Suuri mielenosoitus 8.11.2011 koko Argentiinassa

WWest

TV kanavat näyttivät kuvaa monista suurimmista kaupungeista illalla 8.11. Hallitus oli kieltänyt TV -yhtiöiltä kuvaamisen helikoptereista (tyyypillistä rajoittamista), ettei kansa pääsisi näkemään mielenosoituksen laajuutta niin helposti. Mutta hyvin TV kanavat hoitiva hommansa ilman helikoptereitakin, talojen katoilta yms.. Kenellekään ei jäänyt epäselväksi "cacerolazon" eli mielenosoitutuksen laajuus..

Oma käsitykseni on, että työtätekevien protesti oli:

-hallituksen tulonsiirtopolitiikkaa vastaan eli annetaan rahaa verotuksen kautta työtätekeviltä ja yrittäjiltä köyhille ja oppimattomille, joita muuten riittää, ja täten saadaan (ostetaan) kannatusta omalle jatkokaudelle. Samalla yrittäjät ja työntekijät kärsivät, yrityksiä kaatuu joukoittain.
-korruptiota vastaan, esim. parannustöiden rahat häipyvät jonnekin - osittain tai kokonaan. Minne? Ei liene vaikea arvata.
-rikollisuutta vastaan (presidentin kummallinen kommentti oli jokin aika sitten että mitään ongelmaa ei ole).

Kts.
http://buenosairesherald.com/article/116349/massive-antigovt-protests-take-place-across-the-country

http://www.bbc.co.uk/news/world-latin-america-20263760

Kuvasarja:
http://www.lanacion.com.ar/1524914-fue-multitudinario-en-todo-el-pais-el-cacerolazo-contra-el-gobierno

0

139

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

        kuka kaipaa ja ketä ?
        Ikävä
        94
        8201
      2. Pieni häivähdys sinusta

        Olet niin totinen
        Ikävä
        40
        3942
      3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

        Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
        Ikävä
        102
        1916
      4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

        Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
        Ikävä
        24
        1400
      5. Taas ryssittiin oikein kunnolla

        r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
        NATO
        35
        1282
      6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

        Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
        Nurmes
        32
        1132
      7. Vanha Suola janottaa Iivarilla

        Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
        Kemijärvi
        12
        1030
      8. Rakastuminenhan on psykoosi

        Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
        Ikävä
        53
        857
      9. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

        Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
        Ikävä
        31
        832
      10. Känniläiset veneessä?

        Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
        Nurmes
        29
        797
      Aihe