SYDÖKYY

misuttaja

Hei, sudokut on loistava tapa tappaa aikaa. Teen itse niitä aina lentokoneessa. En tiennyt että on niin iso yhteisö ihmisiä jotka tykkäävät siitä.

2

218

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sudokumaste90000
    • --------------------
      I8I I I I I I I I I
      I I I3I6I I I I I I
      I I7I I I9I I2I I I
      --------------------
      I I5I I I I7I I I I
      I I I I I4I5I7I I I
      I I I I1I I I I3I I
      --------------------
      I I I1I I I I I6I8I
      I I I8I5I I I I1I I
      I I9I I I I I4I I I

      hM. gRRR. Ajantappoa pahimmasta päästä.
      Tuollaiseen törmäsin jossain kerran ja se ei auennut mulle, vaikka sen joku solveri vetäisi yhdeessä - kahdessa sekunnissa?

      Käytin tuohon jonkinverran aikaani kaikin normaalein tuntemieni ratkaisumallien kanssa mutta en saanut siihen aloitusmerkintää tehdyksi vaan homma jäi alkutekijöihinsä. Kyseinen sudoku on kuulema ollut pari vuotta sitten oletettavasti maailman vaikein tai ainakin vaikeimmista ja se on kotikutoinen Suomesta. tehtävä on määritelty vaikeusasteeltaan 11 tähdeksi?!

      Löysin tämän juuri siksi että etsin määritelmiä vaikeusasteiden määrittelemiseksi, koska minun ratkaisumallieni mukaan nuo vaikeusasteiden määrittelyt tuskin menevät - sillä niin usein helpommat ovat olleet vaikeampi ns. vaikeiksi määriteltyihin helpohkoihin sudokuihin nähden???

      Mainittakoon nyt tapani lähteä ratkomaan; Ensin kierrän koko paletin numero numerolta ja missä muutoksia, niin siellä tarkistukset numero numerolta, sitten helpot pysty - vaakarivit pois ja 3x3 ristikoista yksittäisiä löytöjä, parit ja kolmoset esiin yms. Näillä sitten pitäisiu selvitä mutta kolmosiin olen kai törmännyt aniharvoin ja nelosista ei ole edes kokemusta.

      Olisiko tuossa, en kyllä löytänyt mutta enkö sitten osaa katsoakkaan?
      Entä kuinka harjoittaa sudokun laadintaa ja kuinka sen vaikeusaste määritellään?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      61
      4418
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      152
      3261
    3. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      49
      2544
    4. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      53
      2524
    5. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      110
      2235
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1893
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      23
      1662
    8. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1626
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      169
      1530
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      36
      1265
    Aihe