sheltti/collie/astutus

sheltti81

Pakko kysästä että onko sheltin ja collien astutus lailla sallittua eli jos astutan collieni sheltillä??

11

496

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 33333

      No eika isitä mikään laki kiellä mutta mitään järkeä tuossa ei ole . Vai haluatko kenties perustella miksi nämä kaksi rotua pitäisi risteyttää keskenään ?

    • Sitä minäkin ihmettelen.

    • colllie

      Ei sekarotuisten teettäminen laitonta ole. Harvemmin siinä tosin on mitään järkeä.

    • collie3

      Ja myisit sitten paperittomana ja muka puhdasrotuisena.

      Järjetöntä...Ja väärin.

    • No laki ei kiellä sekarotuisten teettämistä millään tavalla. Mutta Kennelliiton rekisteriin et niitä saa, eli rotukoiria ne eivät liiton silmissä ole, ellet ole etukäteen hakenut risteytyslupaa.

      Voit syyllistyä jonkinlaiseen petokseen, jos teetät sekarotuisia pentuja ja sitten myyt ne väittäen niitä puhdasrotuisiksi ja rekisteröidyiksi. Mutta kun ne ovat sekarotuisia ja kerrot sen ostajallekin, niin asia on sillä selvä.

      Jos et hoida pentuja hyvin, voit syyllistyä eläinsuojelurikokseen. Laiminlyönnin pitää kuitenkin olla aika vakava, että siitä tässä maassa tulee sanomista, tyyliin jättää pentueen ja emon ilman ruokaa eikä päästä niitä ulos tarpeilleen ja siivoa siitä syntynyttä sotkua. Tai emoa yleensä pissatetaan ja pentujen sotkut siivotaan sisältä, kun pennut ovat ihan pieniä.

      • kysymys

        Miksi et astuta Collietasi Colliella?


      • Sheltin omistaja
        kysymys kirjoitti:

        Miksi et astuta Collietasi Colliella?

        Collie tai sheltti, kumpi vaan, mutta collie on vaa isompi muunnos shelteistä, niin ei siinä mitää vikaa ole. Mieti asiaa.


    • :||

      Collie ei ole isompi muunnos sheltistä :) Ainoa yhteneväisyys on samankaltainen ulkonäkö, mutta muilta osin kyseessä on aivan eri rodut erilaisine perimineen, koska rotuja ei ole ikinä jalostettu keskenään. Myös perinnöllisissä sairauksissa on eroja, esimerkiksi shelteillä esiintyy erittäin vakavaa PRA-silmäsairautta ja sheltit kuuluvat myös kilpirauhasen vajaatoiminnan suhteen riskiryhmään. Ei siis ole ihan sama käyttääkö collielle shelttiä vai toista collieta, paitsi tietysti jos ei kiinnosta mikään muu kuin saada kahdesta eri rodusta keskenään jokseenkin samannäköisiä pentuja...

      • Sheco

        "eri rodut erilaisine perimineen, koska rotuja ei ole ikinä jalostettu keskenään"

        Pakko sanoa, asiaan mitenkään liittymättä, että collie ja sheltti _on_ risteytetty keskenään. Silloin kun sheltit olivat katoamassa, rotua elvytettiin risteyttämällä siihen collieta. (:


      • 11+16
        Sheco kirjoitti:

        "eri rodut erilaisine perimineen, koska rotuja ei ole ikinä jalostettu keskenään"

        Pakko sanoa, asiaan mitenkään liittymättä, että collie ja sheltti _on_ risteytetty keskenään. Silloin kun sheltit olivat katoamassa, rotua elvytettiin risteyttämällä siihen collieta. (:

        Joko elvytettiin tai pilattiin. Ei rotu ollut mihinkään katoamassa, vaan Lassie-kirja teki Colliesta huippusuositun, ja kiistanalaisesti sorvattiin pientä bordercollieta muistuttavan sheltin viralliseksi rotumääritelmäksi "yleisvaikutelma muistuttaa pienoiskokoista pitkäkarvaista collieta". Eli jälleen muoti ja kysyntä sanelivat mitä tehdään, ja collieristeytysten tuloksena vuosikymmenet on taisteltu mm. ylikorkeusongelman kanssa. Ulkosiitoksena tuotetut pentueet, urokset varsinkin, kun tuppasivat kasvamaan reilusti ylikorkeiksi, ja nättejä näyttelykoiria tuotettaessa oli pakko käyttää aika korkeita sukusiitosprosentteja.


    • petu6

      Miksei olisi sallittua?

      Ihme sekarotuisvastaisuutta taas havaittavissa täällä. Tekeekö se koirasta jotenkin paremman, että sillä on oma sivu kennelliiton nettisivuilla?

      Ei seropeissa mitään väärää ole ja astutus on ihan laillinen, kunhan et väitä pentuja puhdasrotuisiksi. Toivottavaa toki on, että molemmat vanhemmat on terveystarkastettu. Toivottavasti tulee hienoluonteisia lassieita :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      129
      1343
    2. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      100
      861
    3. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      75
      703
    4. 50
      587
    5. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      12
      493
    6. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      40
      474
    7. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      153
      451
    8. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      30
      407
    9. Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä

      Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;
      Maailman menoa
      175
      384
    10. Missä näet kaivattuasi?

      Mitä teet silloin? Tuleeko pakene reaktio? Vai hellä tunne ja ere..
      Ikävä
      25
      381
    Aihe