Koiranpentua vietiin Tampereella kuin vierasta sikaa

Ihmisiin kyllästynyt

Mikä saa sinut ottamaan koiran? Hoidatko ja kohteletko sitä hyvin? Kun olet ulkona, annatko koiran haistella paikkoja pitkällä hihnalla vai vaaditko koiraa kävelemään rinnallasi 20cm hinnan pituudella? Käskytätkö koiraasi, etkä anna sen edes katsoa muita koiria?
Pidätkö koirallasi vedonestopantaa jatkuvasti? Oletko katsonut koirasi silmiä? Etkö huomaa, ettei se ehkä ihan maailman onnellisin ole ulkoillessasi kanssasi?

Näitä koiranomistajia näkee nykyisin niin paljon, etten voi käsittää mitä siellä päässä oikein liikkuu. Miksi otatte koiran, jos ulkoiluttaminen on pakollinen paha ja että jopa palveluskoirien kuonon ympärille laitetaan vedonestoliinat, koirille jotka kouluttamalla saa kulkemaan nätisti paikassa kuin paikassa. Tiesitkö, että liina muuttaa koiran niskan asentoa ja pitkässä juoksussa niska vaurioituu ja koirallesi aiheutuu tästä kipuja?

Tänään klo 15,30 nuori tyttö vei juuri luovutettua rottweilerin pentua Tampereella Sammonkadulla. Tyttö käveli vauhdilla, hihna lyhyenä ja pentu pyöri perässä. Tyttö ei kertaakaan katsonut, miten pentu pärjää.
Miten helvetissä tällainen ihminen on ostanut koiran tai että hänelle on myyty koira? Jos ei ole ymmärrystä siitä, minkälaisella tempolla koiranpentua kuljetetaan ulkona???? Heti näki myös tunnetilan, joka ei ollut sellainen kuin oikealla lemminkinhankkijalla on pennun tullessa kotiin.

Älkää hyvät ihmiset ostako koiria lapsillenne vain sen takia: "että meidän Janica tahtoo..."
Perehtykää edes siihen, minkälainen kaulapanta, liikunnan tarve, turkinhoito, vakuutukset, eläinlääkärin kulut, johdonmukainen huolenpito.
Ne minihihnat, kapeimmat kaulapannat - huh. miettikää itse, jos kaulan ympärillä on kengännauhat ja nauhoista vedetään kovasti. Tuntuisiko se hyvältä???

Mikä ihmisiä vaivaa, että voi kuvitella kohtelevansa eläimiä miten sattuu????
Hemmetin taliaivot.
Jos tämä tulee uudelleen vastaan, puutun asiaan. Eläinsuojeluun ilmoitin jo.

4

188

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • voi älynjättiläinen

      Olisko ollut hei ihan aikuisten oikeesti ollut oikea tapa ensin puhutella sitä pimua.
      Eikä ilmoitella eläinsuojeluun "Näin kun rotikanpentuu kohdeltiin kadulla huonosti, ei, en tiedä nimee, en osoitetta.....tossa se kulki mun edellä ja riuhtoi sellaista pentä pentuu........kyllä mä katoin vinoon ja päätin sitten soittaa teille...."

      Voi veddu, ihmisiä, jotka itkevät NETISSÄ asioista, mutteivat sitten puutu niihin paikanpäällä ja juu, TUOTA puhelinsoittoa viranomaisille EI LASKETA puuttumiseksi !!!!!

    • edellinen

      Ja yllä, minulla on varaa sanoa.
      Olen itse juopolta naapurilta hakenut erittäin korkeastikoulutetun sakemannin pois, kun äijä kännipäissään äkseerasi sitä pihalla. Olin silloin 16-v.
      Totesin kylmästi äijälle, että jos näen vielä kerrankin pahoinpitelevän koiraa, niin se on viimeinen kerta kun koira on sillä.

      Loppui muuten siihen. Kotio kun koiran vein, sanoi vaimo, että hyvä kun puutuit asiaan, se tekee tuota aina kännipäissään kun ei hakkaa minua tai anoppiaan......ja koira meni tyytyväisenä vaimon matkaan.
      Äijä on ollut mananmajoilla jo tovin samoin kun koirakin, mutten ole ikinä katunut sitä, että menin väliin.....en ikinä.

      Korkeastikoulutetulla tarkoitan sitten viisastelijoillesitä, että ko.koira oli poliisikoulutettu. Se siis todellakin totteli käskyjä vaikka tuolta humalaiselta idiootilta.

      TEHKÄÄ SIIS JOTAIN!

      Älkää itkekö netissä !!!!!!!!

    • JepJep

      Tuskin tytölle siitä mitään aiheutuu, jotenkin minua vaan kuvottaa tämä meno, ensinnäkin ollaan heti soittamassa jonnekin, milloin melusta, milloin lapsista, jo koiristakin.
      Ja vikkaa on niin soittajissa kun väärintekijöissä. Pentu ei tosiaan paljoa viisastu perässä hinaamisesta, ja ei se koiratuntemusta ulkoiluttajalta osoita. Liian paljon koiria, liian monella omistajlla.

      Se koira-ajokortti joutaisi jo tulla. Maksullisena.

    • Tai "kerran tein jotain yhen elukan takia", niin se on sitten se ihan ainut ja oikea tapa toimia vai?

      Jos ei varmasti tiedä miten toimia tai oma turvallisuus saattaa vaarantua niin aivan oikeinhan se on soittaa viranomaiselle ja kysyä. Aika mahdoton tehtävä joka kerta selvittää kasvattajaakaan ja sitä kautta saada eläin pois kyseenalasesta paikasta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      217
      6679
    2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      131
      5579
    3. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      289
      3604
    4. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      128
      3500
    5. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      125
      2537
    6. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      4
      2180
    7. Läppärit kahviloissa

      Aika omituista nykyään, että mennään ”trendikkäästi” tekemään lämppärillä töitä kahviloihin ja viedään moneksi tunniksi
      Kahvilat
      59
      2011
    8. Sinä et halunnut sitoutua

      Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne
      Ikävä
      19
      1996
    9. Persut pettävät ja valehtelevat aina

      Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val
      Maailman menoa
      63
      1803
    10. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      106
      1534
    Aihe