Joo elikkä... Pääsen koulun kautta nyt alustavasti 8 kuukaudeksi Losiin, Kaliforniaan, tarkoituksena siis opiskelun lisäksi myös työskennellä siellä. :)
Eli kysyisin kokemuksia Los Angelesissa ( tai muuallakin Kaliforniassa ) asuvilta/ lomailleista suomalaisilta? Kyllä siis jo suht tarkkaan tiedän millainen paikka minua odottaa, mutta siis ihan mielenkiinnosta kysyn, että pidättekö paikasta. :)
Eihän sitä koskaan tiedä, mutta kiinnostusta olisi myös asua tuon ajanjakson jälkeenkin kyseissä paikassa:)
Kiitokset etukäteen! Ja joo tän ois kai voinu tonne Los Angeles-palstalleki laittaa, mutta annettakoon nyt olla täällä :)
Los Angelesiin!
5
150
Vastaukset
- 9mnths
Kaupunki on 6x Helsinkiä laajempi, joten kannattaa tarkkaan miettiä missä asuu ja opiskelee.
Mukava kaupunki. - 4567
Milla viisumilla menet?
- sifi1
Toi viisumi on itelleki vielä vähän epäselvä, kun lähtö on vasta ens vuoden puolella lähempänä kevättä..Eiköhän se selvii tässä piakkoin.
- 413
Todennakoisesti menet opiskelija/vaihtariviisumilla. Ne rajoittavat tyonteon kampuksella tehtaviin hommiin ja ovat maara-aikaisia. Ei voi noin vain jaada jakson paatyttya USAaan asumaan.
- sifi1
" 413 ", joo kyllä tiedän että USAan jääminen asumaan tuon ajanjakson jälkeen ei onnistu noin vain =) Mutta ihmiset jotka haaveilevat jenkeissä asumisesta, yleensä kuvailevat sen jopa mahdottomaksi. Järjestelyasioitahan nämä loppujen lopuksi ovat. Ja eihän sitä tiedä mitä kaikkea tuon ajanjakson aikana tulee tapahtumaan. Pitää katsoa minne tie lopulta vie:) Ja joo opiskelijaviisumilla lähdetään!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Häiriköinti
Sinä joka rälläsit viime yönä aamuun klo. 00 :04 koulun pihassa ja pitkin kyliä. Rekkari ylhäällä. Terv. Kerrostalon as442978Askanmäessä Huippu esitys
Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna232874- 462683
- 562548
Mä sanon tän suoraan.
Se on sun käytös mikä ajaa pois. Et välitä muitten tunteista kun omistasi.582448Kerro jotakin hauskaa. :)
Kirjoita jotakin mukavaa vaikka kaivatustasi. :) Ei törkytekstejä kiitos. :)482440On olemassa tiettyjä sääntöjä!
Ja jos aiot pärjätä mun kanssa niin teet vain niinkuin mä sanon. Mieheltä Naiselle532161Pohdinttavaksi
No siis, saiko yrityksen toimitusjohtaja potkut vaiko älysi ihan itse jättää nimellisen tittelin ettei maine enää enempä782128- 692028
- 452022