SYDÖKYY

misuttaja

Hei, sudokut on loistava tapa tappaa aikaa. Teen itse niitä aina lentokoneessa. En tiennyt että on niin iso yhteisö ihmisiä jotka tykkäävät siitä.

2

266

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sudokumaste90000
    • --------------------
      I8I I I I I I I I I
      I I I3I6I I I I I I
      I I7I I I9I I2I I I
      --------------------
      I I5I I I I7I I I I
      I I I I I4I5I7I I I
      I I I I1I I I I3I I
      --------------------
      I I I1I I I I I6I8I
      I I I8I5I I I I1I I
      I I9I I I I I4I I I

      hM. gRRR. Ajantappoa pahimmasta päästä.
      Tuollaiseen törmäsin jossain kerran ja se ei auennut mulle, vaikka sen joku solveri vetäisi yhdeessä - kahdessa sekunnissa?

      Käytin tuohon jonkinverran aikaani kaikin normaalein tuntemieni ratkaisumallien kanssa mutta en saanut siihen aloitusmerkintää tehdyksi vaan homma jäi alkutekijöihinsä. Kyseinen sudoku on kuulema ollut pari vuotta sitten oletettavasti maailman vaikein tai ainakin vaikeimmista ja se on kotikutoinen Suomesta. tehtävä on määritelty vaikeusasteeltaan 11 tähdeksi?!

      Löysin tämän juuri siksi että etsin määritelmiä vaikeusasteiden määrittelemiseksi, koska minun ratkaisumallieni mukaan nuo vaikeusasteiden määrittelyt tuskin menevät - sillä niin usein helpommat ovat olleet vaikeampi ns. vaikeiksi määriteltyihin helpohkoihin sudokuihin nähden???

      Mainittakoon nyt tapani lähteä ratkomaan; Ensin kierrän koko paletin numero numerolta ja missä muutoksia, niin siellä tarkistukset numero numerolta, sitten helpot pysty - vaakarivit pois ja 3x3 ristikoista yksittäisiä löytöjä, parit ja kolmoset esiin yms. Näillä sitten pitäisiu selvitä mutta kolmosiin olen kai törmännyt aniharvoin ja nelosista ei ole edes kokemusta.

      Olisiko tuossa, en kyllä löytänyt mutta enkö sitten osaa katsoakkaan?
      Entä kuinka harjoittaa sudokun laadintaa ja kuinka sen vaikeusaste määritellään?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      137
      14368
    2. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      31
      5970
    3. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      155
      5551
    4. Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?

      Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua
      Maahanmuutto
      309
      4389
    5. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      40
      4151
    6. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      108
      3692
    7. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      15
      3634
    8. Vanhat miehet eivät muista

      Niinistö muistaa vain Marinin hölmistyneen ilmeen, mutta ei miksi möllötti sen näköisenä. Vanhanen taas ei muuten vaan
      Maailman menoa
      25
      3578
    9. Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta

      Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan
      Maailman menoa
      63
      2665
    10. Huomenta naiselle

      Toivottavasti tiedät, etten ole koskaan tuntenut ketään kohtaan näin voimakkaasti. Olen tietenkin meistä epävarma silti.
      Ikävä
      95
      1472
    Aihe