Ostettiin tommonen heräteostoksena. Painaa siis jotain 60 kiloa tai enemmän, siinä on radio ja levysoitin sitten "alakerrassa".
Onko _kellään_ mitää kokemuksia tai yhtään mitään tietoa tuosta laitteesta, koska Google ei ainakaan löytänyt. Rigondan sivutkin on venäjäksi.
30 maksettiin, ei kovin paha siis, kun ulkonäköä löytyy. Siis kaikki kokemukset ja tieto kyseisestä laitteesta tervetullutta.
Jos ootte nähny muualla noita myynnissä niin jos hintaa muistatte niin kertokaa, kertokaa vaikka ootteko edes kuullu moisesta ;)
Kiitoksia etukäteen.
Rigonda Bolshoi -radio/levysoitin
10
4934
Vastaukset
- MayheM
Isäni osti 70-luvulla samanlaisen ja viritin siihen muutama vuosi sitten cd soittimen ja trimmasin hiukka kajareita...siinä on ainakin helkkarin hyvä radiopuoli ja muutenkin kohtuu hyvät soundit.
- Latuman
Mitenkä sen sai kiinni?
- mara
Ostin turun kotitalous liikeeestä kyseisen laitteen v.1979 kunnes kerran kyllästyin siihen ja lahjoitin pois.
kunnes sattuman satoako törmäsin henkilöön joka muinoin haki laitteen.kysyihaluanko sen takaisin iloisesti vastasin"totta mooses"
sain laitteen takaisin 09.03.2006.
ja toimii edelleen kuin unelma.jos laite osaisi puhua kertoisi monta tarinaa elmäni varrelta "nostalgiaa"
onks tietoa mistä sais esim uuden levysoitin neulan tai koko ns.ääniräsian- radiofani
Sain noin vuosi sitten Rigondan levysoittimeen uuden äänirasian Kruunuradio Oy:n kautta.
Kokeile WWW.kruunuradio.fi
- PJ
No voi nenä, melkein tippa tulee linssiin, tolla värkillä on kuunneltu ahkerasti musiikkia. Neulapaino oli melkoinen ja säälin levyjäni, siksi virittelin vastapainoksi teräskuulan, joka pysyi tanakasti paikoillaan ruman luokkasormuksen päällä.
- Pieruliisa
Anopilla olis tuollainen,missä sitä voisi kaupata ja paljonkohan siitä vois yrittää pyydellä?
- Jukibox
Moi, Pieruliisa. Jos sulla on vielä tallessa Rigonda levysoitin, haluaisin ehkä ostaa sen. Just tänään löysin kaiuttimet keirrätyskeskuksesta ja nyt pitää saada myös soitin siihen.
- Nettiin myyntiin..
Huuto.net ja Tori.fi voi aloittaa. Torilla on myynnissä yksi raato muutamalla kympillä, joten tunnearvo saattaa ylittää rahallisen arvon ja siitä ei lopulta raaski luopua. Rigonda kaipaa todennäköisesti uusia putkia toimiakseen, mutta sen saa toimintakuntoon jos tietää mitä tekee.. Kaverillani oli sellainen vuosikymmeniä sitten Rigonda, mutta laitteen ominaisuudet tuntien en lainannut hänelle äänilevyjäni. Levysoitin oli reippaan puoleinen neulapainoltaan ja levyt kärsiävät sen neulan käsittelyssä.
- Anonyymi
Latvian laatua. Ok.
- Anonyymi
Hyvä oli kuunnella Alla Pugatšovan ja Vladimir Vysotskin lauluja laadukkaasta aparaatista.
Nautinto oli täydellinen, kun lasissa oli Riga Balsamia ja puhalteli Belomorkanalista savurenkaita.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 457342
- 324068
- 573585
- 503120
- 172796
Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...
Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons492289- 512275
- 372258
- 432248
- 162236