hieman arka

kysymysmerrki

Itselläni on 6kk ikäinen kiltti ja mahtava doggi:) Koira on perusluonteeltaan kiltti,tottelevainen ja kaikin puolin minua ja perhettä sekä lapsia omia/vieraita kohtaan todella kiltti. Tottelee lapsiakin todella hyvin. Mutta aikuiset ihmiset ovat hälle vähän pelottavia. Koira on tullut minulle ihan pentuna ja tuoloin jo ollut arka isoja ihmisiä kohtaan mut ajattelin et se menee ohi kun kasvaa ja tutustuu uuteen perheeseensä.
No nyt herra on ollut minulla reilu 3kk ja arkuutta edelleen.
Ihmisiä kun meille tulee(meillä käy paljon ihmisiä) niin koira murisee ja haukku, ja juoksee minun jalkoihin. Tavallaan ymmärrän et se on sitä vahtimista,mutta kun juoksee karkuun ihmisiä.
Ei ole ikinä purru ketään,eikä tehny pahaa. Koiralle ei ole koksaan tehty mtn. Meillä 4koiraa ja tämä herra on ehkä perheemme lellityin.
Ollaan koitettu toisten koirien kanssa jos tohtis mennä tutustuun uusiin ihmisiin.
Mutta ei. Juoksee karkuun. Ulkona saattaa tulla jopa nuusikmaan jos uudet ihmiset tai vanhatkin joita on jo nähny eivät reagoi siihen,mutta jos koittavat rapsuttaa herra juoksee karkuun.
Tai sitten ulkona hyväksyy heidät mutta sisällä taas ei.
Ollaan myös koitettu sanoa ihmisille että ei huomioi koiraa et kyllä se tulee luokse kun haluaa tehdä tuttavuutta,et antaa parikin kertaa käydä vierssä haistelemassa ja antaa vaikka herkkua ja sit koittaa rapsuttaa mutta ei,koira ei anna..
Koirassa ei ole todellakaan mitään vikaa,ihana koira. Eikö kohdeltu katoin. Koira on peruskoulutettu hyvin. Eikä ole ikinä saanut huonoa kohtelua! Mutta se on vain niin arka et pelottaa jos koira ressaantuu liikaa ja sit puree jtn. Koirasta tulee kumminkin iso joten JOS sattuu se pahin et koira puris jtn ihmistä niin ei minusta olisi koiraa pitelemeään,itse kun olen pieni tyttö ja koira melkein jo nyt minun painoinen..
En haluais sulkea koiraa muuhun huoneeseen(ei todellakaan ole tehty tuota) kun tulee viereaita tai käyttää kuonokoppaa.
Haluaisin vain nyt kovastikkin neuvoja mitä minun tulee tehdä että saisin koirani luottamaan muihinkin ihmisiin kun vain minuun!

Ja vielä esimerkkinä koiran arkuudesta,että esimerkiksi lenkillä kun tulee muita vastaan koira painautuu ihan minuun kiinni..ja koittaa mennä mahdollisimman kauas vastaantulijoista. Ja takana kun joku tulee vastaan se ei osaa oikein kävellä eteen vaan pyörii ja hyörii ja on ihan rauhaton.,

En todellakaan ole viemässä pentua lopettavaksi tämän vuoksi.
Ennemmin muutan pikkuseen mökkiin kauas muista ihmisistä!
Koira kuitenkin hyväksyy vieraat lapset täysin ja on niistä enemmän melkein innoissaan kuin uusista koira kavereista.

