Hei!
Olen käyttänyt Cerazette-minipillereitä yli 5 vuotta. Olen ollut niihin tosi tyytyväinen. Mm. menkat ovat jääneet kokonaan pois. Samaan aikaan olen kuitenkin nyt jo yli 2 vuotta ollut huolissani hiusten lähdöstä. Hiukseni ovat ohenneet ja muuttuneet sähköisiksi, takkuisiksi ja rasvoittuvat juuresta nopeasti (joudun pestä joka päivä ja minulla on pitkät hiukset). Olen pistänyt rahaa palamaan kampaamotuotteisiin, Priorin-kapseleihin ym. luontaistuotteihin, joiden pitäisi auttaa hiustenlähtöongelmissa. Vasta nyt hiljakkoin joku toi esille sen seikan, että minipillerit voisivat aiheuttaa hiusongelmia? onko kenelläkään vastaavaa kokemusta eli Cerazetet sopivat muutoin oikein hyvin, mutta ajan myötä hiuksia alkaa lähteä? ennen niin pitkät ja vahvat hiukseni ovat enää "muisto" vain. Pitkät ovat vieläkin, mutta paljon ohkaisemmat. Olen luullut, että tämä johtuu esim. iästä, mutta toisaalta olen seurannut ikäisiäni naisia eikä heillä hiukset ole ohentuneet vastaavasti. Kommentteja?
Olen käyttänyt Cerazette-minipillereitä yli 5 vuotta. Olen ollut niihin tosi tyytyväinen. Mm. menkat ovat jääneet kokonaan pois. Samaan aikaan olen kuitenkin nyt jo yli 2 vuotta ollut huolissani hiusten lähdöstä. Hiukseni ovat ohenneet ja muuttuneet sähköisiksi, takkuisiksi ja rasvoittuvat juuresta nopeasti (joudun pestä joka päivä ja minulla on pitkät hiukset). Olen pistänyt rahaa palamaan kampaamotuotteisiin, Priorin-kapseleihin ym. luontaistuotteihin, joiden pitäisi auttaa hiustenlähtöongelmissa. Vasta nyt hiljakkoin joku toi esille sen seikan, että minipillerit voisivat aiheuttaa hiusongelmia? onko kenelläkään vastaavaa kokemusta eli Cerazetet sopivat muutoin oikein hyvin, mutta ajan myötä hiuksia alkaa lähteä? ennen niin pitkät ja vahvat hiukseni ovat enää "muisto" vain. Pitkät ovat vieläkin, mutta paljon ohkaisemmat. Olen luullut, että tämä johtuu esim. iästä, mutta toisaalta olen seurannut ikäisiäni naisia eikä heillä hiukset ole ohentuneet vastaavasti. Kommentteja?
Vastaukset 6
Vanhimmat
Voi olla perinnöllinen hiustenlähtö. Naisilla yleinen. Käy lääkärissä, gynellä tai sitten ihotautilääkärillä hiustenlähdöstä. Pillereiden vaihto voi olla OK, kannattaa pyytää ja kysellä Spironolaktonia. Etsi keskustelut hiustenlähtö-osiosta.
Millaiset kilpirauhasarvosi ovat?
Ja toki hormonaalinen ehk. saattaa aiheuttaa moista
Kilpirauhasarvot työterveydessä otettu ja kuulemma normaalit. Perinnöllistä hiustenlähtöä ei lähisuvussa ole naisilla (eikä kaljuja miehiäkään). Olen toki itsekseni tuotakin vaihtoehtoa jo pohtinut. Gynellä olen käynyt sekä ihotautilääkärillä. Eivät oikein ottaneet vakavasti hiusongelmaani, mutta alkuvuodesta on normikontrollikäynti gynegologille, joten varmaan nyt painostan keskittymään tähänkin puoleen... eli voiko johtua minipillereistä vai jostain muusta syystä? Tukistamalla ei hiuksia lähde (sitä määrää, mikä pitäisi, jos olisi esim. perinnöllistä). Mutta niitä muuten vain esim. pesun jälkeen lähtee häiritsevästi ja jatkuvasti olkapäillä roikkuu :( Yksittäisistä hiuksista on tullut ohuita ja hentoja. Jotain on pielessä entiseen tukkaan verrattuna, mutta kun ei tiedä mitä vai johtuuko iästä :(
Hmm mitä siinä sun pillereiden mukana olevassa tuoteselostuksessa mainitaan mahdollisista haittavaikutuksista..??
Mulla on desogestrel sandoz ja ainakin sen tuoteselosteessa mainitaan kohdassa mahdolliset haittavaikkutukset, hiusten lähtö, toki melko harvinaisena..
Lue sun pillereiden tuoteseloste vielä huolella..
??? eikös myös cerazette lääke infossa ole tuo sama eli hiusten lähtö???
joten joku on aina se yksi tuhannesta käyttäjästä.. kenelle joku oire tulee..
Mulla rupes myös tukkalähtemään cerazettea syödessä.