Uusi Toyota Avensis ei kestä tyhjäkäyntiä, seurauksena Egr- toimimattomuus ja kansirikko. Toyo ei myöskään vastaisi takuusta, jos näin on autoa käytetty. Mites on Terot, pitääkö paikkansa?
Huhu taksipiireistä
huhumies
233113
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 23
Vanhimmat
Tää siis pelkkä huhu. Ei perustu mihinkään faktatietoon.
Tietysti pitää. Tojotat on autojen paskinta alapäätä.
http://www.tuulilasi.fi/artikkelit/tyytyvaisimmat-kaytetyn-omistajat-ajavat-useimmiten-premium-merkilla
Kuullosta keksityltä urbaanilegendalta....
http://www.autowiki.fi/index.php/EGR-venttiili
-EGR-venttiili ei ole käytössä tyhjäkäynnillä, joten miten tyhjäkäyntillä EGR-tulisi toimimattomaksi???.
kyllä se silti voi karstoittua ja jumittaa.
Taas esimerkki,, ukko ei tiedä autoista mitään.
EGRn saa nokeutumaan ja tukkiutumaan joka autossa, jos lotkottaa tyhjäkäynnillä iät ajat ja ei riittävän usein tule kuumana puhtaaksi ajoa.
Eräissä suosikkimerkeissä se EGR temppuilee ihan normiajossakin...
Onko takseilla jokin eri oikeus myös tyhjäkäynnin osalta?
Taksia pitää käyttää tyhjäkäynnillä kun ulkona on kylmä, ettei kuski palele.
Taksia pitää käyttää tyhjäkäynnillä kun ulkona on lämmin, ettei kuski hikoile.
Tosin mikään lakipykälä ei anna takseille mitään erityislupaa pitää autoa tyhjäkäynnillä.
Kyllä takseihin on pykälä kuten poliisille.
taksit käy tyhjäkäyntiä ja poliisi ei sakota - miksi ???
Taksiautoihinkin voi asentaa Eberin, tai Webaston. Isännät ovat vaan niin pihejä, etteivät viitsi ostaa. Alle tonnilla pistin omaan piilliini
Paha olla pari-kolme tuntia parkissa tolpalla -25 asteen pakkasessa ja ilkee pyytää takana olevaa kaveria työntään auto käymään!!!!! Ei mikään akku kestä pidemmän päälle!!
Empä tiedä toyotan EGR:stä, ku niitä ei ainaka stadissa o montaa taksissa, muutama hassu prius on!!
-väitätkö, että stadissa auto ei liiku 2-3:n tuntiin? -missä välissä ne kilometrit takseisin sitten tulee?
Esim.flygarilla on parhaillaan toistasataa taksia tolpalla, jos ei koneita tuu esim.lumen takia ni si venataan!!!!
Ja taitavat pikkumestoissa seistä pidempiäkin aikoja!!!
Mites bemarit joista hajoaa automaattilaatikko tyhjäkäynnillä? Kuulostaa vakavammalta kuin tyhjäkäynnillä jumittuva venttiili, joka ei ole edes käytössä tyhjäkäynnillä.
4D4 177 hv kiellettiin takseista.
Kuka hullu nyt Avensiksen kyytiin haluaa,ja vielä maksaa siitä..kysyn vaan.Kyllä on järjen köyhyyttä laittaa tommonen taksi. : (
Tojotan 2.2 D-4D moottoreissa on jatkettu takuu kansivikojen takia, 7 vuotta tai 200 tkm. Jos kannentiiviste vuotaa, tojotalla vaihdetaan takuuna tehdasuusi moottori, missä on uusi kansi, ja tehdaskunnostettu lohko. Apulaiteet siirretään vanhasta moottorista.
Kansiviat moottorissa valitettavia mutta toyotan-takuu pelaa loistavasti. Omaan avensikseen em. takuukorjaus suoritettiin, laskua tuli tasan 0 euroa.
Voi,kun vasta olisi dieselmoottori ns.sisäänajettu noilla kilometreillä yleensä.. No,eihän toyota osaa kyllä valmistaa kilometrejä kestävää bensamoottoriakaan. Onkohan niilläkin jokin "jatkettu" takuu 100tkm:sta.eteenpäin.Ei meinaa vaan kestää.
Kun joku pahaa aavistamaton ostaa sen yli 7 vuotiaan muka laatuauton ja maksaa siitä vielä tyhmyyksissään monta tonnia liikaa ja sitten .... poks.
ei 7v laatuauto oe enää laatuauto, kuka nyt enää 7v vanhalla autolla ajaa.
Tää onkin jutun pointti petterit hakevat 7v vanhan "laatu" auton Saksasta ja luulevat saavansa kylän kovimman pelin alleen-kaikessa tohinassa unohtuu pikku totuus asiasta eli sen "laatu" auton alkuperäinen ostaja on jo hylännyt moisen tekeleen ja petterille se tietysti kelpaa...hohhohohhohohaah
Kiteytit sanasi hyvin, näin juuri onnettomat Petterit toimivat.
Bisnis mies onkin yllättäen naurunaihe kun selkänsä kääntää.
EGR venttiili...tai oikeastaan sen toiminta kannattaa estää joka autosta. Molemmista, ei-Toyota, merkkisistä autoistani ne on poistettu toiminnasta. Diesel autossani oli imusarja aika ikävän näköisessä karstassa ja sitä oli paljon. Bensa autossanikin EGR tuloputken kohdalla imusarjaan oli tullut kertymää ja syvemällä imusarjassa on varmaan lisääkin...ja se kuulemma sotkee tässä minun bensa-automallissa MAP-anturin toiminnan loppujen lopuksi.
Ja dieselautosta kannattaa ne muutkin joutavat saastelaitteet ottaa pois...