UUTUUSKIRJA JOKA RIISUU ASEET SUDENSUOJELUN JÄRJETTÖMYYDELTÄ:

SjL

KOHUKIRJA ILMESTYNYT:

Kirjan esittelyteksti:

Suomessa susikeskustelu käy kuumana. Susialueiden asukkaat tahtovat maahamme vähemmän susia kun taas suojelijat puolestaan vaativat kovaan ääneen susikannan lisäämistä. Sanansäilää ei säästellä internetin keskustelupalstoilla, lehtien yleisönosastoilla saatikka kaduilla ja toreilla.

Mikä on totuus maassamme harjoitetusta sudensuojelupolitiikasta ja mihin se tähtää? Mistä koko sudensuojelu sai aikoinaan alkunsa ja mihin se perustuu? Kuinka paljon taloudelliset tekijät säätelevät suurpetojen suojelua ja mikä osuus on luonnonsuojelujärjestöillä maamme susipolitiikassa? Rikastuttaako susi luonnon monimuotoisuutta vai tuhoaako se sitä? Näihin ja lukemattomiin moniin muihin kysymyksiin antaa uutuuskirjassaan "Suden kahdet kasvot" vastauksen susikeskustelun kuumimmissa aihiossa jo pitkään ahkerasti vaikuttanut Suurpedot ja Luonto ry:n Puheenjohtaja Imatralainen Marko Lind

Susi herättää voimakkaita tunteita niin puolesta kuin vastaan. Tutustumalla tähän uutuuskirjaan joudut totisesti valitsemaan puolesi sillä kirjan luettuasi et voi enää väittää olevasi tietämätön sudensuojelun juurista saatikka sen tarkoitusperistä. Kirjan perustelut ovat niin vakuuttavat, että se tulee varmasti olemaan susiensuojelijoiden yksi vihatuimmista teoksista.


Kirja: Suden kahdet kasvot
Ilmestymispäivämäärä: 7.11.2012
Kirjailija: Marko Lind
Kustantaja: Suurpedot ja Luonto ry
Sivuja: 152
ISBN 978-952-93-1384-6 (nid.)
Aihealue: susi ja susipolitiikkaa Suomessa

TILAA TIETOPAKETTI SUSISTA JA SUSIPOLITIIKASTA:
http://kansalaisaloite.kotisivukone.com/lomake.html?id=1
(suora linkki tilauslomakkeeseen)

12

313

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • huvittaa nuo hysteeriset

      Tuo kirja taitaa kulua lähinnä persuleiden hyppysissä. Itse olen asunut Suomen susitihentymässä ts. Kuhmossa 12 vuotta eikä susista ole seisojien harrastajalle ongelmaa ollut. Toki ne puolenkymmentä ajo- ja hirvikoiraa vuodessa nappaavat, mutta kyllä paikallisten suhtautuminen susiin on melko käytännönläheistä. Arvioisin, että kuhmolaisista noin 1/6 jaksaa hysterisoitua susista. Muille kysymys on melkolailla yhdentekevä.

    • 6267

      Suomessa sudensuojelu on susimafian etuoikkeus. 200 suden hallinnossa ja tutkimuksessa sählää noin 400 verovaroilla kustannettua viran- ja toimenhaltijaa.
      Venäjällä on 50000-100000 sutta. Väitän, että siellä tullaan toimeen pienemmällä hallinnolla kuin 400 virkamiestä.

      Jokainen susi Suomessa tulee maksamaan enemmän kuin maahanmuuttaja-noin 50 000 euroa vuodessa.

      Vihreäliike tuhoaa Suomen kaikilla elämän osa-alueilla.

      • kuuukkelii

        Aika pientä osaa sudet kiinnostaa täällä maallakaan, muutama vauhko pitää suurta ääntä.
        En tiedä yhtään ihmistä Suomessa joka saisi palkkansa pelkästään susitutkimuksesta tai -hallinnosta.


      • Loppukoon koko paska
        kuuukkelii kirjoitti:

        Aika pientä osaa sudet kiinnostaa täällä maallakaan, muutama vauhko pitää suurta ääntä.
        En tiedä yhtään ihmistä Suomessa joka saisi palkkansa pelkästään susitutkimuksesta tai -hallinnosta.

        Näin on. Taitaa olla I.Kojola ainut koko maassa, jonka tili tulee susihommista. Mistäköhän tuo yksi epätoivoinen tempaisi tuon 400 asiakseen susia tutkivaa? Sinänsä sama mistä, mutta ei mene aikaa kun joku toinen vähintään yhtä vähäjärkinen lähtee toitottamaan moista totuutta Iltalehteen tms.laatumediaan.

