Omalla autolla turkkiin

autolla alanyaan

Onko kellään kokemuksia matkustamisesta omalla autolla Suomesta Turkkiin?
Kiinnostaisi jokukerta toteuttaa tuollainen automatka ja sitten oleskella kuukausi-pari Antalyan / Alanyan alueella.
Tosin voihan tämä olla ihan pöljä ajatus, mutta....

6

5450

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Autolla matkaan

      Ei ollenkaan pöljää. Puolituttuni on pari kertaa ajanut sinne ja kuulemma ihan kiva reissu. Valitettavasti hän ei kirjoittele tänne.

    • Aina reissussa

      Olemme ajaneet Antalyaan jo n.10 kertaa ja viipyneet 2-4kk paikan päällä päällä.Lisätietoja saa kysymällä,saavumme taas suomeen 13.11.

      • Alanyaan joulu2012

        Olemme ostaneet asunnon Alanyasta ja siksi olemme myös kiinnostuneita mitä reittejä ja laivayhtiöitä olette käyttäneet. Onko ollut mitään ongelmia? Miten on rajamuodollisuudet menneet?


      • Tervetuloa autolla
        Alanyaan joulu2012 kirjoitti:

        Olemme ostaneet asunnon Alanyasta ja siksi olemme myös kiinnostuneita mitä reittejä ja laivayhtiöitä olette käyttäneet. Onko ollut mitään ongelmia? Miten on rajamuodollisuudet menneet?

        Jos ette ole liittyneet vielä alanyansuomalaiset.fi niin liittykää. Sivuilla on myös tietoa sivuilla suomalaista autoa koskevista säännöistä Turkissa.

        Moni kulkee Suomen ja Turkin väliä autollaan. Tiet ovat hyviä.


    • autolla alanyaan

      Hieno juttu, mielelläni kuuntelen / luen mahdollisia matkakertomuksia ja mikä reittivaihtoehto on paras ymym....
      Voisi sitten alkaa suunnitella reissua loppukesäksi 2013 !

      • Luin Sirkka Muuriaisniemen kirjan "Autolla eläkkeelle" jossa kuvaa automatkaa Alanyan lähelle Mahmutlariin ja takaisin. Siinä voi olla jotain vinkkejä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      167
      1613
    2. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      104
      941
    3. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      75
      753
    4. 51
      645
    5. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      17
      628
    6. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      40
      547
    7. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      163
      501
    8. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      45
      498
    9. Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä

      Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;
      Maailman menoa
      189
      437
    10. Missä näet kaivattuasi?

      Mitä teet silloin? Tuleeko pakene reaktio? Vai hellä tunne ja ere..
      Ikävä
      26
      429
    Aihe