Kirjoitin matkakertomuksen kesän matkastani Viroon.
http://kakkapyllyn.blogspot.fi/2012/11/matkakertomus-virosta-osa-1.html
http://kakkapyllyn.blogspot.fi/2012/11/matkakertomus-virosta-osa-2-tallinna.html
Matkakertomus Pärnusta ja Tallinnasta
6
386
Vastaukset
- Matkaaja.
Oikein hienoa!
Kiitokset.
Minusta tuo Pärnu on oikein mukava kaupunki. Siellä tunsin viihtyväni ja mieleeni tuli, että sinnehän voisi jopa muuttaa. Tietenkin talvella varsin hiljainen, mutta eipä moinen haittaa. - kjh1
Itsekin pidin kovasti Pärnusta. Nätti pieni kaupunki, jossa halpa hintataso. Kesän siellä voisi hyvinkin viettää. Harmi kun meitä ei lämpimät säät hellineet niin emme pääseet ihan kesäfiiliksiin.
- Pärnuusseen
Kannattaako nyt talviaikaan mennä Pärnuuseen? Onko edukkaat hotellit ja kenkäkaupat?
- kjh1
Pärnuusseen kirjoitti:
Kannattaako nyt talviaikaan mennä Pärnuuseen? Onko edukkaat hotellit ja kenkäkaupat?
Hintataso oli ainakin kesällä halvempi kuin Tallinnassa. Itse ostin muutaman kenkäparin alennuksesta (esim. korkkarit 7e, sandaalit 10e). Noin pieneksi kyläksi ihmeen paljon shoppailupaikkoja.
- Matkaaja.
Me asuimme Vee-kadulla viikoksi vuokraamassamme kaksiossa. Port Arttur oli lähellä eli ruomaostokset hoituivat. Oikein hyvät valikoimat. Samoin Ruutli lähell' ja sillähän on koko joukko loistavia ravintoloita. Sekä siinä lähellä täytyi tietenkin testata Stafanien pizza ja se haivaittiin aivan erinomaiseksi. Postimies teatterin takana oli myös hyvä paikka.
Olisipa ollut ylimääräistä tuohta. Olisin ostanut Aida5:stä lukaalin!
- Talviapeutta oli
Käväisin juuri pari päivää autoilemassa Virossa, yön olin Pärnussa. Rannan alue oli jokseenkin autio, paikat suljettu paitsi Hotelli Strand, jossa oli menossa joku pelastusalanharjoitus sotilas- ja paloautoineen. Vaikea oli ajella rantakatuja kun katutöitä oli menossa paljon.
Näppärä yöpyminen järjestyi Hotelli Emmissä, missä olen ollut usein ennenkin, ja maksoi 32 euroa.
Kolmen ruokalajin ateria keskusta kiinalais-intialaisessa maksoi 13 euroa ja oli maistuva. Kahden hengen lounas Hotelli Pärnun ravintolassa maksoi 26 euroa. Parturi oli edullinen, 6 euroa ja tukkaa lähti reilusti ja tyylikkäästi.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta663382Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh463202Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa1232738- 442553
- 311953
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘271860- 481636
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä871505- 391330
- 821199