Mulla katos kaupassa kännykkä. Voinko pyytää vartijaa tarkistamaan, mitä valvontakameralla näkyy, että saatais voro kiinni?
Valvontakameralla
Hemmo
92861
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Vartijan tehtävä on huolehtia kaupan omaisuudesta, sitähän varten hänet on sinne palkattu. Asiakkaat huolehtikoot omasta omaisuudestaan. Eri asia, jos kyseessä olisi ryöstö.
Kysyn tyhmänä että miksi ryöstön selvittämisessä auttaisit mutta varkauden et?
Ainahan voi kysyä josko vartijalla olisi aikaa kelailla nauhoja. Eihän sitä tiedä vaikka rosvo näkyisi nauhalla.
jos kaupan henkilökunnalla tai vartijalla on aikaa ni asiakasta autetaan.kysy ihnmeessä.
olet ulkomaalainen. Vartijat eivät hevillä auta ulkomaalaisia pulassa...
Näin se vaan on.
Huom: edellyttäen että et itse jättänyt tai unohtanut puhelinta pöydälle tai vastaavalle:
Tee rikosilmoitus poliisille ja kerro että on mahdollista kyseisen liikkeen valvontakameroissa näkyy tapahtuma.
Poliisi voi tiedustella liikkeeltä tallenteita tai kuvia tapahtumista.
Toki voit itsekin esittää pyynnön liikkeelle että tarkistavat jo valmiiksi löytyykö kyseisestä tapahtumasta kuvia.
Kovin mielellään eivät kuitenkaan lähde tarkastamaan kuvia ellet pysty tarkasti yksilöimään missä ja milloin puhelin lähti sinulta. Vaikea myös tunnistaa elleivät saa tuntomerkkejäsi tapahtumahetkeltä.
Kännyköitä häviää/pöllitään niin paljon, ettei poliisit todellakaan rupea kyselemään kauppakeskuksen nauhoja.
Paras tapa on tosiaankin ottaa yhteyttä kaupan henkilökuntaan/vartijaan ja sitä ennen sanoa mahdollisimman tarkasti aika milloin on kaupassa käynyt.. Uskon kyllä, että kauppiaskin on tyytyväinen jos asiakkaiden palvelu viedään näin pitkälle
ongelma on siinä, että unohdin ajatuksissani kännykän hyllylle. Vähän hävettääkin mennä sanomaan vartijoille, miten kävi...Mahtaiskohan pöllijä saada edes mitään rangaistusta?
Mistä sitten tiedät, että puhelimesi on varastettu, jos kerran jätit sen hyllylle??
Voihan se olla palautettu vaikka kassalle, vartijalle, poliisille tai löytötavaratoimistoon.
Ehkä epätodennäköistä, mutta mahdollista.
Kannattaisi varmastikkin ensin kysellä ko. kaupasta ja vartijoilta.