Laitampa tämän tänne rotukohtaisellekkin palstalle. Laitoin saman tekstin aikaisemmin koirien terveys -osioon.
Minulla on 6-vuotias Kultainen noutaja -uros. Nyt se on lähipäivinä alkanu seisoskelemaan todella paljon ja laskenut päänsä, mihin ikinä pystyykään. Siinä se sitten vain tuijottelee minua, miestäni, seinää tai ikkunasta ulos pään nojatessa vaikka sohvan käsinojaan. Reagoi kyllä kutsuttaessa ja on todella leikkisällä päällä, syö ja juo ja käyttäytyy ulkona normaalisti.
Mistähän voisi olla kyse? Koiralla on kyllä iso pää, mutta ei kai se voi liikaa painaa?
Koirani pää taitaa painaa liikaa...
4
332
Vastaukset 4
- Seuraile juttua
Jos tilanne on uusi ja pahenee, voihan kyse olla esim niskakivusta. Tuo leikkisyys ei nyt siihen sovi. Omakin kultsuni tekee noin, se ikäänkuin tulee palvomaan minua. Pyytää siten myös leikkimään, ulos, ja usko pois, saattaapi oottaa herkkujakin =)
Jos tapa on aivan uusi, ja oireita tulee muita, voisi käväistä elukkatohtorilla. Jos pää asettuu kallelleen, kyse voi olla korvatulehduksesta. - aapee
Kallelleen ei asetu. Jotenkin minulle tulee myös mieleen, että se söpöstelisi ja hakee huomiota tuolla käytöksellään. Kerjääminen on tuolla koiralla todella moniulotteista :D Tosiaan alkaa leikkimään heti, kun sitä tuosta pään nojailusta jotenkin huomioi. Jos tilanne pahenee, niin toki vien sen sitten lääkärille.
- koira kuin ajatus
minulla jo 12-vuotias kultainennoutaja ja laskenut päätään koko aikuisiän huomiota kerjätessä kuin et anteeks ku olen olemassa ilmein ja ilahtuu rapsutuksesta tai luvan saatuaan hyppää sänkyyn. tekee sitä yhä ja on muuten terve ja virkeä. valikoiva kuulo kyl vanhemmiten vaikka kuulee norm.puhetta ja vanhuuttaan vähä hajamielinen tyttö, muuten kaikki ok. jos ei kivulias,ei pitäs olla hätiä.
- 2+3=72
Jos se on vihreä täytyy varoa erityisesti vasemman jalan varvasta. Kannattaa muistaa montako niissä turkeissa on.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 112749
- 39685
Poliisin potkija
Kukahan oman elämänsä sankari oli potkaissut poliisia? Iltalehdessä oli juttua.19670Sinä mies olisit
ollut se kenet haluan. Edelleen pidän sinua kaikkein ihanimpana ja tärkeimpänä. Kukaan muu ei ole niinkuin sinä. Mutta s32629Miksi jätit minut
Epätietoisuuteen? Tiedän että pelkäsit mitä siitä seuraa jos asiat tulevat mutta silti. Miksen merkinnyt tarpeeksi?38557Kun et ota yhteyttä, tarkoittaako se
Että olet menny elämässä eteenpäin ja et myös toivo minulta naiselta viestiä enää?63526- 34525
Tykkäisitköhän todellisuudessa jutella
Minun kanssa kahdestaan, vai onko tämä palstailu enemmän sinun juttu minun suhteen?50519- 70504
- 63491