Terve.
Elikkäns olen tässä muuttanut juuri Hämeenlinnaan.
Voisiko palstan konkarit vinkata, mitä täällä
voi ihminen tehdä vapaa-ajallaan?
Minne mennä, missä syödä ja juoda ja
harrastaa? Ulkoilu, liikunta ja nukkuminen
kiinnostaa eniten tällä hetkellä työnteon lisäksi.
Elikkäns olen tässä muuttanut juuri Hämeenlinnaan.
Voisiko palstan konkarit vinkata, mitä täällä
voi ihminen tehdä vapaa-ajallaan?
Minne mennä, missä syödä ja juoda ja
harrastaa? Ulkoilu, liikunta ja nukkuminen
kiinnostaa eniten tällä hetkellä työnteon lisäksi.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Voin vinkata. Vapaa-ajalla ihminen voi tehdä mitä haluaa. Erilaisiin paikkoihin kannattaa kulkea julkisilla liikennevälineillä. Suosittelen syömiseksi ihan perinteistä kotiruokaa. Harrastuksista voisin vinkata rönttöpalloa, kyseleppä, jos paikalliset kokkarit tulisivat potkimaan persuulle. Nukkua kannattaa kotona.
ihan ekaks HANKI ITSELLESI ELÄMÄ.
Syöminen Cafe Pannu (lounaspaikka) ja Popino ja juopotteluun Iloinen Kulkija Jukolassa. Keskustan juottolat perseestä ja kalliita. Jukolaan pääsee linja-autoilla 1,4, 13, 20,4, Hämeen linja. Netistä löytyy kaikista lisää tietoa.
Ulkoiluun on mahtavat alueet esim. Aulanko ja Ahvenisto ja keskustassa Vanajan rantareitti.
Höntsäseuroja:
http://nimenhuuto.com/search_clubs_teams?utf8=✓&query=hämeenlinna&commit=Etsi
Kuntosali mm. Forever.
Vanajaveden opistolla vaikka mitä, googleta VOP.fi.
Ruokapaikkoja esim. Piparkakkutalo, Tavastia Pankki, Popino, Hällä
Bilepaikat voi neuvoa joku toinen.
Kannattaa tehdä valituksia oikeuskanslerille, varo kuitenkin ettei rupea käymään työstä. Välillä on hyvä mennä etelään kirjoittamaan niitä niin näyttää hienommalta.
Tervetuloa!
Hämeenlinnan alueelta löytyy useita mielenkiintoisia yrityksiä joiden tuotevalikoima on laaja. Kannattaa kuljeskella avoimin mielin ympäri hämeenlinnaa ja pääset nauttimaan ainutlaatuisesta luonnosta, mielenkiintoisista "putiikeista", maukkaista syötävistä ja juotavista. Tarjolla mielenkiintoisissa paikoissa idyllistä palvelua laajalla rintamalla. Kahviloita, bubeja, ravintoloita, kauppoja ja museoita.
Linnalta, Ahvenistolta, Aulangolta ja Härkätieltä on hyvä aloittaa. Älä unohda pistäytyä Lepaalla, Hauholla ja Rengossa. Myös Rinkelinmäki, Hämeenkaari, Verkatehdas ja Moottorirata tarjoavat mahtavia elämyksiä!
Perus suoma laisten puolue toimistolla hallitus kadulla voi lukea laki kirjoja
Mene sinä persujen vihaaja itkemään muualla, vaikka töihin! Pilaat joka ketjun tuolla valituksella.
Unohtakaa jo se aulanko. Ei siellä ole mitään, raadeltua metsää kaukana kaikesta. Ahvenisto sata kertaa suositumpi kesät talvet. Paljon vaihtelevampi ja viihtyisämpi,,ehkäpä siksi myös suositumpi. Toki jos tykkää yksin samoilla niin sitten aulangolle, siellä voi koiraa ulkoiluttaa monta tuntia näkemäti muita, siis jos jaksaa kantoja ja oksia kierrellä.
Apparan saunalle voi myös hakea uimahallin kassalta avaimen (20 € pantti), pääsee lämpimään pukukoppiin vaihtamaan vaatteita pakkasella, uimapaikka on auki läpi talven. Itselle tärkeä paikka nimenomaan kesät talvet on Apparan lenkkipolut ja järvi. Rantareitti keskustassa myös suosittu ja kaunis kävelylenkki. Kyllähän Aulangolla hienoa on, monet ulkopaikkakuntalaiset pitävät sitä upeana paikkana. Sauvalenkille sinne vaan karhuluolan maisemiin, ulkoilumajan kodalla voi paistaa makkarat ja syödä eväät.
Piparia ja Hällää en enää kyllä suosittelisi ruokailuun, menneet alaspäin. Popino, Huviretki, Tavast Bank ok ja Sawaddee, thaimaalainen. Kivoja pistäytymispaikkoja Birger Raatihuoneenkadulla (erikoisoluita mm. joulusellaisia taas varmaan kohta), Voudin kellari, Tavast Bank, Piparin alakerta, Hemingways.
ulkoile kantolan rannoilla, syö torni tuvassa ja tapaa ihmisiä mustalais rannassa, noiden paikkoen kautta sinulle avautuu ihana hämeenlinna kokonaisuudessaan kaikkine ihanine juttuineen ja muuten,onnea ja menestystä!
Suosittelen muuttamista Hämeenlinnasta pois.
No, se riippuu vähän luonteesta. Ja siitä mitä tekee työkseen, jos on vaikka kirjailija, osaa muutaman vuoden kuluttua kuvata aika hyvin kaiken hiljaisuuden ja puhumattomuuden. Jos ei ole kirjailija niin kyllä muuta pois. Eriskummallista on väki tää. Erakoille saattaa myös sopia, eipä tarvi hississä lässyttää, mutta selitäppä isännöitsijälle valitukset, joita tulee, kun parkkeeraat autosi omaan ruutuusi häiritsevän vinoon.
Popino ja Sawadee...loistavia ruokapaikkoja.Jäähallilla Hämeen ja kenties koko Suomen parasta kiekkoa.
Uimahalliin pulikoimaan tai vastaavasti upeaan Aulangon kylpylään.
Keilahalliin taikka mahtavaan Verkatehtaaseen katsomaan elokuvia tai konsertteja.
Upea teatterielämys tai tutustumaan Vanajan rannalla olevaan Linnaan.
Olutpaikkoja joka makuun.
Mukavia ja tutustumisen arvoisia ihmiä.Nappaa hihasta kiinni ja kyele.
Fresbeegolfia tai oikeaa golfia useassa eri paikassa.
Tervetuloa Hämeenlinnaan;))