Rästiin jääneitä TV-maksuja karhutaan vielä vuosia

Maksa ajoissa

MTV3:n uutisista:

Ensi vuoden alusta voimaan astuva Yle-vero ei tuo helpotusta niille, joilla tv-lupamaksu on jäänyt maksamatta.

- Tv-lupia tarkistetaan vuoden loppuun saakka. Jos maksuja on rästissä, niiden perimistä jatketaan todennäköisesti vuoden 2017 loppuun saakka, sanoo kehittämispäällikkö Aulikki Behm Viestintävirastosta.

2

202

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • onnistuin:=)

      En ole jäänyt vielä kiinni.vuodesta 1982 en ole maksanut penniäkään tv maksuja ja vein varmuuden vuoksi tv:n kokonaan roskiin(vanha romu)ja ostan uuden kun vero tulee ettei käry käy viime metreilläkään.Eläkkeelle pääsin ja 50€ näyttää olevan mitä maksan ja säästetyillä maksuilla maksan ilomielin tuon summan loppuelämäni.

    • veroveroverovero

      "Eläkkeelle pääsin ja 50€ näyttää olevan mitä maksan ja säästetyillä maksuilla maksan ilomielin tuon summan loppuelämäni."

      Kuvitteletko tosiaan ettei YLE nyt heittäydy ahneeksi kun automaattinen rahastushana on avattu ! Varmasti nousee ja ehkä jo seuraavana vuonna 70€ jne.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      60
      5105
    2. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      54
      4592
    3. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      122
      4539
    4. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      297
      1763
    5. 91
      1432
    6. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      82
      1409
    7. Sulla on mies

      Aivan liikaa naisia.
      Ikävä
      228
      1328
    8. 315
      1039
    9. Kadutko mitään?

      Minä kadun ikävässä kirjoittamista, mutta en saa sitä tekemättömäksi.
      Sinkut
      199
      950
    10. Pääsit koskettamaan

      Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.
      Ikävä
      50
      850
    Aihe