        Olen harrastanut metsästystä 31 vuotta ja kokoajan tulee mieleen, että tämä harrastus vetää puoleensa petolaskentoineen yhä vähä-älyisempiä ihmisiä. Ei taida olla kaukana se päivä, kun joudun lopettamaan tämän hienon harrastuksen.


    • JUURET OVAT

      PDF]
      FANAATTISEN SUDENSUOJELUN JUURET OVAT NATSISMISSA ...
      www.sanansaattaja.com/SUDENSUOJELUN J...‎Översätt den här sidan
      poroelinkeino pyritään ajamaan alas sudensuojelun nimissä. Sudensuojelijoiden ..... tervetuloa petomainen Natsi- Saksa uudistuneena EU:n villoihin. Järjetöntä.

    • JUURET OVAT

      PDF]
      FANAATTISEN SUDENSUOJELUN JUURET OVAT NATSISMISSA ...
      www.sanansaattaja.com/SUDENSUOJELUN J...‎Översätt den här sidan
      poroelinkeino pyritään ajamaan alas sudensuojelun nimissä. Sudensuojelijoiden ..... tervetuloa petomainen Natsi- Saksa uudistuneena EU:n villoihin. Järjetöntä.

    • Turaani UGRI

      [PDF]
      Harmaasudesta koirasuteen - Nanomatic
      www.nanomatic.fi/koirasusi.pdf‎Översätt den här sidan
      4 jun 2013 - miseen, päätin laatia lyhyen koosteen siitä, miten koirasusi eroaa aidosta ..... Tuntematta tarkemmin sitä, miten saksalainen harmaasusi.

    • Taas näitä

      Olen muuten huomannut että suurilla kirjaimilla kirjoittavat ovat aina niitä hulluimpia..Tämä marko lind puolestaan kuuluu taajamasusi nimiseen lahkoon jonka ainoa kyseenalainen tehtävä on lietsoa petovihaa.

    • mäykkytyty

      Minä hankin tuon kirjan, kun halusin saada asiallista tietoa suden mukanaan tuomista ongelmista. Metsään meni. Kirja on todella hyvä esimerkki, että mitä tapahtuu, kun jotakin asiaa viedään fanaattisesti eteenpäin vain yhdestä näkökulmasta.

    • mkoind

      Susi on maailmaan vaarallisin peto Suomen metsästyskoirille.

    • voijavoi

      Ei kirja mitään riisu, vaan metsästysjärjestöjen ja lukuisten metsästyskoirajärjestöjen yhteistoiminta ja poliitinen painostus, jos todellista halua on, ennen eduskuntavaaleja. Suomessa metsästystä on pidetty kaikille kuuluvana asiana, eikä sitä ole osattu puolustaa. Tätä ovat hyväksi käyttäneen poliittiset luonnonsuojelujärjestöt suojelemälla ylen määrin susia ja muita petoja. Lammasmaiset järjestöjen edustajat ovat polvillaan muutaman äänekkään "julkkisluonnonsuojelijan" edessä.

      • voiei on pölvästi

        "Ylenmäärin susia".... Susia parisataa ja niitä vahtaamassa 200 000 pölvästiä. Pelkkä autoilu jahtimaille aiheuttaa vuodessa enemmän ongelmia kuin sudet sadassa vuodessa. En minä sillä, etteikö susia pitäisi ampua, mutta raja turhalle ruikutukselle. Ilveskantaa tässä pitäisi ennen susia karsia.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta

      Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas
      Maailman menoa
      273
      1660
    2. Oletko pitkävihainen ja onko sinulla " huono muisti muisti "?

      Mitä asioita et unohda tai anna anteeksi ? Mitä asioita voit " unohtaa" tai unohtaa? Vastaa koskien kaivattuasi tai yle
      Ikävä
      37
      1532
    3. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      21
      1370
    4. Mitä tapahtuu

      Syksyllä?
      Ikävä
      96
      1316
    5. Ikävöin sua

      Sä vaan pyörit mun mielessä, en saa sua unohdettua. Tilanteesta tekee vaikean sen kun molemmat ollaan varattuja ja tilan
      Ikävä
      6
      1217
    6. Neljä kuukautta vankeutta, kenelle?

      Kuka tuomittiin ehdottomaan neljän kuukauden vankeustuomioon ja korvauksiin?
      Suomussalmi
      10
      1047
    7. Minä täällä vaan

      Ukko jota oot joutunu joskus sietämään työnpuolesta. Toivottelen kauniita unia💛
      Ikävä
      86
      950
    8. Jos haluat jatkaa tutustumista

      Pyydä mut suoraan kunnon treffeille. En lähde mihinkään epämääräiseen viestittelyyn enää.
      Ikävä
      66
      925
    9. T, miten mun pitäis toimia

      Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest
      Ikävä
      43
      911
    10. Olet huippunainen

      Ja onneksi tiedät sen itsekin.
      Ikävä
      32
      900
    Aihe