1

208

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Saksa

      Voi hyvä tavaton ?! Otappa nyt itseäs niskasta kiinni ja herää, se koira ei ole elämäsi, LAKKAA YRITTÄMÄSTÄ, niin koira osaa ottaa rennommin,(Dogi on erittäin pehmeä luonteinen) toisekseen se on 6KK IKÄINEN JA ON OLLUT TEILLÄ 3 KK ! Olisko syytä sitä vieraiden käyntiä rajoittaa,(väliaikaisesti) niihin vieraisiin joiden seurassa koira tuntee olonsa turvalliseksi.Sinun lähellä. Noin suurinpiirtein. Vahvista koiran itsetuntoa, vieraiden ollessa paikalla, asioilla joita koira osaa;muutaman kerran maaten, istu jne ja palkkaa. Ja ala itse seurustellemaan vieraiden kanssa ja unohda koira ! (Jos koira menee vieraan luokse, esim keittiön pöydän ääressä, valmiiks palkkaa pöydälle ja palkkaa turpaan->Ohjeista ihmisiä etteivät katso,silitä tms vaan ojentavat VAIN palkan ! ) Älä pakota ja ota paineita et koiran pitäisi mennä tutustumaan vieraisiin; Dogissa arkuus on virhe, mutta dogi on PIDÄTTYVÄINEN VIERAITA KOHTAAN !! Mikä tarkoittaa että sallii, (sit kypsyys iässä viim.) vieraan kontaktin mutta EI SYVENNÄ SITÄ ITSE. Ihan normia tuon ikäiselle dogiloiselle :) ! Tsemii ja rauha kaikkeen :).

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Puukotus Kajaanissa

      Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu
      Kajaani
      50
      1168
    2. Taas henkirikos

      Kuka lienee nyt asialla.
      Ilomantsi
      16
      815
    3. 68
      732
    4. Mitä söpö

      Mies mietit?
      Ikävä
      63
      725
    5. Miten uskallan sua nähdä

      Kun vaikutat suuttuneelta :(
      Ikävä
      47
      694
    6. Nainen, tässä olen kahden vaiheilla

      Toinen pitäisi valita ja kummassakin on hyvät ja huonot puolensa. Toinen olisi sellainen pysyvä mutta työläs. Toinen taa
      Ikävä
      69
      678
    7. Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.

      Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.
      Ikävä
      131
      615
    8. Suloinen ja herkkä

      Toiset huomioiva, räväkkä, yllättävä. Ei sellaisesta voi olla pitämättä.
      Rakkaus ja rakastaminen
      31
      585
    9. Humalassa autolla ajo.

      Tuhti humala hyydytti kuljettajan Suomussalmella -sammui rattiin ,uutisoi Ylä-Kainuu.
      Suomussalmi
      9
      540
    10. Minä muistan

      Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol
      Ikävä
      45
      508
    11. Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."

      Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i
      Kotimaiset julkkisjuorut
      8
      500
    12. Hurja pako Kuhmossa

      19 vuotias kaahasi humalassa jalkakäytävälle tänään. Kuka mitä häh.
      Kuhmo
      4
      472
    13. Hyvää yötä hurmuri

      Iltaa haaveeni! Kauniita unia😘 Jospa me vielä nähtäis ja juteltais, suukoteltais ja halittais, siliteltäis ja hyväiltä
      Ikävä
      24
      463
    14. Jäljitelmä Birginit

      Ei jumaleisson, Jeffin vaimo kertoo et nää Hermesit olikin jäljitelmiä ja timangit labrarääsää. Anna mun kaikki kestää �
      Kotimaiset julkkisjuorut
      104
      459
    15. Pitäisikö seksille asettaa huvivero?

      (ja jos hankkisi todistuksen sen harrastamisesta velvollisuudesta tai lisääntymistarkoituksessa, saisi siitä vapautuksen
      Sinkut
      113
      434
    16. Mä voisin rakastua noihin tähti silmiin

      Katseesi on niin lumoava nainen💚.
      Ikävä
      16
      421
    17. Olet pelottava ilme vakavana

      Sitä alkaa ajatella äkkiä kaikenlaista. Synkkiäkin juttuja. Kai tässä oma mielikuvitus kun laukkaa. 🤔😳
      Ikävä
      26
      417
    18. Kaduttaako kun jätit vastaamatta

      Vai oliko tarkoitus satuttaa?
      Ikävä
      33
      398
    19. Jos tullaan toisiamme vastaan, niin

      pitäiskö pysähtyä ja onnitella?
      Ikävä
      35
      389
    20. Taidat olla

      Luovuttanut jo minun suhteeni osalta?
      Ikävä
      31
      389
    Aihe