HEISSAN!!!
Joo eli olis tarkoitus hommata pari undua... Ongelmana on se,että Häkkiä ei ole ja se tullaan itse tekemään. Eli nyt näihin mittoihin.
Eli mulla on 2 vaihtoehtoa.
1. Leveys 42 cm ja pituus 164 cm.
2. Leveys 84 cm ja pituus noin 80 Kumpi on parempi vai ei ollenkaan?
Ja sitten minkä laista verkkoa tulisi käyttää häkissä? Entä Haittaako että häkin ULKOPINTA on maalattu?
Mitä muuta tulisi huomioida undulaatissa ja häkin "sisustuksessa"
Kiitos etukäteen Vastauksista! :)
Apua aloittelijalle! :)
2
384
Vastaukset 2
- mä pieni undulaatti
tee vielä isompi. ja korkea. ei maalia jos mahdollista. ja semmonen pinna-tyyppi on parasta, pinnojen väli noin sentti. jos verkkoa niin silmäkoko ehdottomasti alle 3cm.
häkkiin paljon virikkeitä. - -M-
Njaa, ensimmäisessä vaihtoehdossa olisi pidemmästi yhtenäistä lentomatkaa, mutta leveys on aika niukka, nippanappa minimin täyttävä. Jos tuohon leveyteen saisi 10 tai edes 5 senttiä lisää niin ykkönen, mutta jos tuo lyhyt mitta on ihan ehdoton niin ehkä sitten taipuisin tuon neliöpohjan kannalle etenkin jos linnut saavat paljon lennellä vapaanakin.
Häkin ulkopuoliset osat voi unduhäkissä maalata ja jopa pienin varauksin sisäpuolenkin jos maali on varmasti myrkytöntä (ts sitä voi käyttää esim lasten leluihinkin) ja toki pitää tarkkailla etteivät linnut ala kovin ahkerasti nakertelemaan maalattuja osia.
Ylipäätään itse tehty häkki kannattaa suunnitella mahdollisimman helposti siivottavaksi, ulosvedettävä pohjalaatikko tai niin iso huoltoluukku (tai vaikka kokonainen seinä aukeavaksi) että sitä kautta pääsee hyvin käsiksi häkin joka nurkkaan. Toki voi olla pienempiäkin luukkuja kuppien vaihtoa yms pienempää puuhaa varten. Katon rakenne niin että päälle voi laittaa kunnollisen valaisimen UV-pitoisen lintulampun/lamppujen kera, esim akvaariovalaisimet on tukevia ja niihin saa kunnolliset loisteputket, ne kierrekantaiset kompaktimallit on vähän tehottomia mutta toki parempia kuin ei mitään. Johto suojattava hyvin nokkapuuhilta.
Undulle sopiva verkon silmäkoko on noin sentti, max puolitoista ettei pää vahingossakaan mahdu silmästä läpi. Paras olisi verkko ruostumatonta terästä, mutta jos budjetissa tulee katto vastaan niin undulla saattaa vielä mennä muovitettu sinkkiverkkokin (esim sellainen perusvihreä neliösilmäinen "myyräverkko" mitä löytyy joka rautakaupasta). Metallipintaisessa sinkkiverkossa on pieni riski sinkkimyrkytyksestä, mutta kyllä sekin menettelee jos pesee verkosta irtosinkin huolellisesti pois ennen käyttöä happamalla pesunesteellä, esim etikkavedellä eikä suihkuttele verkkoa vedellä kovin ahkerasti sitten kun se on käytössä niin että linnut voi nuolla pisaroita, tai tunge vaikka omenanpaloja tarjolle verkon silmiin.
Orsiksi eripaksuisia luonnonoksia, hamppu- tai sisalköysiä ja keinuja. Sijoittelu niin että lentämäänkin vielä mahtuu ja orret ei mene niin ristiin että ylhällä istuva lintu likaa alapuolella olevan orren, ja tietysti ruokakupit niin ettei niihin pääse ulosteita putoilemaan. Vesiastiaksi ehdottomasti paras on hamsterinpullo tai vastaava, tosin pitää ensin opettaa linnut juomaan siitä jos eivät ole moiseen tottuneet.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta
Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html6071561Anteeksi arkuuteni
Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän44847Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl478728Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?
Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll12681- 44624
- 40590
Tykkäätköhän vielä minusta?
Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin29548Olet ihana
Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩❤️👩❤️😼😘37510- 29498
Vihervasemmistofeministinaisasianaiset
Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE160484