Kirjoitin matkakertomuksen kesän matkastani Viroon.
http://kakkapyllyn.blogspot.fi/2012/11/matkakertomus-virosta-osa-1.html
http://kakkapyllyn.blogspot.fi/2012/11/matkakertomus-virosta-osa-2-tallinna.html
Matkakertomus Pärnusta ja Tallinnasta
6
350
Vastaukset
- Matkaaja.
Oikein hienoa!
Kiitokset.
Minusta tuo Pärnu on oikein mukava kaupunki. Siellä tunsin viihtyväni ja mieleeni tuli, että sinnehän voisi jopa muuttaa. Tietenkin talvella varsin hiljainen, mutta eipä moinen haittaa. - kjh1
Itsekin pidin kovasti Pärnusta. Nätti pieni kaupunki, jossa halpa hintataso. Kesän siellä voisi hyvinkin viettää. Harmi kun meitä ei lämpimät säät hellineet niin emme pääseet ihan kesäfiiliksiin.
- Pärnuusseen
Kannattaako nyt talviaikaan mennä Pärnuuseen? Onko edukkaat hotellit ja kenkäkaupat?
- kjh1
Pärnuusseen kirjoitti:
Kannattaako nyt talviaikaan mennä Pärnuuseen? Onko edukkaat hotellit ja kenkäkaupat?
Hintataso oli ainakin kesällä halvempi kuin Tallinnassa. Itse ostin muutaman kenkäparin alennuksesta (esim. korkkarit 7e, sandaalit 10e). Noin pieneksi kyläksi ihmeen paljon shoppailupaikkoja.
- Matkaaja.
Me asuimme Vee-kadulla viikoksi vuokraamassamme kaksiossa. Port Arttur oli lähellä eli ruomaostokset hoituivat. Oikein hyvät valikoimat. Samoin Ruutli lähell' ja sillähän on koko joukko loistavia ravintoloita. Sekä siinä lähellä täytyi tietenkin testata Stafanien pizza ja se haivaittiin aivan erinomaiseksi. Postimies teatterin takana oli myös hyvä paikka.
Olisipa ollut ylimääräistä tuohta. Olisin ostanut Aida5:stä lukaalin!
- Talviapeutta oli
Käväisin juuri pari päivää autoilemassa Virossa, yön olin Pärnussa. Rannan alue oli jokseenkin autio, paikat suljettu paitsi Hotelli Strand, jossa oli menossa joku pelastusalanharjoitus sotilas- ja paloautoineen. Vaikea oli ajella rantakatuja kun katutöitä oli menossa paljon.
Näppärä yöpyminen järjestyi Hotelli Emmissä, missä olen ollut usein ennenkin, ja maksoi 32 euroa.
Kolmen ruokalajin ateria keskusta kiinalais-intialaisessa maksoi 13 euroa ja oli maistuva. Kahden hengen lounas Hotelli Pärnun ravintolassa maksoi 26 euroa. Parturi oli edullinen, 6 euroa ja tukkaa lähti reilusti ja tyylikkäästi.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1703303
En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k1541869Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K1471819Saran ökytyyli käänsi katseita.
On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.1591714- 771594
Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä
Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall3411520Tekisi niin mieli laittaa sulle viestiä
En vaan ole varma ollaanko siihen vielä valmiita, vaikka halua löytyykin täältä suunnalta, ja ikävää, ja kaikkea muuta m811389The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut201278- 1581142
Miksi ihmeessä?
Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek251125