3 turvaistuinta vierekkäin -peugeot 307

vauva kasvaa

Minkälaisia turvaistuin järjestelmiä olette saaneet mahtumaan Peugeot 307 sw:hen 3KPL? Tai muihin vastaavan kokosiin takapenkkeihin? Eli 3 istuinta vierekkäin.

Meillä ollut nyt kaukalo, selkämenosuuntaan-istuin ja turvavyöistuin. LApset nyt 7v, 2v ja 0v.

Nyt kaukalo jää pieneksi ja kaksi vaihtoehtoa:
kaukalon tilalle toinen selkämenosuuntaan istuin TAI
kaukalon tilalle palkki-istuin (2v palkkiin ja 0v vanhaan selkämenoistuimeen).

3

344

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • heihaloo1

      Eihän 7vuotias edes enää tarvitse istuinta..

      • turvavyöistuin

        Hei haloo vain. Tieliikennelain mukaan alle 135 cm pituisen henkilön on käytettävä painoluokalle hyväksyttyä turvalaitetta. Ei se ole iästä kiinni, vaan turvallisuudesta sekä laista ja vanhempien fiksuudesta.


    • helposti

      Juur niin 7-vuotiaalle palli ja normaali kolmipistevyö keskelle ja kaukalot reunoihin sääntöjen mukaan selkä menosuuntaan, niin meillä mentiin monta vuotta ja useammassa autossa (mm kysymässäsi).monta vuotta. Vanhin oppi näppärästi kapauamaan paikalleen ennen pienimpiä ja kiinnittämään oman turvavyonsä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tykkäsin rakas

      Tuottaa sulle nautintoa❤️🔥olet paras ja nautin itsekkin suunnattomasti
      Suhteet
      39
      2457
    2. Mies mä oon ihan helppo

      Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...
      Ikävä
      38
      1343
    3. Hyvää iltaa!

      Mikä on päivän viisaus?
      Ikävä
      84
      1313
    4. Olet onnellinen sinkku

      Näin se on nähtävä.
      Ikävä
      63
      1201
    5. Mies olen aika erakko nykyään

      Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä
      Tunteet
      40
      949
    6. Lavroville taitaa olla jo ikkuna raollaan?

      Lavrovin syytä välttää korkeita paikkoja ja ikkunoiden läheisyyttä.Ettei vain keikahda ikkunasta pihalle.
      Maailman menoa
      123
      832
    7. Haittaako jos

      kaivattusi käy tosi usein pissalla ja/tai kakalla?
      Ikävä
      31
      761
    8. Ylen johdon hulppeat bonukset alkavat taas

      Suora kopio Iltalehdestä: "Asiasta kertoo Iltalehdelle Ylen hallituksen puheenjohtaja Matti Apunen. Mitä tulospalkkioi
      Yle
      23
      616
    9. Skenaario

      Elämä ja kuolema ovat merkillisin nyytti olevaisuutta. Mutta kun kumpaakaan ei ole, syntyy lapsuksia, joita korjaamaan
      Sinkut
      58
      596
    10. Kuinka moni palstalaisista on näin hyvässä kondiksessa

      76-vuotias rokkari Rick Springfield esittelee elämäntyyliään : https://www.youtube.com/watch?v=GbxHuNy6d68
      70 plus
      20
      529
    Aihe