On varmistettava ettei Suomeen tule yhtään yksityistä vankilaa minkään hallituksen aikana. Siksi ne pitää kieltää perustuslailla.
Ei edes yhtä vartiointiliikkeen vartijaa edes ulkomuuria vahtimaan.
Yksityiset vankilat aiheuttaa epäterveitä syitä tuomioiden säätöön, korruptiota ja lisää rikosten uusimista.
Vaikka tulisi sota ja 10.000 sotavankia jotka pitää laittaa sotavankileirille, niin ei vartiointiliikettä niiden vahtimiseen.
Yksityiset vankilat kiellettävä perustuslailla
4
125
Vastaukset
"On varmistettava ettei Suomeen tule yhtään yksityistä vankilaa minkään hallituksen aikana. Siksi ne pitää kieltää perustuslailla. "
En oikein usko että vankiloita uhkaisi yhksityistäminen. Perustuslain 124 §:
"Julkinen hallintotehtävä voidaan antaa muulle kuin viranomaiselle vain lailla tai lain nojalla, jos se on tarpeen tehtävän tarkoituksenmukaiseksi hoitamiseksi eikä vaaranna perusoikeuksia, oikeusturvaa tai muita hyvän hallinnon vaatimuksia. Merkittävää julkisen vallan käyttöä sisältäviä tehtäviä voidaan kuitenkin antaa vain viranomaiselle."
Vankila kajoaa perusoikeuksiin sen verran syvältä, että siinä on kyse juuri tuon pykälän tarkoittamasta merkittävästä julkisen vallan käytöstä.- Kalterikatu222 A 111
Mutta jos uusi laki sisältäisi pykälän, että yksityisen firman vartija katsotaan olevan viranomainen, on porsaanreikä valmis.
Kalterikatu222 A 111 kirjoitti:
Mutta jos uusi laki sisältäisi pykälän, että yksityisen firman vartija katsotaan olevan viranomainen, on porsaanreikä valmis.
Sellainen porsaanreikä voidaan säätää vain perustuslain säätämisjärjestyksessä ja se on aika iso homma kaksine valtiopäivineen ja määräenemmistöineen.
- Ulkoistetetaan pois!
Tulevaisuudessa Suomi ostaa vankeinhotoplavelut ulkomailta (venäjältä, baltiasta). Vain rahoitus ja hallintovalvonta tulee tapahtumaan Suomessa. Kehitys on väistämätön.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1742618Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482387Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1021082- 64901
- 65849
Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a19747Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait220734Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274727Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies86720Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22678