Onko vinkkejä mitä ottaa mukaan? Tarkoitan hygienia yms. tarvikkeet, särkylääkkeet yms. vai saako sieltä? Onko kokemuksia Grand Paradise Playa Dorada hotellista?
Jouluksi Dommareihin
3
662
Vastaukset
- Sosuensa
Ihana maa - paratiisi. Jouluna siellä on talvi, kuten Suomessakin. Eli siellä on silloin pahin talvin sadeaika, ainakin myöhään illalla ja öisin sataa vettä, enemmän kuin kaatamalla. Siis, sadevaatteet ja kumisaappaat mukaan.;-)
Parin viime viikkojen aikana siellä on satanut tosi paljon vettä, niin että joet ja kadut tulvivat. Kaduilla on ollut polviin asti vetä ja tulvivat joet ovat vieneet taloja mukanaan.
Hygieniatarvikkeita yms. voi ostaa sieltä. Kalliita ovat, jos niitä ostaa Playa Doradan ostoskeskuksesta. Menkää taksilla Puerto Plataan, La Sirena -nimiseen kauppaan (paikallinen K-CityMarket) ja ostakaa sieltä mitä tarvitsette.
Kysyit särkylääkkeistä...Paikallisista apteekeistä saa ostaa mitä vain ilman reseptiä, paitsi huumeisiin ja opiaatteisiin kuuluvia lääkkeitä. - lomalle
Täällä toinenkin lähtijä tuonne alueelle. Osaako Sosuensa sanoa että löytyykö paikanpäältä uimapatjoja ja muita vesihärpäkkeitä lapsille vai pitääkö raahailla suomesta?
- Ella
Maa on mitä mahtavin. Rantaleluja saa kojuista ja kaupoista. Hyvä vaatekauppa Puerto Platassa on Jiminez. La Sirenasta saa "markettitavaraa" eli vaatteita ruokaa ja vaikka kodinkoneita. All Inclusivien ruoka onhyvää ja puhdasta. Toki vauvalle kannattaa viedä ruoka suomesta. Sateita voi olla päivittäin, mutta yleensä ei kestä kauaa enää joulu-tammikuussa. Eurot voi vaihtaa hyvällä kurssilla hotellissa ja tipittämistä pienillä dollareilla tai 100pesolla päivittäin huoneen siivoojalle, muille (lempitarjoilija tai animaattori ym.) vaikka loman lopuksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1017443
Siekkilässä ajettu ihmisten yli- mitä tapahtui? Länsi-Savo ei ole uutisoinut asiata
Manneja, vaiko matuja?815037- 794859
- 1324268
Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan103058- 522689
- 402596
- 532247
Törkeää toimintaa
Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818102221Suudeltiin unessa viime yönä
Oltiin jossain rannalla jonkun avolava auton lavalla, jossa oli patja ja peitto. Uni päättyi, kun kömmit viereeni tähtit211850