Työn alla siis lasikuituinen liidokki. Lasikuitu sekä liiokki, ovat molemmat minulle uusia asioita, joten asiantuntioiden neuvot ovat enemmän kuin tervetulleita.
Uutena harrastuksena ja ajankuluna aloitin tällaisen projektin. Onnistumisen todennäköisys on pieni, mutta ei haittaa, onpahan jotain ajankulua ja yritystä.
Liidokin koko on n. 1,5m pitkä, ja siipien kärkiväli jotain 3,5-4m.
Rungon muotin muotti ( sillekin kai joku oma nimi ) on kohtapuoliin valmis.
Joten muotin teko kohta edessä.
Heti siis propleema, kuinka paksusta lasikuidusta kannattaisi yrittää?.
Ensimmäinen ongelma oli jo lasikuidun saatavuus. Olin ajatellut 50-100g lasikuitumattoa, mutta eihän sellaista löytynyt.
300g mattoa löysin, ja kun huomasin, että sen pystyy halkaisemaan, kun on kahdesta osasta tehty, niin ostin. Mutta kuidut ovat silti aikalailla paksuja, joten arveluttaa.
Sulaako se lasikuitu hartsissa, vai pehmeneekö se muuten tarpeeksi, jotta voisi onnistua tiukempikin mutka ?.
Kulmakohdat ajattelin silti ensin täyttää lasikuitukitillä.
Olenko jo heti täysin hakoteillä ?.
Lasikuituliidokkiprojekti
7
212
Vastaukset
- 719
Kyllähän tuota kevyttä lasikuitukangasta on lähes kaikissa lennokkikaupoissa. Kokeile vaikka SilShopista ( nettikauppa ei toimi juuri nyt, mutta puhelin kyllä), Hobby Peoplesta, Sabesta tai sitten ulkomailta Staufenbiel, Lindinger ja Hobby king. Noista kahdesta ekasta olen ostanut kevyttä lasikuitukangasta.
- 1km ja alas
Kiitän. Täytyykin luultavasti tilata, kun itse rungon laminointi tulee eteen.
Muotti pitänee yrittää tehdä näillä eväillä, ellei joku heti tyrmää ajatusta perusteluineen :). - 1km ja alas
1km ja alas kirjoitti:
Kiitän. Täytyykin luultavasti tilata, kun itse rungon laminointi tulee eteen.
Muotti pitänee yrittää tehdä näillä eväillä, ellei joku heti tyrmää ajatusta perusteluineen :).Hiilikuitu on myös käynyt mielessä, vaikka maksaakin 10x enemmän.
Käytetäänkö siinä samaa hartsia?.
Ja onko siitä yleensäkään niin paljon etua, että kannattaisi ?. - 1km
1km ja alas kirjoitti:
Hiilikuitu on myös käynyt mielessä, vaikka maksaakin 10x enemmän.
Käytetäänkö siinä samaa hartsia?.
Ja onko siitä yleensäkään niin paljon etua, että kannattaisi ?.Nyt on muotti laminoitu. Olikin suttasta puuhaa.
Jos vielä puoliskot saa irti toisistaan huomenna, niin sitten jännitystä, että miltä näyttää, vai roskistavaraa. Paikkaushommia ainakin luulisi tulevan.
Ilman lasikuitukittiä muotin tein, kun heti ekayrityksellä kitti kerkesi kovettumaan, ennenkuin pääsin edes alkuun :(.
Turhan paksua on tää 300g kuitu. Jos vielä pääsen itse rungon laminointiin, niin keveämpää on ostettava.
- 1km
Ei näköjään pysty laittamaan tänne kuvia.
Jos sitten ketään ne kiinnostaakaan, niin neuvoja, miten ne näkyviin.- 1km
Olisi kai parempi sivusto toi lennokit.net, omaan projektiin, mutta ovat kätevästi estäneen uudet harrastajat sivuiltaan. Pitäisi olla maksullinen sähköposti. Mistä siis sellaisen saisin?
- Harrastajavm75
1km kirjoitti:
Olisi kai parempi sivusto toi lennokit.net, omaan projektiin, mutta ovat kätevästi estäneen uudet harrastajat sivuiltaan. Pitäisi olla maksullinen sähköposti. Mistä siis sellaisen saisin?
Eikö gmail kelpaa? Omasta rekisteröimisestä on jo aikaa, mutta ei minulla ainakaan "maksullista" osoitetta ole. Hotmailit ja yahoot ei toki yleensä kelpaa..
Tuohon liidokki hommaan seuraavia vinkkejä:
-Katso/googleta vastaavia koneita esim RCgroups palstalta ja katso rakenteita ja osien painoja.
-Jos haluat että heittostartti onnistuu niin pitää olla kevyt.
-Rakenna siipi tunnetuilla siipiprofiileilla foam ytimellä ja päälle lasikangas/balsa/apassi
-Lasikuitu "mattoa" ei sitten käytetä kuin ehkä just muottiin. Lentävät koneet rakennetaan lasikuituKANKAASTA , joka kudottua kuitua. Vahvikkeeksi hiilikuitua.
-Runko pitää olla riittävän tukeva, mutta peräosastosta kevyt. Ilman sähkömoottoria olevat liidokit kokoluokassa 3m ja yli ovat yleensä AINA peräpainoisia ja lyijyä keulaan saa laittaa jopa satoja grammoja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen vaalilupaus oli euron bensa
Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.922127Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin
Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n332070Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin
Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi501835Topi osti Askon
Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan751360- 861251
Kastaa ja upottaa on eri sanat
Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan2191141Uskomatonta touhua!
Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki311050Oliko se oikeasti epäselvää
sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men561003- 67936
Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?
Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.282895