Minulla on kolme hiirtä tai en ole ihan varma sillä Tuurista ostamani hiiri on minihiiren kokoinen. sen siskot on kuollut joten ostin sen seuraksi kaksi uutta hiirtä jotka ovat puolet isompia. Nyt toinen isommista hiiristä on alkanut puremaan minua siis ei se pure kun on kädessäni kun annan sille ruokaa niin se nappaa sen nopeasti kädestäni. Kun yritän tehdä jotain sen lähettyvillä se nostaa etukäpälät ilmaan ja näykkäsee nopeasti, se ei satu mutta haluaisin tietää mistä tämä johtuu.
Vastaukset 7
- diipadaapadaa
Minkä kokoinen asumus niillä on? Näykkiminen tuolla tavalla voi olla merkki stressistä ja hiirellä saattaa olla kova halua puolustaa reviiriään.
Kesyhiiren ei kuulu purra, eikä se ole normaalia käytöstä. Koska tässä tapauksessa hiiri ei puremalla pure, vaan tulee nappaamaan nopeasti, on kyseessä hyvin todennäköisesti mainitsemani reviirin puolustus ja se stressaa hiirtä.- ihmeissään :/
häkki on 64cm pitkä ja 40cm leveä. hiiri ei myöskään pidä olla kädessä olisi mukavaa jos hiireni tulisivat kädelle ja pitäisivät olla sylissä/kädessä mutta ne menevät karkuun jos yritän ottaa niitä kädelle.
- Sedä
Sitä ei luultavasti ole käsitelty tarpeeksi, eli se pelkää sinua ja haluaa että menet pois. Tärkeää on, että et mene pois kun se näykkii, tai se oppii puremaan aina vain enemmän. Sen lisäksi käsittele sitä mahdollisimman paljon, niin se kyllä ajan myötä tottuu, vaikka siitä ei syliotusta saisikaan.
Minihiirikin on muuten käytännössä ihan tavallinen kesyhiiri, vain pienempi.- ihmetteliä
Kiitos, käsittelen mahdollisimman paljon =]
- diipadaapadaa
Kesyhiiren kuuluu olla kesy ilman käsittelyäkin. Tuollainen yhtäkkinen näykkiminen on merkki stressistä, joka voi johtua useastakin syystä, mutta useinmiten stressistä joka aiheutuu siitä reviirin puolustamisesta. Ei normaalia käytöstä.
On ihan normaalia, että hiiri lähtee karkuun kun sitä yrittää ottaa kiinni. Se on niille luonnollista. Kun hiiren nostaa kädelle, hiiren tulee olla rauhallinen eikä se saa paniikissa yrittää karkuun.
Käytöstä ei välttämättä saa loppumaan ollenkaan.- ihmeissään :/
Vaikuttaisiko tressiin se, että hiireni tappelevat/jahtaavat toisiaan piipittäen. Tappelemisen syynä on minun näköhavaintojen perusteella se että tappelu alkaa kun toinen hiiri vie toiselta ruuan (jota esiintyy hiirilläni aika paljon)jos annan hiirelle herkun, se menee syömään sen muilta hiiriltä piiloon. Myös kerran näin kun isompi hiiri kulki pienemmän hiiren pepun perässä ja halusi selvästi haistella sitä, eikä pienempi hiiri pitänyt siitä.
- diipadaapadaa
En usko että se on syynä. Hiirellä vaan on kova tarve puolustaa reviiriään ja se aiheuttaa stressia.
On ihan normaalia, että hiiret yrittävät varastaa toisiltaan ruokaa, jolloin syntyy takaa-ajo ja takaa-ajettu hiiri piippailee.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa
Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t1581466Kuuleppas
ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää2551043Mulla ei ole Suomessa enää mitään
4 vuotta joutuu asumaan henkisessä vankilassa. Sitten voi muuttaa takaisin ulkomaille.179685- 43681
Provider miehistä..
Tietyt miehet puhuvat ilkeästi naisista, jotka haluavat elää miehen tuloilla. Eikö? Mutta miksi tietyt miehet siitä pah199638Sinulle nainen
En ehkä koskaan osannut sanoa tätä oikein. Minun vaikeuteni luottaa liittyi ennen kaikkea menettämisen pelkoon. Siihen63585- 40516
- 30464
Tulisitpa käymään joskus vielä
Olisi niin kiva nähdä pitkästä aikaa. Oletko vielä joskus tulossa?... Niin monet muutoksen tuulet puhaltavat, olisi lohd23449Ethän voinut nainen tietää, että rikot rikotun
Omaa elämää taas mietin aamuyön tunteina. En vieläkään löytänyt muistin sokkeloista ainuttakaan onnen hetkeä. Kaipuu on50447- 31431
Lämpimiä katseita aikoinaan vaihdettiin, siihen se sitten jäi
Sinulla uudet tuulet ja välttelet kohtaamistamme.26430Yt:t kunnassa päättyi
Oliko nämä tarpeelliset ja ratkeaako taloushuolet näiden avulla? Lehdessä ilmoitettujen lukujen perusteella lisää on tul53427Hei rakkaani.
Kohtaaminen lähestyy. Miten teemme sen? Kumpi ottaa yhteyttä vai törmäämmekö jossain sattumalta? Tuleva vaimosi25415- 37412
Martsusta tuli leuhka
Ja ylimielinen. Hän ei nosta persettäkään ilmaseksi . Luulempa et nämä ei tee hyvää hyvinvointivalmennuksille.... Nannal159399Valtiomies puhuu?
"Trump väitti jo aiemmin maanantaina Truth Socialissa, että hän itse riittää suojaamaan maailmaa tekoälyn vaaroilta. –77384- 19384
- 6383
- 27380