Pakettien myynti romahti?

Kuulemma hiljaista. Uskaltaako en tilata talopakettia tai valmistaloa?
7566
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Ei missään nimessä uskalla.

Hoh hoijaa.

Äänestä

Volyymimuutokset eivät kaada ammattitaidolla johdettuja yrityksiä, eikä taantuma edes kaikkien toimittajien toimitusmääriä ole rajusti muuttaneet. Ongelmissa ovat kankeat ja itsensä suuriin kiinteisiin kustannuksiin ylimittaisin investoinnein ajaneet yritykset.

Talopaketin ostajan kannalta tärkein luottotappioiden torjuntakeino on kirjattu lakiin kuluttajansuojasta: Ennakkoon maksettaville summille ON ANNETTAVA turvaava vakuus (sen pitäisi tulla siis ihan pyytämättäkin).

Jos sen lisäksi haluaa varmistaa häiriöttömän toimituksen, voi tietystikin perehtyä yrityksen taloustilanteeseen. Ilmaiseksi löytyy keskeisimmät tunnusluvut vaikkapa www.finder.fi -palvelusta (vuoden vanhaa tietoa). Jos ei ole tottunut noita talouslukuja tutkailemaan, ainahan voi ostaa vaikkapa riskiluokituksen (reaaliaikainen) joltain asiantuntijayritykseltä - esimerkiksi www.asiakastieto.fi -palvelusta saa alle kympillä per yritys riskiluokituksen ostettu (löytyy myös www.finder.fi -palvelun kautta).

Äänestä

työttömyyskäyrä on ylöspäin

Äänestä

niitä jotka juoksee silmät ummesa aina sinne minne suurin osa ihmisistä on menossa. Silloin saa myös maksaa kaikesta kovemmat hinnat ja työn jälki ja laatu ovat enemmän kuraa.

Nyt on otollisin aika rakentaa. Nyt kilpailutuksissa säästää isoja summia kun on mistä valita ja yritykset tappelevat harvoista asikkaista. Samoin ammattitaitoista työvoimaa on saatavilla ja niitäkin pystyy hyvin kilpailuttamaan.

Nyt rakentaa fiksuimmat. Pelkurit odottaa "parempia" aikoja:)

Äänestä

Puhutaan, että talvella on halvempaa rakentaa kun on enemmän työvoimaa tarjolla. Voisi siis saada parempia tarjouksia.

No, tätäpä sitten selvittämään, kun rakensin. Vastaus oli "ai luuletko, että maksan talvella pienempää palkkaa työntekijöille - suostuvat pienempään palkkaan". Eipä siis oikein toiminut. Nyt voi olla asia erilainen kun on halpatyövoimaa käytettävissä. Sekin tosin lienee samanhintaisita vuodenajasta riippumatta.
Aika tiukasti noissa hinnoissa pysytäänluulen ja ne, jotka osaa, niillä on aina töitä ja hinnat samat. Hieman skeptinen olen kilpailuttamisen osalta.
Rakentaa vai ei päätös taitaa riippua enemmän omasta kuin talopakettiyhtiöiden taloustilanteesta.

Äänestä

No ei todellakaan uskalla!!!!! Työnnäppäs peukalos persesilmään ja jää odottelemaan parempia aikoja!!

Äänestä

Ja toinen suuhun ja sit vaihdetaan paikkaa sillon tällön-

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mitkä pysyy pystyssä kirjoitti:

Kuulemma hiljaista. Uskaltaako en tilata talopakettia tai valmistaloa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu