Haluan lukea sen! Kaikki näkee sen nääs taas erilailla ja eri uskonnois on ihan eri jujut!

    Äänestä

  • kerro kirjoitti:

    Musta toi ei pidä paikkaansa? ei sitä ole missään laissa määrätty. vai onko? onko se virallisesti olemassa? Missä? Haluan lukea sen! Kaikki näkee sen nääs taas erilailla ja eri uskonnois on ihan eri jujut!

    Mutta sana "kihlaus" tarkoittaa sitä sopimusta että mennään naimisiin. Etsi jostain Kodin juhlat -oppaasta tai vaikka netistä. Ei sitä laissa ole määrätty, ja toki sinä voit kutsua vaikka perunaa porkkanaksi, et joudu vankilaan. Mutta ei se peruna porkkanaksi muutu...

    Kihlaus ei tarkoita sitä että ostetaan sormukset. Vanhempasi ovat olleet kihloissa, ilman sormuksia/juhlia tai muuta ekstrasälää.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tavallinen kirjoitti:

ollaa seurusteltu koht kaks vuotta ukkoni kans ja se hinkuu kokoaja kihloihin..mut mä en haluu..musta se on lupaus avioliitosta eikä siitä ole tietoakaa. =) sit mua ihmetuttää että mitä seki muuttais? musta se on ihan sama ollaanko kihlois vai (koskaan), jos rakastaa toista ni mitä se sormus siin todistaa..yhä useampi menee kihloihin jos on seurustellu esim 2kk..sitten viikon pääst erotaa.. ni musta koko asia on menettäny sen jonkun..

mein porukat ei ikin ollu kihlois. meni naimisii ja on rakastuneita. mutsi ei halunnu mennä kihloihin, koska iskä oli ollu kahen kans kihlois enne äitii. toinen on tappanu ittensä ja toinen on muuten vaa hullu kai:d et mitäs siitä ajattelette. mutsi sano et eihä kihlaus todista mitään. oon ihan samaa mieltä....ei porukat oo mitää hulluja. se oli vaa joskus silloi hippiaikaa heh:D

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu