Japania Macilla

Sasae

Yritin lukea safarilla www.Rikai.com:n avulla japaninkielisiä nettisivuja, mutta ei toimi. Rikain sivujen mukaan pitäisi jotenkin aluepäivittää Safari jotta se toimisi, mutta miten ja mikä Safari-versio? Eli onko täällä japanin kieltä taitavia joilla on heittää neuvoa?

Toinen kysymys: mikä sähköpostiohjelma toimisi G4;ssa parhaiten, jos haluaa lähettää japaninkielisiä sähköposteja? Yhden laitoin, mutta japanilainen kaverini laittoi englanniksi takaisin viestin että pelkkää mojibakea tuli perille - siis miumaumerkkejä sun muuta, muttei luettavaa japania.

6

386

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Repe Ruutikallo

      sulla Japanian kielen tuki asennettuna? Jos ei ole, mistään ei tuu mittään. Oletuksena se asentuu käyttikseen, mutta kustomoidulla asennuksella sen voi jättää pois.

      Mulla tuo rikain sivu näkyi siten kuin varmaan kuuluukin, eli paljon oli japanialaista harakanaa tai mitä se nyt lieneekin.

      Tsekkaa nyt että systeemissäsi on japanialaisia fontteja asennettuna.

      Niin ja sitten Safarissa on tuo tekstin koodauskin, siellä on neljä japanialaista vaihtoehtoa...

      • Sasae

        Eiköhän lie asennettuna, kun pystyn kirjoittamaan Wordilla japania ja nettisivuilla näkyy niin hiraganat, katakanat kuin kanjitkin...Nykyinen Safarini ei vain tue Rikain tekstinkäännösohjelmaa.


      • Repe Ruutikallo
        Sasae kirjoitti:

        Eiköhän lie asennettuna, kun pystyn kirjoittamaan Wordilla japania ja nettisivuilla näkyy niin hiraganat, katakanat kuin kanjitkin...Nykyinen Safarini ei vain tue Rikain tekstinkäännösohjelmaa.

        varmasti kokeillut myös Operan, OmniWebin, Mozillan ja ylipäätään muut selaimet, jos jollakin onnistuisi? Kuten olen monesti sanonut, ongelma on vasta sitten jos millään noista ei onnaa.


      • Repe Ruutikallo
        Sasae kirjoitti:

        Eiköhän lie asennettuna, kun pystyn kirjoittamaan Wordilla japania ja nettisivuilla näkyy niin hiraganat, katakanat kuin kanjitkin...Nykyinen Safarini ei vain tue Rikain tekstinkäännösohjelmaa.

        wanha kunnon Internet Explorer...


    • taligent

      syöttömuotopaletissa näkyykö kotoeri ja kana?

    • toimi

      minulla toimi ainakin camino ja safari ihan ok, näytti käännösboxit

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eroa Orpo! Orpo eroa!

      Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa
      Maailman menoa
      55
      2547
    2. Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!

      Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava
      Maailman menoa
      63
      1682
    3. SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa

      Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän
      Maailman menoa
      7
      1650
    4. Naiset ei halua kilttejä miehiä

      Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,
      Ikävä
      263
      1525
    5. Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti

      Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --
      Maailman menoa
      8
      1518
    6. Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat

      Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue
      Viihde ja kulttuuri
      25
      1208
    7. Ainoastaan 10 aloitusta ekasivulla yhdeltä henkilöltä

      Kovasti on vaivaa, ei oo muuta tekemistä tällä henkilöllä päivisin ja öisin... Taas märehtimistä ja samaa jankutusta.
      Joensuu
      24
      1051
    8. Kiinteistökauppoja

      Onko totta ettö haapaveden kaupunki on ostanut vanhan kesoilin kiinteistön? Kuulemma siihen muuttaa autokorjaamo vanhan
      Haapavesi
      41
      1012
    9. RAAMATULLINEN KASTE ON SAPATTI-LAUANTAI, EI SUNNUNTAI

      Aihe, josta ehkä on eniten kiistaa kristillisten seurakuntien piirissä, on kysymys oikeasta raamatullisesta pyhäpäivästä
      Kaste
      404
      1002
    10. Menettämisestä

      Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?
      Ikävä
      78
      964
    Aihe